- Преподавателю
- Другое
- Ашық сабақ Балқаш көлі. Туынды зат есім
Ашық сабақ Балқаш көлі. Туынды зат есім
Раздел | Другое |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Мухамеджанова Ш.Р. |
Дата | 19.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Шағалалы орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Балқаш көлі.Туынды зат есім.
дайындап , өткізген қазақ
тілі мен әдебиет мұғалімі
Мұхамеджанова Ш. Р.
Шағалалы ауылы. 2013 ж.
Сабақтың тақырыбы: Балқаш көлі. Туынды зат есім.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға Балқаш көлі туралы мағлұмат беру , көлдің экологиялық жағдайына тоқталып , оның мәселесін шешу.Зат есімнен алған теориялық білімін практикамен ұштастыру.
Дамытушылық:монолог арқылы оқушылардың тілін дамыту, шығармашылық ізденістерін қалыптастыру, ой өрісін дамыту.
Тәрбиелік:туған жердің табиғатын аялаяуға , қорғауға тәрбиелеу , адамгершілікке баулу
Түрі : дәстүрлі емес (пресс- конференция)
Сабақтың әдісі: ой қозғау ,, шығармашылыққа іздендіру,сөйлесу, сұрақ - жауап, талдау
Сабақтың көрнекілгі: Қазақстан картасы,слайдтар ,тапсырмалар , тірек- сызба
Сабақтың эпиграфы: «Сүйейік табиғатты , аялайық!»
( Ө.Тұрманжанов)
Сабақтың барысы :
І.Ұйымдастыру кезеңі:Сәлемдесу, сөйлесу
Ой қозғау. Топтастыру
Таулар
Табиғат орман тоғайлар өзен - көлдер
Гүлдер
Құстар мен аңдар. Мақал - мәтелдер
ІІ.Жаңа сабақ:
Сабақтың тақырыбен , мақсатымен таныстыру
Қазақстан картасымен жұмыс атқару (Балқаш көлінің орнын көрсету)
Слайд: Пресс- конференцияның мүшелері
Зерттеушілерге сөзі :
Слайдтар : Балқаш көлінің көріністері
Тілшілер зерттеушілерге сұрақ қояды
Слайдтар : тілшілердің 6 сұрағы мен зерттеушілердің жауаптары
Эколог баяндамасын оқиды.
Слайдтар : Балқаштың қалыпты жағдайы.
Мұғалім сөзі: Рахмет . Мұнда тілшілер жағынан сұрақтар туындады.
Тілшілер 3 сұрақ қояды
Слайд : 3 сұрақ , 3 жауап
Мұғалім : Бүгінгі пресс- конференция арқасында біз Балқаштың тағдырымен таныстық.Ендігі сөзді журналистке берейік.
Жүрналист: Балқаш көлі алабында күрделі экологиялық жағдай қалыптысып отыр. 1970 жылы Балқашқа құятын Іле Өзенінде Қапшағай бөгені мен су электростанциясың салынуы Іле- Балқаш су шаруашылығы кешенінде бетбұрыс кезең болды.Соның салдарынан Іле - Балқаш алабындағы экологиялық жағдай өзгере бастады.Қапшағай су торабын жобалау кезенде Іле өзенінің жағдайы ескерілмеді., көп зиян келді, Болжау бойынша,21 ғасырдың басында көлдің батыс бөлігі кеуіп , шығысы тұзды шалшыққа айналуы мүмкін.
Бүгінгі тақырыптың тезісі : « Көл тағдыры - біздің келешегіміздің тағдыры»
Мұғалім : Халқымыз жерді аса құрмет тұтып , оған бас иген. Біздің бұл әрекетіміз - Қазақстанның кәусары болып саналатын бірегей көлді сақтап қалу. «Адамның табиғатсыз күні жоқ .Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ.».Әрине біздің қолымызда болмаса да , басқа да уақытта да табиғатқа қастандық етпеуге тырысайық. Табиғатты аялайық!
Сөзжұмбақ «Табиғат»
Слайд Сөздік жұмыс
Слайд Негізгі ұғымдар
Слайд : Зат есім (тірек- сызба )
Слайд: СКТ « көл»
Слайд: Туынды зат есім
Кесте : негізгі - туынды
Оқулықпен жұмыс №2 беті -232
Қорытындылау:
Слайд - «Сөйлемдерді аяқта»
Табиғатты қорғау - біздің борышымыз
Бағалау . Үй жұмысы туынды зат есімдерді қолданып шағын шығарма «Балқаш көлі» жазу
Сабақтың өзіндік талдауы:
Сабақтың ұйымдастыруы:
1.Басталу кезеңі- мақсаты , танымдық міндеттері айқындалды.Оқушылардың ынта - ықыласы оятылды. Топпен , жекелей оқытудың түрі қалыптасты. 2.Бірыңғай талаптар сақталды. Шығармашылық түрінде үй тапсырма берілді.
Сабақ мазмұны:
1.Ғылымилық және ой жүйелігі, мазмұнның маңыздылығы көрсетілді.Ғылыми түсінік қалыптасты. Балқаш көлінің тағдыры ашылды , оқушылар көлдің экологиялық жағдайын зерттеп , білім алды. Сабақтың тәрбиелік бағыты айқындалды : оқушылар табиғатты аялауға , қорғауға баулиды.
Әдістемелік негізі :
Жалпы мектептік және пән проблемасымен үндесуі : «Жазбаша және ауызекі сөйлеу қабілеттерін коммуникативтік арқылы дамыту», оқушылар монолог , диалог арқылы сөздік қорын молайтты , және айтылым жаттықты. Корнекіліктен : Қазақстан картасы , слайдтар , тірек сызбалар , үлестірмелі карточкалар қолданылды. Тезіс , сұрақ арқылы оқушылар ойлау қабілеттері дамыды. Алдын- ала оқушылар зерттеу жұмысын өткізіп Балқаш көлі туралы толық мағлұмат жинап , сабақта слайд арқылы баяндап берді.Қолданылған әдістемелік технологиялар : Модульдік технология, СКТ
Уақыт бойынша сабақ құрылымы:
Оқушылардың жаңа материалды қабылдауы және жинақтау , білімдік дағдылары қалыптасуы
Қорытынды және ұсыныс :Сабақтың түрі - жаңа
Оқушылардың білім сапасы - орта деңгейлі, сабақ нәтижелі өткізілді , сабақ түріне құрылымы сәйкесті , уақыт тиімді пайдаланды,ұжымжық оқыту мен жекелей жұмыстың бірлігі.