- Преподавателю
- Другое
- Әдебиет пәнінен Абайды оқы, таңырқа тақырыбы бойынша жоспар
Әдебиет пәнінен Абайды оқы, таңырқа тақырыбы бойынша жоспар
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Азмаганбетова Ф.А. |
Дата | 01.02.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Ақкөл орта мектебі
Тақырыбы:
«Абайды оқы, таңырқа!»
Өткізген: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Ф.А.Азмағамбетова
2013 - 2014 оқу жылы
Күні:18.02.2014 ж. Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: Абайды оқы, таңырқа!
Сабақтың мақсаты: а) Абай шығармаларын талдай отырып, білімдерін жүйелеу, жинақтау, шығармашылық жұмыстар арқылы Абайды жан-жақты таныту;
ә) туған жердің тарихы мен тілінің қадір -қасиетін ұғындыру;
б) мәнерлі сөйлеуге дағдыландыру, ой -өрісін дамыту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес (ашық сабақ)
Сабақтың әдісі: сұрақ -жауап, түсіндіру, іздендіру, т.б.
Сабақтың көрнекілігі: кітаптар, бүкпе қағаздар, презинтация
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру. Сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге берілген тапсырманы сұраймын. Бірнеше сұрақ қоямын.
-
Абайдың өмірі жайлы не білесіңдер?
-
Неше қарасөзі бар?
-
Қандай өлеңдерін оқыдыңдар?
-
Әндері туралы не айтасыңдар?
-
Поэмалары туралы не айтасыңдар?
-
Абай қандай адамдардан білім алған?
-
Шәкірттері жайлы не білесіңдер?
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Абай қазақ поэзиясының өсіп, гүлденіп, жаңа сапаға жетуіне орасан зор еңбек етті. Ақын жас ұрпаққа терең ойға толы, алуан өлеңдер үлгісін қалдырды. Абай мұралары -адамгершіліктің, имандылықтың, биік парасаттылықтың асыл қазынасы. Осыған орай Абай шығармашылығын жинақтау, жүйелеу мақсатында білімдерімізді талдай түсейік.
Тапсырмамен жұмыс: Оқушыларды екі топқа бөліп, сұрақтарды таратамын.
-
Абайдың руы (тобықты)
-
Абайдың алғаш дәріс алған татар молдасы (Ғабитхан)
-
Абайдың жеті атасын атаңыз(Құнанбай, Өскенбай, Ырғызбай, Айдос, Томан,Тобықты, Арғын.)
-
Абайдың поэмасы («Масғұт», «Ескендір», «Әзім әңгімесі».)
-
Абайдың неше күйі бар( «Май түні», «Желдірме», «Торжорға»)
-
«Медғат -Қасым» поэмасын Абайдың қай баласы жазған (Мағауия)
-
Абайдың орыс досы
-
Абайдың мұражайы қай жерде? (Жидебайда)
Кітаппен жұмыс: Хрестоматиядан кез -келген өлеңіне әдеби талдау жасау.
Іnsert : Таблицаны толтырады.
Не білетін едім
Не үйрендім
Нені білгім келеді
Білімді бекіту: Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
Білімді бағалау : Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма : «Абай -дана, Абай -дара» атты тақырыпқа ой -пікір жазып келу.