- Преподавателю
- Другое
- Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ Ғ. Мүсірепов Ананың анасы
Қазақ әдебиеті пәнінен ашық сабақ Ғ. Мүсірепов Ананың анасы
Раздел | Другое |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жексенова А.Т. |
Дата | 19.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
күні | 7 сынып Қазақ әдебиеті | Жексенова А. | |||||
тақырыбы | Ғабит Мүсірепов «Ананың анасы» әңгімесі | ||||||
мақсаты | ақпараттық: Ғ. Мүсірепов туралы мәлімет беріліп, «Ананың анасы» әңгімесінің мазмұнын, идеясын, тақырыбын меңгеру | ||||||
Күтілетін нәтиже | алған білімдерін ауызша және жазбаша тілде қолдана алады | ||||||
Негізгі идеялар | Көркем сөзді тану, көркем әдебиеттің бағасын тану, ана құдіретін сезіну | ||||||
Сабақтың әдісі | Көркемдеп оқыту, сайыс, постер, талдау, шығармашылық, кері байланыс | ||||||
Педтехнологиялар: | СТО, ЖЕ, ТжДОЖ | ||||||
Сабақ көрнекілігі | Оқулық, портрет, ролик, кеспелер, слаид | ||||||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің қызметі | Оқушы әрекеті | |||||
- сәлемдесу; | Саламатсыздарма, балалар! Түгелміз бе, сыныпта, Қалыс қалған кімің бар? Әдебиет - (өмір айнасы) Деген дана ағалар. Сабағымызды бастаймыз - сөз жақсысын бағамдар. | Жинақталады. | |||||
Топқа бөлу | гүл, күн, жүрек, кітап бейнесі ненің символдық белгілері ? Осы бейнелерді таңдап, топқа бөлінеміз. | Таңдап бөлінеді Топтарына ат қояды | |||||
«Қызығушылығын ояту» топтастыру | Ғабит Мүсірепов кім? Дәлелдеу -неге олай атадық? 1.сценарист 2.драматург 3.жазушы 4. ана бейнесін сомдаушы | Берілген сұрақтарға жауап беру | |||||
Үй тапсырмасын тексеру | «Алтын сақа» ойыны 1.«Ертемен төрт бұрышы жемірілген ескі тоқым сияқты «...........» қолтықтап мектепке келсем, балалар жиналмаған екен» 2.«Жаныңды бергенің емей немене, ...........» 3.Үркер жамбасқа келіп, Шолпан маңдайға таянғанда Жалпақ батыр атып тұрып: «.......» Не деді? 4.Жалпақ балуан қандай кісі? 5.Әйел кетіп бара жатып, кімге сәлем айтты? 6.Ананың астындағы жылқы қандай? 7.Ана күйеуінің құнына не сұрады? 8.Ана портреті қандай? 9.Әйел неге Жалпақ балуанға «ере алмаймын» деді? 10.Ана ерлігіне Жалпақ батырдың жауабы қандай? 11.Жалпақ балуан қай елге шапты? 12.Жылқы айдаған барымташылырдың артынан неге қалың қуғыншы шықпады? | Кезекпен топтан 3 сұраққа жауап береді | |||||
«Ойтүрткі» |
| Сабақтың өн бойында ана туралы толғану, өлең жолдарын жалғастыру
| |||||
Мұғалім ЖАДА | Отызыншы жылдардың орта шенінде жазушыны М. Горькийдің ана тақырыбына жазған романтикалық әңгімелері қызықтырады. Гуманист жазушы М. Горькийдің адам деген ардақты атты жоғары бағалауы, өмірге рух себуші, тіршілік иесі аналардың қоғамдағы рөлі Ғ. Мүсіреповке үлкен ой салды. Ол М. Горькийдің «Адамның анасы» және «Өлімді жеңген ана» атты екі новелласын аударып, өзі де «Ананың анасы», «Ашынған ана», «Ананың арашасы (1934), «Ер ана» (1942), «Ақлима» (1944) атты әңгімелерін жазды. | тыңдайды | |||||
Мағынаны тану | 1-топ: Жалпақ балуан қандай адам ? топтастыру 2-топ. Ана тағдыры - әңгімелеу 3-топ. Анаға мінездеме беру 4-топ. Шығармада қай кейіпкер жағымсыз әрекеттерімен көрінді? | Ана↓ Жалпақ балуан:↓ | |||||
Диалог қалыптастыру |
| Талдайды. | |||||
талдау |
3. дамуы 4. Шиеленісуі: 6. Шығарманың шешімі 7. Шығармадағы кейіпкерлер:
Көркем шығарманы сатылай кешенді талдау.
| Шығарманың композициялық құрылысы: 1. Әйтілес ақсақалдың баяндауынан 3. жылқыны барымталауы, қызды олжалап алуы. Ғ. Мүсірепов проза (әңгіме) | |||||
рефлексия | Видеоролик көрсету «Ана күн, ана - ақыл, ана - жүрек» тақырыбында толғану | Көреді, толғанады | |||||
шығармашылық |
| Ө аналарымызға арнап тілек жазу, тақтаға апарып ілу | |||||
бағалау үйге
| аты | Үй тапс. | Сыныпта талда | Шығарм. | Барл.ұпай | баға | |
|
|
|
|
|
|
ана монологін жаттау