- Преподавателю
- Другое
- Урок Өз тіліңді құрметте
Урок Өз тіліңді құрметте
Раздел | Другое |
Класс | 9 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Бектемирова К.Ж. |
Дата | 09.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
9 Б сынып 08.10.2015. Сабақтың тақырыбы : Өз тіліңді құрметте
Сабақтың мақсаты : 1) Білімділік.Туған тілін, құрметтеу,тіліне деген мақтаныш,сүйіспеншілік көзқарасты қалыптастыру.
2) Дамытушылық: Өзіндік практикалық әрекет ортасын
қалыптастыру,сауатты,әдемі жазуға бейімдеу,ойлау,есте сақтау қабілеттерін ажырату;
3) Тәрбиелік: Оқушыларды патриоттыққа,жігерлікке,жаңашылдыққа,
ізденімпаздыққа,өз тілін құрметтеп сүйе білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі : сұрақ-жауап,шығармашылық іздену
Сабақтың көрнекілігі : Ана тілі туралы нақыл сөздер,мақал-мәтелдер,эпиграф, Елбасының портреті.
Пәнаралық байланыс : әдебиет,тарих
Сабақтың барысы :
І Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру
.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген тапсырманы сұрау .
Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қою.
ІІІ Жаңа сабақ: Балалар өткен сабағымыздың эпиграфын есімізге түсірейік.
«Қазақстанның болашағы - мемлекеттік тілінде»
( Н. Ә. Назарбаев)
Мұғалім: Дұрыс айтасың, Қазақстанның болашағы - мемлекеттік тілінде сендер өздерің өмір сүріп жатқан республиканың мемлекеттік тілін білуге міндеттісіңдер.Сонымен қатар әрқайсың өз ана тілдеріңді ұмытпауларың керек.
Бүгінгі сабақтың эпиграфы:
.......Анамыздың ақ сүтімен бойымызға дарыған тілімізді ұмыту - бүкіл ата-бабамызды, тарихымызды ұмыту деген сөз.
( Бауыржан Момышұлы)
1.Сөздік жұмысы. 45 бет .Пирамида әдісі.
2. Тілдесім.1 тапсырма 44 бет.
Сұхбатты рөлмен оқындар.
3.Оқылым. « Өз тіліңді құрметте» мәтінді тізбекпе оқу.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.(ауызша)
- Біздің елімізде қанша ұлт өкілдері тұрады?
- Сонда қанша ұлт болса,сонша тіл бар деген сөз бе?
- Әлемдік деңгейде қолданылатын қанша тіл бар?
- Олар қандай тілдер?
- Бүгінгі жағдайда көп тіл білуіміз қажет пе?
- Ал өз ана тілдеріңді ше?
ІҮ.Гамматикалық тапсырма: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем ережесін еске түсіру,жалғауларын пайдалана сөйлемдерді ажыратып тапсырма орындау.
Құрмалас сөйлемнің құрамындағы жай сөйлемдердің бірінде айтылған ойға екіншісінде айтылған ойдың мезгілдес,бағыттас, ыңғайлас мәнде қарым-қатынаста болуын ыңғайлас салалас дейді.Мысалы:Отан дегеніміз адамның туып өскен жері және мәңгілік алтын бесігі.
Ыңғайлас алалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтары: да,де,та,те,және, әрі.
5-тапсырма: Берілген сөйлемдердің ішінен ыңғайлас салалас құрмалас сөйлемдерді теріп жазу тапсырмасы тақтада орындалады.
Ү Ана тілі туралы өлеңдер, мақал -мәтелдер жаттадыңдар ма, жатқа айтқызу:
ҮІ. Жазбаша жеке жұмыс:
2) Тіршілік, шаттық, тазалық сөздерін тәуелдеңдер.
ҮІІ. Сабақты қорыту: Өтілген сабақ бойынша сұрақтар қою:
Бүгінгі сабақта нені білдім? Нені білгім келеді? Нені білетінмін?
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 6-тапсырма: Өлеңді жаттау.
2-тапсырма:есте сақтап ,бірнеше ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем құрап жазу.