Конспект урока украинской литературы И. Котляревский. Пьеса Наталка Полтавка

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 9-Б КЛАСІ


Відніміть у нашого серця любов до добра - ви віднімете всю принадність життя.

Жан-Жак Руссо

ТЕМА: «І.Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя. Роль і функції пісень у драмі »

МЕТА: охарактеризувати образи Наталки, Петра, Миколи; з`ясувати роль і функцію пісень у творі; розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи; грамотно висловлювати свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення; виховувати почуття гордості за національну культуру; прищеплювати любов до театру, інтерес до наслідків особистої праці.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ОБЛАДНАННЯ: тексти п`єси, портрет І.Котляревського, фотографії акторів, що виконували ролі у п`єсі, фото Полтавського театру, аудіозаписи з піснями до п`єси.


ХІД УРОКУ

Учні визначають свій психологічний стан на картках.

І. Вступне слово вчителя

(Звучить пісня Петра «Сонце низенько...»)

слайд №1

Чудова мелодія Петрової пісні закликає нас у мальовниче село під Полтавою. В ньому ми вже гостювали минулого уроку, знайомлячись з тематикою, композицією п`єси І.Котляревського «Наталка Полтавка».

Давайте пригадаємо, який вклад зробив Котляревський у розвиток української мови?

слайди №3.4.5

- Розповідь про музей-садибу письменника.

- Про Полтавський театр.

-Розкажіть історію створення п`єси.

- Розповідь про вшанування пам`яті про письменника.

Я ж повернулась з цієї мандрівки з цілою «шапкою запитань», на які зараз попрошу вас відповісти.

ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ П`ЄСИ

Що ж, мандрівка берегами Ворскли не була марною. Пропоную продовжити її й сьогодні на уроці, тема якого: «І.П.Котляревський. «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя. Роль і функції пісень у драмі».(Записати в зошити)

слайд №6

Як не дивно, про «Наталку Полтавку» не так багато досліджень, як про «Енеїду».Найважливіші з них: І.Срезневського (1838р.), стаття Карпенко-Карого «Наталка Полтавка» (1898р.), стаття професора Шамрая (1955р.), монографія Волинського «І.Котляревський» (1969р.). Спираючись на ці праці видатних дослідників, українська літературна критика виробила певний стереотип характеристики того чи іншого персонажа твору, а я пропоную сьгодні його похитнути. Отже, мета нашого уроку - охарактеризувати персонажі п`єси, їхні дії та вчинки, ідучи від безпосереднього сприйняття й розуміння твору вами.

слайд №7-8

П`єса не так густо населена. Давайте пригадаємо всих діючих осіб.

(Діти називають героїв.)

Вікторина «Чи знаєш ти героїв п`єси»

(Діти міняються зошитами.)

- З кого ж почнемо наші спостереження?

ДІТИ. З Наталки Полтавки.

слайд №9

- Що привабливого в образі Наталки?

1. Добра слава Наталки.

2. Почуття гідності, працьовитість, глибокий розум.

3. Вірність у коханні.

4. Любов до матері, готовність до самопожертви заради її спокою.

5. Рішучість у боротьбі за своє щастя.

УЧИТЕЛЬ.Якщо Наталка вірна Петру, то чому віддає рушники возному?

ДІТИ. Вона підкоряється вмовлянням матері.

УЧИТЕЛЬ. Як ще можна пояснити крок Наталки, який суперечив її власним поглядам?

ДІТИ. Не було певності, чи повернеться Петро.

УЧИТЕЛЬ. Заповніть таблицю епітетами, якими Виборний характеризує Наталку в розмові з Возним.(Робота у парах.)

слайд №10-11

УЧИТЕЛЬ. Образ Наталки розкритий у динаміці, психологічне вмотивування вчинків героїні відрізняє її від традиційних «однотонних» образів селянок з комічних опер і сентиментальних повістей. Це був новий крок Котляревського в напрямі до відтворення народності й реалізму в укаїнській літературі. Ще за життя автора п`єси його Наталка стала улюбленицею українців. Чи не так?

УЧЕНЬ. Так.Розповідають, що під час однієї з мандрівок Полтавщиною Котляревський зупинився біля криниці води напитися. І нагледів жінку, яка гаптувала рушник. Звали жінку Наталкою.

