• Преподавателю
  • Другое
  • Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові. .. Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові. .. Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

Раздел Другое
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Відділ освіти Бердянського виконавчого комітету

Бердянської міської ради


Методичний кабінет

загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№1




План-конспект уроку

з української літератури

у 10-А класі з теми

Що ми в цім світі без любові...

Інтимна лірика Івана Франка.

Збірка "Зів`яле листя"

Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”Розробила вчитель

української мови та літератури

Тунда Тетяна Антонівна,

вища категорія, «методист»



Технологічна карта уроку


Етапи уроку

Час, хв.

Методи

та форми

Зміст

1

І.Стимулювання та мотивація діяльності.

3

Привітання, організація (технологія «Мікрофон», «Галерея думок»),

слово вчителя

Побажання активної плідної праці; гарного настрою та успіху, знайомство з притчею, з'ясування очікувань.

2

ІІ Цілепокладання.

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Актуалізація знань.

3

Слово вчителя

З'ясування проблеми уроку: акцентувати увагу на актуалізації знань

3

ІІІ. Цілереалізація.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Сприйняття й усвідомлення навчального матеріалу.

24

Слово вчителя, повідомлення учнів, презентації «Мозковий штурм» Робота з текстами, прослуховування пісень, «Мозковий штурм»

Презентація міні-проектів, буктрейлера «Тричі мені являлася любов» Експертна група аналізує роботу учнів, створюючи проект «Що є кохання для Франка»

4

Релаксація

1

«Шалений танок падолисту»

Відпочинок

5

3. Застосування навичок і вмінь на готовому матеріалі в нестандартних умовах.

8

Робота в групах, створення проекту «Океан любові», інтерактивна вправа «Що може пензлик».

Створення проекту «Океан любові», складання синквейну «Щастя», «Любов»

6

IV. Систематизація й узагальнення вивченого.

3

Метод «Мікрофон»..

-Я вважаю, що.. - Тому, що…

7

V. Рефлексивно-оцінюючий.

1. Підведення підсумків уроку.

2. Рефлексія.

3. Інформування про домашнє завдання.

4. Цінування, оцінювання.

3

Метод «Рефлексія»

Оцінювання учнів.

Слово вчителя

Різнорівневе:

1.Вивчити напам`ять два вірші (на вибір)

2.Створити макет обкладинки до збірки «Зів`яле листя».

3. Створити синквейн «Зів`яле листя».

4. Сторінки 119- 124.



Що ми в цім світі без любові...

Інтимна лірика Івана Франка.

Збірка "Зів`яле листя"



Мета:

Навчальна:

  • формувати предметні компетентності:

    • комунікативно-мовленнєву - удосконалювати вміння висловлювати власну думку щодо визначення й коментування основних мотивів збірки;

    • власне читацьку - сприяти розвитку вмінь давати особистісну оцінку прочитаному й побаченому на основі читацьких вражень та авторської позиції; добирати цитати з твору на підтвердження власних думок;

    • ціннісно-світоглядну - розвивати уміння: визначати й аргументувати оцінне ставлення до прочитаного; аналізувати та робити висновки; знаходити в тексті найяскравіші моменти, коментувати їх; визначати ідейно-художнє спрямування й значимість збірки;

    • творчо-діяльнісну - формувати інтерес до розв'язання будь-якої навчальної задачі творчо; бажання й уміння діяти не за зразком, а оригінально, передбачаючи новизну під час розв'язання навчальних завдань (повідомлення, презентації, проекти); розвивати образне та логічне мислення, спостережливість, пізнавальну активність учнів;

    • особистісну - розвивати уміння виявляти творчу самостійність, організовувати власну діяльність, дотримуватися правил етики, співробітництва;

    • інтелектуальну - формувати уміння працювати з різноманітною інформацією, застосовувати здобуті знання в нестандартних ситуаціях;

розвивати ключові компетентності:

