7 модульді жүзеге асыру үшін тізбектелген орта мерзімді төрт сабақтың жоспары

Орыс тілінде оқытылатын мектептегі қазақ тілінен орта мерзімді сабақ жоспарыМақсаты:Оқушыларды қазақ отбасындағы талаптармен таныстырып, өз пікірлерін айтуға, талдау жасап қорытынды шығаруға дағдыландыру. Көмекші есімдердің түрлеріне сипаттама бере отырып,модульдерді ықпалдастыру арқылы сабақтың мазмұнын ашу. Ойлау қабілетін дамытып, шығармашылық әрекетін қалыптастыру. Жеті ата туралы білім,білік дағдыларын бекіту,мақал –мәтелдермен тереңірек танысып,этнолингвистикалық атауларды таба білуге үйре...
Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ҚОСТАНАЙ ОБЛЫСЫ

САРЫКӨЛ АУДАНЫ

НОВО-УРИЦК ОРТА МЕКТЕБІ

ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ӘДЕБИЕТ ПӘНІНІҢ МҰҒАЛІМІ

БЕРДЫГУЖИНОВА А.К.

7 модульді жүзеге асыру үшін тізбектелген орта мерзімді төрт сабақтың жоспары

Тақырыбы:Үлкенді сыйлау-ұлылық.

Мақсаты:Оқушыларды қазақ отбасындағы талаптармен таныстырып, өз пікірлерін айтуға, талдау жасап қорытынды шығаруға дағдыландыру. Көмекші есімдердің түрлеріне сипаттама бере отырып,модульдерді ықпалдастыру арқылы сабақтың мазмұнын ашу. Ойлау қабілетін дамытып, шығармашылық әрекетін қалыптастыру. Жеті ата туралы білім,білік дағдыларын бекіту,мақал -мәтелдермен тереңірек танысып,этнолингвистикалық атауларды таба білуге үйрету.

Түйінді идеялар: Әр түрлі әдіс-тәсілдерді пайдаланып оқушылардың танымдық қабілеттерін арттыру.

Диалог арқылы оқушылардың қызығушылық ынтасын дамыту, өз бетімен жұмыстарын жүргізу арқылы ізденуге үйрету, қазақ отбасындағы дәстүрлер тақырыбында сөздік қорларын дамытып,сөйлемдерді дұрыс құрастыра алуын жетілдіре отырып,коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту.Балалардың бойында ата-анаға деген сүйіспеншіліктерін, құрмет сезімін оятып, сыйластыққа, татулыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың тақыры

бы

Өтетін күні

  1. Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары

  1. Модульдерді түйінді идеяны ашуда қолдану

  1. Оқытуда қолданы

латын

әдіс-тәсілдер

4. Оқып-үйренудің нәтижесі

5. Үйрену мақсатын

да бағаны қоса, бағалау

6. Барлық балаларды сабаққа қатыстыру

7. Негізгі дерек көздер, ресурстар

1

Үлкенді сыйлау-ұлылық.

10.

10

Көмекші есімдердің түрлерін ажыратып, мәтінді түсініп оқып, сұрақ-жауап жүргізу дағдыларын меңгеру керек

Диалог-оқушылардың қызығушылығын арттыру,білім деңгейінің өсуіне үлес қосады,АКТ-сандық технологияда

құзырлылық танытатын оқушыны қалыптастырады,

СТО-жан-жақты басқа көзқараспен қарауға үйретеді.

«Дана үкі»әдісі-мәтінмен жұмыс жүргізу,

Класстер-ойларын жинақтауға ыңғайлы,

Рөлдік жұмыс-оқушының сөздік қорын дамыту,

Постермен ойларын жүйелеп түсіндіруге мүмкіндік болады, топтық жұмыста-тақырыптың мазмұны ашылады.

көмекші есімдердің түрлерін есте сақтайды.

Мәтіннің мазмұның түсініп, талқылап, қорытындылайды.

Формативті бағалаудың, жұптық

топтық,

өзің-өзі бағалаулары және бағалау парақ-тары

қолданыл

ды

Оқушылармен жұпта, топта жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылар белсенділігін арттыру

«Қазақ тілі» оқулығы

Презента

ция,

Флипчарт.