- Для кого така краса? - запитав він і почув у відповідь:

- Відвезу до Полтави, подарую тому, хто про мене таку гарну пісню склав.

УЧИТЕЛЬ. 192 роки живе улюблена в народі героїня Наталка на сцені.

слайд №12

МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. Драматургічний образ Наталки Полтавки має багату сценічну історію. В ролі Наталки виступали найвидатніші актриси українського театру: Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті, М.Литвиненко-Вольгемут, Оксана Петрусенко, З.Гайдай.

А першою виконавицею ролі Наталки у виставі 1819р. (Полтава) вважається популярна тоді артистка Катерина Нальотова. А ось уривок зі спогадів Оксани Петрусенко, заслуженої артистки України, виконавиці ролі Наталки у триумфальній постановці Київського театру опери та балету ім.Шевченка в Москві під час першої декади українського мистецтва (!936р.): «...У другому акті, в сцені сватання возного, в одному з найдраматичніших місць, я раптом не витримала й заплакала. Вперше на сцені я плакала справжніми сльозами. Навколо мене плакали дівчата-артистки хору. Мій погляд упав поверх оркестру в залу. Багато глядачів плакали - простими, щирими сльозами, не соромлячись одне одного... Зала й виконавці злилися в одне ціле! Умовності сцени перестали існувати.»

слайд №13

УЧИТЕЛЬ. (Робота за групами)Заповніть таблицю «Чим схожа сучасна українська дівчина на героїню Котляревського, а чим, на жаль, уже не схожа? ».


Типові риси

української дівчини

в образі Наталки

Роботяща; рукодільниця; горда;

чесна; поважає свою матір.


Своєрідність

характеру

Наталки

Мудра від природи; має високе почуття власної гідності і тверді моральні принципи(краще жити бідно й чесно, ніж неправдиво наживатися, виходити заміж за нелюба аморально); рішуча(«Крім Петра ні за ким не буду»); уміє відстояти своє щастя.

Фізкультхвилинка

УЧИТЕЛЬ. Така дівчина заслуговує на повагу і приваблює до себе погляди чоловіків. Хто ж любить Наталку?

ДІТИ. Возний, Петро.

УЧИТЕЛЬ. Розкажіть, що нам відомо про Петра, чому він став бурлакою?

слайд №14

ДІТИ. Хоч Петро з`являється на сцені тільки на початку ІІ дії, про нього ми знеємо вже багато: він сирота, годованець сім`ї. Терпеливий, чесний і працьовитий, але бідний. Мати Наталки, на очах якої виростав Петро, з теплотою каже: «Добрий парубок...він не лежень, трудящий, з ним обідніти до злиднів не можна». Коли Наталка і Петро виросли, то щиро покохались. Та батько Наталчин незлюбив його через бідність, і Петро пішов заробляти гроші, щоб одружитись із Наталкою. Став бурлакою, у важкій праці заробляючі гроші, щоб багатому Терпилові показатись годним його дочки. У важких поневіряннях світило йому Наталчине кохання. Воно було єдиною відрадою. І ось через чотири роки повернувся з грішми, але застав Наталку засватаною.

слайд №15

Сцена з п`єси «Зустріч Петра з Наталкою»

УЧИТЕЛЬ. Як поводиться Петро, довідавшись, що його кохана заручена?

ДІТИ. Петро приголомшений страшною звісткою, проте вмоляє Наталку не йти проти волі матері: «Покорися своїй долі, послухай матері, полюби пана возного і забудь мене на віки».

УЧИТЕЛЬ. Як ці слова характеризують Петра?

ДІТИ. Потрапивши в складну життєву ситуацію, Петро відмовляється від боротьби за своє щастя. Лише твердість і рішучість Наталки врятовують його. Він боїться Наталці завдати неприємностей, адже вихований на кращих традиціях патриархальної сім`ї.

УЧИТЕЛЬ. Саме через образ Петра більшість критиків та істориків літератури не без підстав звинувачують Котляревського в наявності рис сентименталізму в п`єсі. Дійсно, Петро вийшов не ідеальним героєм, можливо, в автора не було відповідного прототипу. Але працьовитісь, доброта, шанобливість, вірність у коханні й побратимстві Петра відповідають нормам народної моралі і заслуговують на повагу.

