(Сабақ жоспары) Қызға-нәзіктік, ұлға-батылдық (5 сынып)

Раздел Другое
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні 15.01.15 ж 17 - сабақ.

Сабақтың тақырыбы. Қызға - нәзіктік, ұлға - батылдық.

Сабақтың мақсаты: қыздар мен ұлдар арасындағы достық қарым - қатынас мәдениетін қалыптастыру.

Міндеттері:

Білімділік: ұл мен қызға тән қасиеттер жайлы түсініктерін кеңейту;

Дамытушылық: ерекқарай олардың өз құрдастарымен қарым - қатынастарын дамыту;

Тәрбиелік: ұлды оқул шелігіне ық, дәптер.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ, жауап, әңгімелеу

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу,оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті.

«Нұрға бөлену»

батылдыққа, қызды нәзіктікке тәрбиелеу.

Көрнекі құралдар:

Денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашыңдар.

Дәйексөз.

«Озар елдің қызы мінезді,ұлы өнерлі келеді»

Мақал

Мәтінмен жұмыс.

Ә.Хасенованың «Неге ұялды?» атты әңгімесін оқып беру.

Нәзікеннің бойынан қыздарға тән қандай қасиеттерді байқадыңдар?

Мұрат неліктен өз ойын жүзеге асыра алмады?

Дәптермен жұмыс.

Барлық тапсырмаларды орындау.

Сахналау

Диалогті оқып, талдау жасау ұсынылады.

Топпен ән айту

Сөзі мен әні Ғ. Жандыбаевтікі «Балалық» өлеңін айтады.

Соңғы тыныштық сәті.

Баяу әуен.

Көзімізді жұмып,еркін жайғасайық. Енді, бүгінгі өткен сабағымыздан нені түсіндік,қандай жақсы нәрселерді үйрендік,өзімізге нені алдық, сол жөнінде ойланайық.Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық.Жайлап көздеріңізді ашуға болады.

Жүректен жүрекке.

Бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сабақты аяқтайды.



Күні 22.01.16 ж 18 - сабақ.

Сабақтың тақырыбы. Қызға - нәзіктік, ұлға - батылдық.

Сабақтың мақсаты: қыздар мен ұлдар арасындағы достық қарым - қатынас мәдениетін қалыптастыру.

Міндеттері:

Білімділік: ұл мен қызға тән қасиеттер жайлы түсініктерін кеңейту;

Дамытушылық: ерекшелігіне қарай олардың өз құрдастарымен қарым - қатынастарын дамыту; Тәрбиелік: батылдыққа, қызды нәзіктікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ, жауап, әңгімелеу;

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу,оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті.

«Нұрға бөлену»

Денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашыңдар.

Әңгімелесу

Қыз бала мен ер баланың арасында нағыз достық болуы мүмкін бе?

Қыздарды қандай қасиеттері үшін сыйлайды? Ұлдарды ше?

Қыздар мен ұлдар арасында түсінбеушілік болуы мүмкін бе? Неліктен?

Қыздар мен ұлдардың арасындағы сыйластыққа қалай қол жеткізуге болады?

Мәтінмен жұмыс.

С.Сарғаскаев «Жайма шуақ» атты әңгімесін оқып беру.

Мұрат пен Жаннұрдың татуласуына не себепкер болды?

Достық сезімі адамға қандай жауапкершілік жүктейді?

Жаңа ақпарат.

Қыз балаларға - табиғатынан нәзіктік пен ұяңдық,ер балаларға батылдық пен ұстамдылық тән.

Ер балалар мен қыз балалар арасындағы достық өзара түсіністік, келісім және сыйластықтан басталады.

Дәптермен жұмыс.

Барлық тапсырмаларды орындау.

Топпен ән айту

Сөзі И.Сапарбаевтікі , әні Р. Таймановтікі «Қазақ қызы» өлеңін айтады.

Соңғы тыныштық сәті.

