Қазақ әдебиеті: Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны. 8 сынып

Раздел Другое
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Әдебиет

Сыныбы: 8 сыныбы

Мұғалім: Жанабаева С

Тақырыбы: Жүсіп Баласағұн «Құтты білік» дастаны.

Мақсаты:Жүсіп Баласғұн өмірі мен еңбектері жайлы оқып білу, «Құтты білік» дастынындағы кейіпкерлерге мінездеме беру арқылы талдау,салыстыру,қорытынды жасау қабілеттерін дамыту,шығармашылық қабілеттерін арттыру.

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны

пайдалану, оқытудағы басқарушылық және көшбасшылық, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін

бағалау және оқытуды бағалау,

Стратегиялар: «Миға шабуыл», «Мен сізді таныстырғым келеді », «Жұптас,ойлан,бөліс» , «Кір жаю»,«Чемодан,корзина,мясорубка» кестесі.

Сабақ кезеңдері


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе.

5 мин.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Шаттық шеңберіне тұру.

Оқушылармен амандасып,көңіл-күйлерін сұрау. «Мен сізді таныстырғым келеді» стратегиясы арқылы бір-біріне мінездеме беруді ұсынамын.

Оқушылар қасында тұрған сыныптасының бойындағы ұнаған қасиетті атап, бір-бірлерін таныстырады.

Топ ұстанымын еске түсіру.

Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне мінздеме береді.

Мысалы«сен салмақтысың,

әдемісің, ақылдысың...».


Оқушылар алтын ережедегі

топ ұстанымын еске түсіреді.

Өзін-өзі реттеу жұмыстарын жүргізеді.

Өте жақсы!

Тамаша!


«Алтын ереже» жазылған плакат

ІІ.Тұсаукесер

5 мин

Үй тапсырмасын тексеру.

«Өрмекші торы» әдісі.

Топқа бөліну.

«Қаламсаптар»

Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы шеңберге тұрып, жіпті бір-біріне бере отырып сұрақ - жауап арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді.

Топқа қалай бөлініп жатқандарын табады.Өз ұсыныстарын білдіреді.

«Өте жақсы, жарайсың, жақсы, қанағаттанарлық»деген сөздер арқылы оқушы-лардың жұмыс-тарын формативті бағалау

Лента


Негізгі бөлім

20 мин

































1.Қызығушылығын ояту.

Миға шабуыл.

Мақсаты: ой қозғау.

Интербелсенді тақтадан Power Point бағдарламасында жазылған түрткі сұрақтар көрсетіледі:

1.Ежелгі дәуір әдебиеті қай ғасырларды қамтыған және неше кезеңге бөлінеді?

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке қандай ақын-ғалымдар жатады?

3.Жүсіп Баласағұн кім?

2. Оқулықпен жұмыс.

«Жұптас,ойлан,бөліс» стратегиясы.

Тапсырма:

Ж.Баласағұнның өмірі мен еңбектеріне байланысты тақырыпшаны 4-ке бөліп таратамын.Оқушылар 1-2 деп санап жұпқа бөлінеді.Оқушылардың іс-әрекетін бақылап топта жұмыс жасағандарын қадағалаймын.

Жұмысқа қатысуын бақылау керек.

Тапсырма: Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастанын оқып,постер қорғату.

«Кір жаю» әдісі.


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Оқушылардың жауаптары:

1.Ежелгі дәуір әдебиеті VI-XVғасырды қамтиды және үш кезеңге бөлінеді.

2.Ислам дәуіріндегі әдебиетке Әл-Фараби,Ахмет Йассауи, Жүсіп Баласағұн, Махмұт Қашқари,Сүлеймен Бақырғанти жатады.

3. Жүсіп Баласағұн- ақын,сөз зергері,ғалым.

«Жұптас,ойла,бөліс» стратегиясы арқылы меңгертілді.Тапсырма:

«А» тобы «Ж.Баласағұнның өмірбаяны»

«Б»тобы «Ж.Баласағұнның еңбектері»

«В» тобы «Құтты білік» дастанының тақырыбы.

«С» тобы «Құтты білік» дастанындағы кейіпкерлер.

Әр жұп өздеріне берілген тапсырманы оқып, бір-біріне түсінгендерін баяндайды.Одан кейін әр жұп топта түсіндіреді.

Оқушылар «Құтты білік» жырындағы кейіпкерлерге кластер құру арқылы мінездеме береді.Топ басшысы орындаған жұмысын қорғап , жіпке іледі.


«жақсы»

Бағдаршам



Бас бармақ


«Өте жақсы. Жақсы» деген сөздер арқылы мадақтау.

Критериалды бағалау.

Бағалау өлшемдері:

1.Тақырыпты аша білуі.

2.Өмірмен байланысы.

3.Жеткізе білу.

Акт

Құм сағат




Құмсағат.

А4 парақшасы



Плакат,маркерлер


Сергіту кезеңі

3мин

«Қаңқалар» бейнетүсірілімін көрсету.

Оқушылар қозғалысқа түседі

7 мин

Тапсырма: Венн диаграммасы.

«Құтты білік» дастаны мен «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіндегі ұқсастықтарды табу.

Оқушылар «Венн диаграммасы» арқылы ұқсастықтарын анықтайды.

Жақсы

Бағалау парақшалары.

3 мин


«Түртіп алу» әдісі.

Сөздікпен жұмыс

Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша ақпарат іздестіріп, түсініксіз сөздерді тауып,талдайды.

Бас бармақ

Оқулық

Рефлексия.

2 мин.



Кері байланыс.

«Чемодан, мясорубка, корзина» әдісі

Оқушылар стикерге

жазғандарын «Чемодан, мясорубка, корзина»

кестесіне іледі.

Оқушылардың түсінулерін рефлексия әдісі арқылы бағалау

Плакат

стикерлер

1 мин

Қорытынды баға шығару

Смайликтер

Бағалау парақшалары

1 мин

Үйге тапсырма

Жүсіп Баласағұнның өмірі мен шығармашылығына байланысты сұрақтар дайындап келу.

Әр оқушы 3 сұрақ, 3 жауап дайындап келеді.





© 2010-2022