УЧИТЕЛЬ. А тепер хочу звернути вашу увагу на ще один персонаж твору, досить не ординарний персонаж - Миколу. Цей допоміжний герой у п`єсі виконує функцію резонера, який не бере безпосередньої участі в розвитку сюжету і конфлікту, а лише допомагає героям.

слайд №16

УЧИТЕЛЬ. Які риси в характері Миколи імпонують особисто вам?

ДІТИ. Микола любить рідний край, радіє навколишньому світу і гарним людям, змінам, які відбуваються для загального добра. Він задоволений, що в Полтаві проходить велике будівнитство: упорядковуються вулиці, зносяться старі будинки, а на їх місці споруджуються нові, прокладають тротуари.

Життєвий досвід дає змогу Миколі правильно оцінити людину, він вгадує в Наталці чесну і рішучу натуру, правдиво і влучно характеризує возного та виборного. Дотепний, здатний на гостре слово й жарт, веселий, щирий і завзятий. Микола дуже мені сподобався. І я гадаю, що він був би більше до пари «Бійкій Наталці».

МИСТЕЦТВОЗНАВЕЦЬ. У статті «Наталка Полтавка» І. Карпенко-Карий писав: «Садовський витворив Миколу-бурлаку в реальний тип, поставив його на рівні з возним і виборним і дав такий викінчений зразок, за яким всі сучасні актори грають».

УЧИТЕЛЬ. До речі, різні характери Петра і Миколи підкреслює і мова героїв: у Петра - схвильована, тужлива, повільна, розсудлива, а в Миколи - жартівлива, пристрасна, запальна.

Крім того, устами Миколи автор вісливлює свої думки про події, доповнює характеристики персонажів.

слайд №17

УЧИТЕЛЬ. У п`єсі «Наталка Полтавка» пісня є суттю твору, формою його існування. Народна пісня, музика є частиною духовного життя народу.

Кожен герой у п`єсі має свою пісню, яка допомагає нам глибше пізнати цей образ. У піснях герої показують свої почуття, висловлюють свої погляди, самохарактеризуються.

У п`єсі автор використав такі пісні:

1) пісні, написані самим автором( «Віють вітри, віють буйні», «Ой я дівчина Наталка», «Начинаймо веселиться»);

2) фольклорного походження, але оброблені І.Котляревським («Сонце низенько, вечір близенько», «Ворскло, річка невеличка»);

3) Літературного походження, але перероблені автором («Всякому городу нрав і права», «От юних літ...»);

4) Народні пісні, введені у п`єсу майже без змін («Ой під вишнею...», «Дід рудий, баба руда»).

Деякі дослідники авторство пісень «Віють вітри, віють буйні», «Чого вода каламутна» приписують напівлегендарній поетесі Марусі Чурай.

За характером змісту і художніх засобів у творі наявні ліричні, сатиричні і гумористичні пісні.

Найбільше у п`єсі ліричних пісень. Змінюючи прозаїчну мову , ці пісні надають усьому твору глибокої задушевності, теплоти і щирості.

слайд №18

Феноменальність твору полягає втому ,що тут наявні 22 пісні.

1). Розшифруйте вислів...

2). Вставте пропущені букви...

Ми підійшли до завершального етапу уроку.

Багато було сказано про героїв п`єси. А тепер спробуймо визначити .яка риса характеру для всіх (без винятку) дійових осіб є спільною?

слайд №19

ДІТИ. Доброта.

УЧИТЕЛЬ. Так, доброта - більша або менша, а то й мізерна, але доброта. Саме через це «Наталку Полтавку» полюбили в народі. І якщо у Наталки, Петра, Миколи, Терпилихи цю рису помітити не важко, бо вона є визначальною, то у возного, виборного вона затінена, прихована, може не зрозуміла з першого погляду.

І те, що у цій музичній п`єсі, де лунає 22 пісні, ви, мої учні, почули музику доброти і гуманності, якою твір так щедро наділений, це також прекрасно. І якщо хоч часточку тієї доброти ви винесете із цього уроку і збережете в собі - це буде теж прекрасно!

слайд №20

Оцінки за урок

ІУ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Виписати цитати до характеристики героїв.

Підготуватися до контрольного твору за п`єсою «Наталка Полтавка».

1) «Наталка - ідеал української жінки».

2) «Герой п`єси І.Котляревського «Наталка Полтавка», якого я поважаю і шаную».

6

© 2010-2022