«Мақал-мәтелдер»

кітапшасы

2

Қазақ отбасында

ғы бірінші талап.

12.

10

Мақал-мәтелдерді білулері керек. Өз пікірлерін айтып, талдай жасап, қорытынды шығара білулері керек.

Сұрақ-жауап білім деңгейіннің өсуіне үлес қосады,

Сыни тұрғыдан ойлауға үйретуде- өз ойларын айтуға негізделген.

АКТ қолдануда көрнекілікті пайдалану уақытты ұту.

Оқытуды бағалауда бала бойындағы сенімділікті қалыптастыру

«Ыстық орындық»- оқушылар

көмекші есімдер туралы білімдерін тексереді,

«Дана үкі»әдісі-,

мәтін мазмұнын түсінуге жол ашады,

Постермен жұмыста -оқушылар өз

түсінігін көрсете алады.

Жұмбақты шешіп - тақырыпты ашуға мүмкіндік туады.

Мақал -мәтелдердің

сыңарын таба біледі.

Өз пікірлерін айтуға, талдау жасап қорытынды жасай алады.

Формативтік бағалау-дың,

топтық,

бағалау-ын қолда-нып

смайлик

тер тарату.

Отбасы туралы мақал-мәтелдер бойынша топтық жұмыстар кезінде,

Оқушылармен жеке, жұпта, топта жұмыс түрлерін өзгерту арқылы оқушылар белсенділігін арттыру

Қазақ тілі оқулығы,

интернеттен сюжеттік суреттер,

презентация,мақал-мәтелдер

3

Тіл дамыту.

Жеті ата

17.

10

Жеті ата туралы мақал-мәтелдерді білуі керек, өздерінің шығу тектерін жеті аталарын білулері керек

Сұрақ-жауап механикалық есте сақтауды қалыптастырады,АКТ-

флипчарт қолдану.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету- пікірлерді бақылап, талдап, қортынды шығару.

Оқытуда жаңа тәсілдерді қолдануда танымдық деңгейін анықтау

Дарынды да талантты балалармен жұмыста тақырыпқа қатысты мәтінмен жан - жақты жұмыс түрлерін орындауға бағыттау

СТО технологиясы-жұмбақтың шешуін табуда, өздік-сөздердің сәйкес қатарын қосуда

Рөлдік- мәтінді пайдалана отырып диалогтің сұрақтарына жауап беру,

топтық жұмыс-мәтінмен жұмыс жасағанда

Өздерінің ататекте-рін,өз ұрпағына жеті атасын

үйрету жайлы біледі

Формативтік, жұптық бағалау

Топтық жұмыстар кезінде,

Сұрақ-жауап

барысында.

Дарынды оқушылар-ға арналған тапсырма-лар

Жеті ата туралы қосымша материал

дар,презентация,қима

қағаздар,суреттер

4

Енші үлесу

19.

10

Енші үлесу және жерұшық

қазақ дәстүрлері

бойынша

логикалық ойлау білулері керек, тақырыпты талқылап зерделеп мазмұнын ашулары керек

АКТ-сандық технологиясы -презентация көрсеткенде қолайлы.Сұрақ-жауап сөздік қорын байытады.

СТО- мәтінде қандай дәстр туралы айтылғаның әңгімелеу

«жасау және енші»сөздерін презентция арқылы оқушылардың ойларын жинақтап түсіндіру, тақырыпты талқылауды қалыптастыру,

Ой қозғау-орны ауысып берілген сөздерден сөйлем құрау

Қазақ дәстүрлері жайлы түсініктері болады

Дұрыс сөйлем құрай алады,

мәтін мазмұнын өз сөзімен жеткізуеді

Форма-тивті бағалау

дың, өзіндік бағалауын қолданып балаларға инсерт кестесін толтырады

Сөйлем құрау кезіңде,

Мәтінмен жұмыс жасағанда

тірек сызба,

оқулық,

суреттер,

презентация

үлестірме тапсыр-малар


Түйін сөз


Төрт сабақ барысында сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модульі, АКТ -ны пайдаландым.Мұндай сабақты дайындау көп уақыт пен шығармашылықты талап етеді.

