План по казахской литературе на тему Мұқағали Мақатаев Аққулар ұйықтағанда

Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ әдебиеті пәні бойынша тізбектелген сабақ жоспары

Пән

Қазақ әдебиеті

Класс

8 класс

Тақырып

М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»

Мақсаты

М.Мақатаевтың «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының мазмұнын, тақырыбы мен идеясын меңгеру

Күтілетін нәтиже

  1. «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының мазмұнын меңгереді

  2. Поэманың өміршеңдігін таниды

  3. Мәнерлеп , жатқа оқи біледі

Түйінді идея

Аққу - киелі құс

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Бағалау

Ұйымдастыру

5 минут

«Мен сізді таныстырғым келеді» психологиялық тренингі

3 топқа сурет қиындыларын құрастыру арқылы бөлу

І топ - Ана

ІІ топ -Аққу

ІІІ топ -Сұлулық

Оқушылар бір-бірінің жақсы қасиеттерін айтып өтеді.

Топқа бөлінеді

Пазылдар

Таныстырылым

10 минут

Н.Тілендиевтің «Аққу» күйін тыңдай отырып, «Оятып дүниені дел-сал қылып» деп басталатын тұстан «Аққулар ақ айдынды қалдырды да, Тартты кеп, ана отырған жағалауға» деген тұсқа дейін мәнерлеп оқу

Мәнерлеп екі оқушы оқиды

Интерактивті тақта



Негізгі бөлім

10 минут

«Аққулар ұйықтағанда» поэмасымен алдын-ала танысып келу тапсырылған болатын. Поэманың негізінде оқушыларға сұрақтар қою.

Поэма не туралы? Жалпы мазмұнын қысқаша етіп кім айтып береді?

Талқылау сұрақтары?

Аққудың сұлулығын ақын қалай берген?

Көл неге «Жетімкөл» деп аталған?

Аққуды атуға итемелеген кім?

Тәуіп деген кім?

Аластау туралы не білесіңдер?

Әйел-ана, әйел-тіршіліктің тұтқасы дейміз осының бәрі бекер болғаны ма?

Сұрақтарға жеке, жұппен, топпен жауап береді

Интерактивті тақта

10 минут

Топпен жұмыс

Стикерлер тобы

І топ Аққудың әсемдігін білдіретін сөздер, оқ тиген аққудың мүшкіл халі

ІІ топ Поэмадағы Жетімкөлдің сұлулығы Табиғаттағы тыныштық салтанаты

ІІІ топ Аққуды ату кезіндегі ана әрекетіне баға беру , бала өлімін көрген ана қасіреті қалай көрсетілген?

Оқушылар алдымен өз сұрақтарына жауап береді. Сағат тілі бойынша плакаттарды ауыстырады. Барлық топ жазып болған соң, жұмыстарын қорғайды

Плакаттар, стикерлер, маркерлер

Бағдаршам арқылы бағалау

10 минут

Ананың аққуға оқ атуы дұрыс па? Бұрыс па? тақырыбында дебат өткізу

І топ Ананың аққуға оқ атуы дұрыс

ІІ топ Ананың аққуға оқ атуы дұрыс емес

ІІІ топ Екі топтың пікірін критерий бойынша бағалайды.

Мысалы: 1. Тақырып

2. Мәлімдемелерді келтіруі

3. Түсініктеме

4.Қорытынды

Критерий арқылы бағалау

Қорытынды

«Екі бөлімді күнделік»

Поэманың қай тұсы әсер етті?

Сіздің пікіріңіз?

Оқушылар кестені толтырады, өз ойларын айтады.

Басбармақ арқылы бағалау

Үйге тапсырма

Үйден көрініс дайындап келу

Сабаққа жақсы қатынасқан оқушыларды бағалау





© 2010-2022