Момыш (6 класс)

Раздел Другое
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Байғанин ауданы

Жарқамыс селосы

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Қалиева Әсел Нұрлыбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Б.Момышұлы «Жауынгердің тұлғасы» («Қанмен жазылған кітап» жинағынан үзінді).

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: оқушыларға Бауыржан Момышүлының өмірі, шығармашылығы,
«Жауынгер түлғасындағы» («Қанмен жазылған кітап» жинағынан үзінді) батырдың өз
түлғасы жайлы толық мэлімет беру.

ә) дамытушылық: Бауыржан Момыіщлы ерлік жолдарымен, кітаптарымен, естеліктерімен таныстыра отырып ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, шығармашылық ізденіске баулу, олардың ой-пікірін қалыптастыру.

б) тәрбиелік; елін, жерін, Отанын қадірлеуге, адамгершілікке, адалдыққа,
ұлтжандылыққа, еңбексүйгіштікке тэрбиелеу.

Сабақтың түрі: топтық жарыс сабақ.

Сабақтың әдісі: СТО әдісінің элементтері:кубизм,синквейн,түсіндіру, суреттеу, салыстыру, сүрақ-жауап, сөздікпен жүмыс, бағалау, бекіту, қорытындылау.

Сабақтың көрнекілігі: көркем эдебиеттер, бейнелі суреттер, рефераттар, бүктемелер, Бауыржан ата портреті, , "Бауыржан ата тағылымдары" (плакат), кітап көрмесі

Әдебиеттер: Бауыржан Момышұлы "Қанмен жазылған кітап", "¥шқан үя", "Москва үшін шайқас", "Куба эсерлері"; А. Бек "Арпалыс"; Ә.Нұршайықов "Ақиқат пен аңыз"; М.Қалдыбаев "Ұмытылмас кездесулер", "Отан үшін от кешкендер"; Қ.Аманжолов "Ерліктің жарқын бетгері".

Сабақтың формалары: жеке баламен, топпен, сынып үжымымен жүмыс жүргізу.

Сабақтың барысы:

а) Үйымдастыру кезеңі.

  1. Сэлемдесу.

  2. Кезекші мэлімдемесі.

э) Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Б.Момышұлының өмірі, шығармашылығы жайлы сүраймын.

  2. «Жауынгердің түлғасы» эңгімесінің мазмұнын сүраймын.

  3. Жауынгердің тұлғасы қандай болмақ? эссе

  4. Қосымша сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты қорытындылаймын. Үзінді неге "Жауынгердің түлғасы" деп аталған? Оқиға қай жылы, қайда болғандығы туралы сүрақ-жауап жүмысын жүргіземін. Оқушылар, "Жауынгер түлғасы" сендердің ойларыңша қандай болуы керек?..

б) Жаңа сабақты тусіндіру.

Сүйер ұлың болса,сен сүй,сүйінерге жарар ол. Абай

Оқушыларды әскери суреттер бойынша топқа бөлу

1. "Жігер" тобы 2. "Азамат" тобы 3. "Намыс" тобы

Жігер жоқ жерде жол тұйық Азамат жолы-ар жолы Ел намысы-ер намысы

Бауыржан Момышүлы - атақты жазушы. Жазған еңбектерімен таныстыру.

Кеңес Одағының батыры атағын 1990 жылы соғыстағы асқан ерлігі, шебер қолбасшылығы үшін Бауыржан Момышұлына берді.

Оқулықпен жүмыс.

Әңгімеден мақал-мәтелдерді теріп жазады. Сонымен қатар өздері білетін батырлық, ерлік, қырағылық туралы білген мақал-мэтелдерін айтқызу. Оқулықтан жауынгердің бойындағы отансүйгіштік, қайсарлық, шыдамдылық сияқты қасиеттерді бейнелеген сөйлемдерді тапқызу.

Бауыржан аталарыңның еңбек мұраларында өмір-тұрмыстан туындаған ,ақыл-парасат жемісіне арналған қанатты сөздер көптеп кездеседі екен:

  1. Ертеңсіз өскен бала- рухани мүгедек

  2. Ерлік дегеніміз ең алдымен өз ар-намысыңды қорғау

  3. Ұлттық сезім- қасиетті сезім

  4. Тәртіпке бас иген құл болмайды

  5. Отан үшін отқа түс,күймейсің

  6. Өмір үшін өлгенше күрес

  7. Ел дегенде езіліп,жұрт дегенде жұмылып қызмет ет

  8. Опасызда Отан жоқ

  9. Қарабет болып қашқанша,қайрат көрсетіп өлген артық

  10. Ерлік-табиғат сыйы емес,саналы әскери тәрбиенің жемісі

Кубизм стратегиясы арқылы топтарға жұмыс беріледі

1.Суреттеу. Оқиға болған жерді суреттеу

2.Салыстыру. Шығармадағы ерлік істерді,

мақсатын басқа шығармамен салыстыру

3.Зерттеу. Әңгіменің тақырыбын,

идеясын ашу

4.Талдау. Мәтінмен жұмыс :сұрақ-жауап,

әңгімелеу әдістері

5. Сәйкестендіру.

6. Қолдану. Кейіпкерлердің іс-әрекетіне

байланысты мақал-мәтел,нақыл сөз айту

"ТҰЖЫРЫМ" кестесі

Рет саны

Кейіпкерлер

Іс-әрекеттер

Адамгершілік қасиеттері

1

Генерал И.В . Панфилов

Өз қарамағындағы жауынгерлерді бағалайды,шен береді

Қайратты, адамгершілігі мол,өзгені жақсы түсіне біледі

2

Бауыржан Момышұлы

Отанын жаудан қорғауда шеберлік корсеткен,өз өмірін қиюға да даяр

Намысшыл

Батыр

Тік мінезді

3

Мұхамедқұл

Газет қызметкері болған,ақылға салып әрекет жасайды,табанды

Сабырлы,табанды,

ақылды

Синквейн әдісі

Бауыржан Момышұлы

2. Батыр,ержүрек,бірбеткей

3. күреседі,жеңеді,жазады

4. Бауыржан ата шығармалары әскери проза жанрына жатады

5. Кеңес Одағының батыры

Өлең жолын жалғастыру

  1. _________ алтын

  2. __________даңқын.

  3. __________ардақтап

  4. __________халқың

Сабақтың қорытындысы:

Эйлер шеңбері арқылы Бауыржан Момышұлына сипаттама беру

Сөздікпен жүмыс: дивизия, Волокаламск станциясы, Десятидворка, батальон.

Әскери шен (атақ) үлгілері бойынша кейіпкерлерді дэресежесіне қарай атату.

БАҒАЛАУ

Полк командирлері әрбір батальон командирлерін әскери шен арқылы

марапаттайды

  1. Оқушылардың берген шендеріне қарай білімдерін бағалаймын.

  2. «Үйге тапсырма: Бейбіт өмірдегі батырлық»тақырыбында шығарма жазу


© 2010-2022