- Преподавателю
- Другое
- Урок казахского языка на тему Үргеніш шешен мен Сырым
Урок казахского языка на тему Үргеніш шешен мен Сырым
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Жексембекова У.Н. |
Дата | 08.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Қазақ тілі орыс сыныбында.
Сабақтың тақырыбы: Үргеніш шешен мен Сырым
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың өткен тақырыптары бойынша білімдерін пысықтау. Қазақ өнерін әлемге танытқан шешендік өнер туралы мәлімет беру. Грамматикалық ұғымдарды сауатты әрі дұрыс пайдалана білуге дағдыландыру.
2.Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, сөздік қорларын, логикалық ойлауын, шығармашылық қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: оқушыларды шешендік өнердің тарихымен таныстыру арқылы шешендік өнерге баулу, көпшілік алдында сөйлей білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, сөздік жұмысы ,түсіндіру, мәтінмен жұмыс, тапсырмалар орындау.
Көрнекіліктер:оқулық, сөздік, интерактивті тақта.
Пайдаланатын әдебиеттер: «Шешендік сөздер» кітабы
Пәнаралық байланыс:орыс тілі, әдебиет.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
А. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Ә. Сабаққа назарларын аудару.
II. Өткен тақырыпты пысықтау.
-
Балалар, біз «Шешендік сөздер» модульі бойынша қандай шешен адамдарды білеміз?(слайд)
-
Енді, сөз мағыналарын еске түсіріп, сөздердің лексикалық мағынасының түрлерін айтайық.
Олар:
Сөздің тура мағынасы.
Сөздің ауыспалы мағынасы.
Сөздің көп мағынасы.
Омоним.Синоним. Антоним.
Мысалдар келтіреміз.
III.Жаңа сабақты түсіндіру.
-
Сабақтың тақырыбын, мақсатын айту.
-
Кіріспе сөз.
-
Балалар, біз бүгін шешендік өнер, сөздер туралы айтамыз және сөз мағыналарын қайта жаңғыртамыз.
IV. Лексикалық тақырыпты түсіндіру.
-
Сөздікпен жұмыс жүргізу.
Мәтіннен алынған сөз тіркестерін түсініп алу.
Сөз тіркестері тақтада тұрады, оқушылар аударады. (интерактивті тақтада)
-
Мәтінмен жұмыс.
-
- Мәтін туралы қосымша мәлімет беру:
-
- Оқушылар мәтінді мәнерлеп оқиды.
-
- Рөлге бөліп оқиды.
-
- Мазмұнын орыс тілінде айтамыз.
-
3. Мәтін бойынша сөйлемдердің дұрыс не бұрыс екенін анық таймыз. (кестені толтыру, интерактивті тақтада орындалады)
Мәтін сөйлемдері. Дұрыс+ Бұрыс -
Үргеніштің ханы Сырымды
«батыр кісі» деп естейді екен.
Сөз анасы - құлақ .
Су анасы - бұлақ.
Жол анасы - тұяқ.
Дау мұраты - шешу.
Қыз мұраты - кету.
Жол мұраты - жету.
V. Оқулықтағы тапсырмаларды шарты бойынша орындаймыз.
4- тапсырма. Мына сөздердің антоним сыңарын мәтіннен тауып, сөйлем құраңдар.
Қорқақ - батыр Ұтылмау - жеңілмеу Келу - кету
Үлгі: Қорқақ күнде өледі,
Батыр бір рет өледі. (интерактивті тақтада орындалады)
5- тапсырма. Сөйлемдердің баяндауыштарын өзгертіп көшіріңдер, сөйлем мүшесіне талдаңдар.
-
Сырым мен Үргеніш шешен жарысты.
-
Үргеніш шешен үш сауал айтты.
-
Менің қарағанымды қалай байқадың? (интерактивті тақтада орындалады)
7-тапсырма. Сөздерді мағыналық жағынан сәйкестендіріп оқыңдар.
-
Сөз анасы а.тұяқ
-
Су анасы ә. құлақ
-
Жол анасы б. бұлақ
-
Дау мұраты в. жету
-
Сауда мұраты г. біту
-
Қыз мұраты ғ. ұту
-
Жол мұраты д. кету
(интерактивті тақтада орындалады)
6 - тапсырма. Синонимдерді қарастырып сөйлем құраңдар.
VI. Сабақты бекіту.
Әңгіме мазмұны бойынша сұрақтар қойыңдар.
Үлгі: Үргеніштің ханы Сырым туралы не естиді?
Жалғастыр.
VIІ. Қорытындылау.
Сонымен, балалар, шешен адам қандай болу керек деп ойлайсыңдар? (оқушылардың жауаптары)
VIІІ. Үйге тапсырма: 49- беттегі 11-тапсырма.
Әңгіме мазмұны бойынша сценарий жазыңдар.
ІХ. Бағалау.
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Ө.Н. Жексембекова
№14 орта мектеп - гимназиясы
Талдықорған қаласы