Өз тәжірибемде оқыту барысында алдыма қойған мақсатым - баланы субъект ретінде оқу ісіне өзінше қызықтыратын, оған қабілетін арттыратын жағдай туғызу. Қазір сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы арқылы оқушыларды оқуға, жазуға емес,ойлауға үйретуді өзім де үйрене бастадым. Осы сабақтар барысында көбінесе оқушылармен бірлесіп, ұйымдасып,топтасып жұмыс істеуге көңіл бөлдім. Бұл әдісті оқушылар қызығушылық танытып қабылдады ,себебі топқа бөлгенде мұқият тыңдап тапсырманы бірлесіп орындады. Оқушылар бірлесіп үйренуде кішігірім топтармен, жұппен жұмыс жасауда, ортақ проблемаларды талқылап, жаңалықтар ашып жұмыс істеді. Топ мүшелері өз ойларын ортаға салып және сол ойларды кесте арқылы көрсетті. Шамалары келгенше қорғап шығуға тырысты . Сурет салуда топтағы барлық оқушылар қатысты.Қорғауға көбіне бірінші сабақтарда жақсы оқитын оқушылар қатысты.

Мысалы: 9-сыныптағы «Енші үлесу» тақырыбын таныстырудың алдында ИНСЕРТ стратегиясын пайдаландым. Ол бойынша оқушыға оқу, тақырыппен танысу барысында «v» - білемін, «-» - білмеймін, «+» - мен үшін жаңа ақпарат, «?»-мені таңқалдырады белгілерін қойып отырады. ИНСЕРТ - оқығанын түсінуге,өз ойын білдіруге үйрететін ұтымды құрал екен,осы әдісті орындағанда оқушылар қызығушылықпен кірісті,бірақ орындау барысында біраз киналды.Оның себебі қазақ тілінде ойын жеткізе алмауларында.

« Ұлы Абайдың: «Адам баласы ... көзбен көріп,құлақпен естіп, қолмен ұстап тілмен татып, мұрынмен иіскеп, тыстағы дүниеден хабар алады» деген даналығымен толық келісемін.

Сабақтарда интерактивті тақтаны пайдалану арқылы негізгі тақырыптарды білуді жеңілдетті, заттар жөніндегі мәліметтерді есте берік сақтауға ықпал жасады. Мысалы: «Үлкенді сыйлау - ұлылық» сабағында интерактивті тақтада отбасы туралы мақал-мәтелдердің мағынасын ашып , одан кейін «әке,ана,бала» тақырыбына байланысты сынып 3 топқа бөлінеді. 4- тапсырмада өлеңдегі айтылған ойлар мен мақал-мәтелдерді тақтада сәйкестендірді.

Сабақтарда мәтінмен жұмыс жасағанда « Дана үкі» әдісін пайдаландым. 1-топ мәтінді оқып, аударады, 2-топ рөлге бөліп оқиды,3-топ сұрақ құрастырады. Рольдік ойынды балалар ынтамен орындады,бірақ сөздерін эмоциясыз айтып берді.Оған орыс сыныптарында көп дайындық керек деп ойлаймын. Осы әдіс арқылы мәтінмен жан-жақты жұмыс істеуге болады.

Мысалы «ой қозғау» әдісін «Енші үлесу» сабағында адамның «Төрт анасын» түсініп оқып,әңгімеге қандай қатысы бар екенін анықтауда қолдандым. Сол кезде оқушылар өз ойларын айтып, пікір алысты .Мысалы А.оқушы бірден сөздің әңгімеге қатысын дұрыс айтты ,ал екінші оқушы жартылай қателесті.

Ойымды ұлтымыздың жарық жұлдызындай рухани көсемі Ахмет Байтұрсыновтың «Мұғалім әдісті көп білуге тырысу керек.Оларды өзіне сүйеніш, қолғабыс нәрсе есебінде қолданылуы керек» деген ұлағатты сөзімен аяқтаймын.



© 2010-2022