Баяу әуен.

Көзімізді жұмып,еркін жайғасайық. Енді, бүгінгі өткен сабағымыздан нені түсіндік,қандай жақсы нәрселерді үйрендік,өзімізге нені алдық, сол жөнінде ойланайық.Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық.Жайлап көздеріңізді ашуға болады.

Жүректен жүрекке.

Бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы сабақты аяқтайды.


















Күні 19.01.16 ж. 18-сабақ.

20.01.16 ж.

Сабақтың тақырыбы: Армысың, кең дүние!

Мақсаты: оқушыларға «дүние», «әлем», «қоршаған орта» туралы түсінік беру, дүниеге деген жағымды көз қарастарын дамыту.

Міндеттері:
Білімділік: оқушыларға «дүние», «әлем» ұғымы туралы түсінік беру,
Дамытушылық: оқушылардың әлемді жағымды қабылдай білу сезімдерін дамытуға, өмірдің мәнін түсініп, өз орнын табақ білуге ықпал ету;
Тәрбиелік: ізгілікке, жақсылыққа тәрбиелеу;

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу,оқушыларды түгендеу.

Тыныштық сәті.

«Нұрға бөлену»

Денелеріңді түзу ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырыңдар. Көздеріңді жұмсаңдар да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алыңдар. Өздеріңнің тыныс алуларыңды бақылап, бақытқа, махаббат пен тыныштыққа толы таза, шипалы ауаның тұла бойларыңа толғанын сезініңдер. Ал енді көздеріңді ашыңдар

Әңгімелесу.
«Дүние», «әлем», «қоршаған орта» деген ұғымды қалай түсінесің?
Қоршаған әлемнің адам өміріндегі мәні неде?
Адамның қоршаған ортаға қарым қатынасы қалай болу керек?

Өзіңнің дүниеге деген көзқарасың қандай?
Дүниенің кеңдігін қалай түсінесің?

Мәтінмен жұмыс.
Мәтінмен жұмыс ретінде «Бұлбұл, жарқанат және қарақұрт» ертегісін ұсынады. Оқушылар мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап бере отырып, мәтіннің басты идеясын түсінуге тырысады.
Бұлбұлдың үнін өшіруге жарқанатты неліктен қарақұртты шақырды?
Бұлбұл кең дүниеге өз сезімін қалай білдіреді?
Қарақұртқа кең дүниенің кереметтігі қалай әсер етеді?

Оқу ақпараты.
Көп қырлы, сан алуан құбылыстар жиынтығы болатын кең дүние - әсем, шексіз әрі мәңгі. Ақ көңіл, таза ниетпен келбеті толық ұғыну адамның өз өмірінің мәнін түсініп, орнын табуға көмектеседі.

Дәптермен жұмыс.
2-тапсырма.
Өлеңді оқыңдар. Өздеріңнің дүниеге көзқарастарыңды әңгімелеп беріңдер.

Топпен ән айту.

Сөзі Ш.Сариевтікі, әні Ж.Тұяқбаевтікі «Айналдым сенен, Атамекен» әнін орындайды.

Соңғы тыныштық сәті.

Баяу әуен.

Көзімізді жұмып,еркін жайғасайық. Енді, бүгінгі өткен сабағымыздан нені түсіндік,қандай жақсы нәрселерді үйрендік,өзімізге нені алдық, сол жөнінде ойланайық.Осының барлығын жүрегімізге салып, көкейімізге түйіп алайық.Жайлап көздеріңізді ашуға болады.

Жүректен жүрекке.
Оқушылар кезекпен бір-бірінің шеңберге жиналып, барынша әлемді кең дүниені қалай қабылдайтындарын былайша білдіреді:
Мен осынау әсем де көрікті әлемді сүйемін.Әлем маған бар байлығын сыйлады.Мен әлемді көркейтуге бар ықыласыммен дайынмын деп, сабақты аяқтаймыз.







© 2010-2022