• Преподавателю
  • Другое
  • Қазақ тілінен Үстеу. Үстеудің құрамдық түрлері. Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспары

Қазақ тілінен Үстеу. Үстеудің құрамдық түрлері. Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспары

Сабақтың тақырыбы: Үстеу. Үстеудің құрамдық түрлері. Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу. Сабақтың мақсаты:  1.Білімділік: Оқушыларға үстеу туралы түсінік беру. Үстеудің құрамдық түрлері, үстеудің жасалу жолы , мезгіл үстеуі туралы түсінік беру, мезгіл үстеуінің құрамын ажырату. 2.Тәрбиелік:  Адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, ойын нақты, дәл жеткізуге баулу,білім алуға, сауаттылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. 3.Дамытушылық:  Ойлау қабілеттерін, ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамытып, жан – жақты бо...
Раздел Другое
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыҚазақ тілінен Үстеу.Үстеудің құрамдық түрлері.Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу тақырыбының жоспарыПән: Қазақ тілі

Сынып: 6 «Ә»

Күн: 13.02.13

Сабақтың тақырыбы: Үстеу. Үстеудің құрамдық түрлері. Үстеудің жасалу жолы. Мезгіл үстеу.

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларға үстеу туралы түсінік беру. Үстеудің құрамдық түрлері, үстеудің жасалу жолы , мезгіл үстеуі туралы түсінік беру, мезгіл үстеуінің құрамын ажырату.

2.Тәрбиелік: Адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, ойын нақты, дәл жеткізуге баулу,білім алуға, сауаттылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

3.Дамытушылық: Ойлау қабілеттерін, ауызекі сөйлеу қабілеттерін дамытып, жан - жақты болуға үйрету. Үстеуді басқа сөз табының ішінен ажырата алу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі

Сабақтың әдіс - тәсілдері: Сұрақ - жауап, баяндау, жаттығу жұмыстары.

Сабақтың көрнекілігі: Үстеудің мағыналық түрлерінің сызбасы.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) сәлемдесу; ә) оқушыларды түгендеу; б) назарын сабаққа аудару;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Мектеп өмірі» тақырыбына етістіктің түрлерін қатыстыра отырып жазуға

берілген ойтолғауды тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: Оқушылар, бүгінгі сабақта үстеу, үстеудің

құрамдық түрлері, үстеудің жасалу жолы, үстеудің мағыналық түрімен, яғни,

мезгіл үстеуімен танысамыз. (Сызба көрсетемін. Үстеудің мағыналық түрі.

Сол сызба бойынша айтып түсіндіремін).

Тіліміздегі қимылдың, іс-әрекеттің әр түрлі белгісін, амалын, тәсілін, меке-нін, мезгілін, себебін, мақсатын, т.б си- паттарын білдіретін сөздер.

Қашан?Қанша? Қалай? Қайда? Қайтіп? Не себепті? дегендей сұрақтарға жауап береді.Үстеу

пнвпцвгнцуепвнцг



Түрлері

Тұлғасына қарай Мағынасына қарай

1. Негізгі Құрамына қарай 1. Мезгіл үстеу -рақ, -рек, -ырақ, -ірек, 1. Дара. Түбірімен - лау, -леу, -дау, деу,-тау, сіңісіп, көнелену арқы- 2. Мекен үстеу -теу. Мысалы: жылдам - лы үстеу жасаған септік жылдамырақ. жалғаулар: 3.Сын-қимыл үстеу Құрамы жағынан түбір а) Б.с көнеленуімен қа- және қосымшаға бөл- лыптасқан. бірге (жүр). 4.Мөлшер үстеу шектеуге келмейді. ә) Ж.с қапыда (қалды). Мысалы: ерте, кеш, қазір б) Ш.с тосыннан 5.Күшейткіш үстеу 2. Туынды (сөйледі). а) -ша, -ше. (адамша). в) К.с жөнімен (айт). 6.Мақсат үстеу ә) -лай, -лей, -дай, -дей, 2. Күрделі. Екі я одан - тай, -тей. (осылай). да көп түбірдің н-е сөз 7.Себеп-салдар үстеуі б) -дайын, -дейін, дің бірігіп, тіркесіп н-е - тайын, -тейін, -дай, қосарлануынан жасал-ы - дей, -тай, -тей,-ын, -ін. жасалады: (тотыдайын). а)бірігу ар. жаздыгүні- в) -шама, -шеме, -шалық жаздың +күні. ә)қосар.ар. -шелік. (осыншама). жоғары-төмен. б)тіркесу г) -майынша, -мейінше. арқылы. Күні бүгін.

Сөйлемде қимыл, іс-әрекеттің, сын-сапаның әр түрлі белгілерін, сипатын, жай-күйін білдіретін, өзгертуге, грамматикалық тұлғалармен түрлендіруге көне бермейтін сөздерді үстеу деп атайды.

ІV. Сабақты бекіту:

269-жаттығу; 272-жаттығу; 275-жаттығу.

V. Сабақты қорытындылау: Сонымен оқушылар, бүгінгі сабақта нені білдіңдер? Нені үйрендіңдер? Нені түсінбей қалдыңдар?

VI. Үй тапсырмасы: 270-жаттығу; 273-жаттығу; 276-жаттығу.

VII. Бағалау:



© 2010-2022