Сабақ жоспары. Тақырыбы: Менің әуес ісім-киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау

Раздел Другое
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Менің әуес ісім-киім тігу,зергерлік бұйымдар жасау .Септік жалғаулары.

Мақсаты :

Білімділік :

1.Оқушыларға тапсырмалар беру арқылы алған білімдерін нығайту, тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.
2. Грамматикалық сауаттылығын арттыру.
3 Септік жалғауларды пысықтау, оларды қолдана білуге дағдыландыру

Дамытушылық:
1. Пәнге деген қызығушылығын ояту.
2. Деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасын арттыру.
3. Танымдық тапсырмалар арқылы ізденімпаздық қасиетін қалыптастыру.

Тәрбиелік:
1. Тілімізді құрметтеуге, Елжандылыққа, шапшаңдылыққа, әдептілікке баулу.
2. Ойын нақты, көркем, әсерлі етіп жеткізе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа материалды меңгерту, деңгейлеп оқыту, пікірталас, саяхат сабақ

Технология: модульдік оқыту, деңгейлеп оқыту

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сөздік әдісі (әңгіме, түсіндіру, кітаппен жұмыс); көрнекілік әдісі(демонстрация), практикалық әдісі (сұрақ- жауап әдісі)

Сабақтағы оқушылардың іс- әрекеті: жеке, топпен, жұппен, іздену, кесте толтыру

Сабақтың құрал- жабдықтары, көрнекілігі: сызбалар, қосымша әдебиеттер, техникалық құралдар, фотосуреттер, презентация

Пәнаралық байланыс:____ әдебиет, еңбек______

САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын сұрау

3. Жаңа сабақ

4. Оқулықпен жұмыс

5. Бекіту, Сабақты қорытындылау

6. Үй тапсырмасын беру

7. Бағалау

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

І. Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Ұйымдастыру кезеңі 1-2 мин. Сөйлесім.

1.Оқушылармен сәлемдесу

2. Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

3.Сөйлесу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Айтылым.

Үй тапсырмасын тексеру.

Өткен тақырыптарды сұрақ -жауап арқылы қайталау.

ІІІ. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

  • 1.Мұғалімнің кіріспе сөзі: сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру:

Киім тігу мен зергерлік бұйымдарды жасауда адамға. ерекше қабілеті байқалады. Екеуі де ертеден . келе жатқан қолөнер түрлері. Тігінші киім тігетін шебер болса, зергер - асыл тастардан әшекей бұйым жасайтын шебер.

2. Оқушылардың бұрынғы білімдерін жаңғырту үшін жалпы сұрақтар қою:

«Ой қозғау».Өз ойыңды ортаға сал. Нақыл сөздерді түсіндіріңдер. (Слайд)

1.Қазақ халқының қандай ұлттық киімдерін білесіңдер?

2. Ұлттық киімдердің ерекшелігін білесіңдер ме?

3.Мектепте еңбек пәнінде сендер не істейсіңдер?

3.Сөздік жұмысы. Оқылым. Айтылым. Жазылым

1.Сөздердің мағыналарын түсіндіру, сөз таптарын ажырату.

Үлгі

Шебер

Зергер

бұйым

зергерлік бұйымдар

қолөнер

әшекей

2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: (мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды, оқушылар сөздерді мұғалімнен кейін дауыстап оқиды, тізбекпен оқиды:)

3. Жаңа сөздерден сөз тіркесін құрау, сөйлем құрау

4.Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазу

4.Мәтін бойынша жұмыс.

1.Мәтінді түсініп оқып, ат қойыңдар. 144-бет Қазақ тілі «Атамұра» 107 бет Зергерлік өнер.

2.С ұрақтарға жауап беріңдер.

3.Оқушыларды үш топқа бөлу. «Өнер», «Қолөнер», «Киіз үй». Енді әр топ өз атаулары бойынша теориялық ұғымдарды қорғайды. Мысалы: ӨНЕР- адамның рухани азығы.Қолөнер- қолмен жасалатын өнердің бір түрі. Киіз үй - киіз бен ағаштан тұратын қазақ халқының үйі, баспанасы.

6.Электронды оқулықпен жұмыс ІІІ ОРТА ДЕҢГЕЙ. 3- бөлім.

1қадам. Менің сүйікті ісім.

7.Грамматикалық тақырып

СЕПТІКТЕРді қайталау

І топ

Септіктер, жалғаулары, сұрақтары

ІІ топ

Сөз тіркесін септеу

Зергерлік бұйым

ІІІ топ Септік жалғауларын жалғаңдар.

Киім тігу мен зергерлік бұйымдар (Т.С) жасауда адам(Б.С). ерекше қабілеті байқалады. Екеуі де ерте(Ш.С) . келе жатқан қолөнер(І.С) түрлері. Тігінші киім тігетін шебер болса, зергер - асыл тастар(Ш.С)әшекей бұйым(Т.С) жасайтын шеберлер.

V. Жаңа білімді бекіту: Оқылым. Сөйлесім.

1-тапсырма. Сөйлемді толықтырыңдар.

  1. Қазақ халқының киімдері (қандай?)... болған.

  2. Қазақтар сыртқы киімдерді (неден?) тіккен.

  3. Шапан қазақ халқының (қандай?) киіміне жатады

2-тапсырма . Сөздер мен сөз тіркестерінің аудармаларын дұрыс табыңдар.

қолайсыз

кожа животного

ыңғайлы

холод осени

қаһарлы

неудобный

қорғану үшін

чтобы защититься

жауын-шашын

удобный

мал терісі

крепкий

күздің суығы

дождь

3-тапсырма. Венн диаграммасын толтыру

ЗЕРГЕР

ТІГІНШІ


3-тапсырма. Диалогты түсініп оқып, толықтырып сөйлесіңдер.

-Сіз .................... қайдан аласыз?

- Мен ................... сатып аламын.

- Қандай ......... сатып аласың?

- Ал сіз ............... қайдан аласыз?

- Мен ................... базардан аламын.

4-тапсырма.

«515» әдісі 5 минут ішінде 15 идеяны алдыға тарату керек

І топ. «Егер біз тігінші болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)

Көйлек .Юбка .Шалбар.

ІІ топ.«Егер мен зергер болсақ....» (үлгілерінің суретін салу, таныстыру)

Сырға. Жүзік. Алқа . Білезік .

5-тапсырма. «Бес жолды өлең» Әр топ өзінің тапсырмасы бойынша

VІ. Үйге тапсырма. 4-тапсырма,144-бет

VІІ.Бағалау.«Екіге жасыңды төккенше, беске теріңді төк». Оқушы білімін бағалау.



© 2010-2022