  • соціальну - сприяти розвитку соціально-комунікативних навичок учнів, інтелектуальних і творчих здібностей, сприяти виробленню вміння спілкуватися в колективі, удосконалювати мовлення учнів, розвивати навички висловлювати власні думки чітко та послідовно, як усно, так і письмово. За допомогою мовленнєво-комунікативного, ілюстративного дидактичного матеріалу прищеплювати любов до мистецтва слова та музичного мистецтва;

  • інформаційно-пізнавальну - удосконалювати прийоми самостійного здобуття нових знань, активізувати прийоми роботи в умовах пошуку, дослідження; розвивати активність пізнавальних процесів у школярів;

  • самоосвіти та саморозвитку - сприяти розвитку навичок самостійно працювати з різними джерелами інформації; розвивати пошукову діяльність школярів;

виховна:

- виховувати почуття любові, пошани до творчості Івана Франка;

  • виховувати в учнів повагу до найкращих людських почуттів, їх чистоту і

благородство;

  • розуміти неперевершену красу інтимної лірики Івана Франка

Цілі уроку:

Учні повинні знати:

  • життєвий і творчий шлях поета;

  • зміст поезій збірки «Зів`яле листя»; передісторію появи збірки; специфіку ліричних творів;

  • художньо-стильові напрямки і течії в літературі, літературознавчі терміни;

  • особливості виразного читання поезій

Учні повинні вміти:

  • виразно і вдумливо читати поезії, визначати тему та ідею твору;

  • аналізувати зміст, образи, цитувати поезії;

  • працювати з літературно-критичними джерелами та монографічними

дослідженнями;

  • проводити паралелі між почутим, зображеним у творі та реаліями

сучасного життя;

  • висловлювати судження з приводу почутого й прочитаного;

  • організовувати роботу й працювати в групі;

  • проводити рефлексію наприкінці уроку

Учні повинні розуміти:

  • чому розгорнулася літературна дискусія між Іваном Франком і Василем Щуратом;

  • чому поезії, що покладені на музику, стали народними піснями;

  • художнє значення й цінність збірки

Тип уроку: особистісно зорієнтований урок з елементами дослідження.

Форма уроку: індивідуальна робота та робота в групах.

Міжпредметні зв'язки: музичне мистецтво.

Обладнання: мультимедійна презентація, збірка поезій Івана Франка, словник літературознавчих термінів, музичні записи.

Методи й форми: робота в групах; презентація міні-проектів та буктрейлера; «Мозковий штурм»; «Мікрофон»; словникова робота, «Галерея думок», «Що може пензлик», створення проектів «Що є кохання для Франка» «Океан любові», «Рефлексія»

Випереджувальні завдання:

  1. Підготувати повідомлення про створення збірки «Зів`яле листя»

  2. Презентувати розділи "жмутки" збірки

  3. Виразне читання віршів зі збірки

Робочі групи:

І - дослідники першого "жмутку"

ІІ - дослідники другого "жмутку"

ІІІ - дослідники третього жмутку

ІV - група експертів з теорії літератури та інтерактивних завдань

Ключові питання уроку:

  1. Що є кохання для І. Франка?

  2. Яким постає ліричний герой на сторінках збірки?

  3. Що веде людину до щастя?


Епіграф до уроку

Любов не залежить від нашої волі,

приходить без нашої заслуги,

щезає без нашої вини

І. Франко

Хід уроку

І. Стимулювання й мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Вступне слово вчителя:

Дорогі учні! Сьогодні ми відвідаємо Храм кохання, кохання великого, чистого, світлого. Кохання, солодке, мов мед, і гірке, мов полин-трава, звучить у всі віки, у всі роки однаково трепетно. Воно приходить, коли однієї неповторної миті тернисті стежки двох перетинаються й зливаються воєдино в океан любові, коли в шаленому галопі час раптом зупиняється, коли терези почуттів миттєво виходять із рівноваги й починають швидко-швидко коливатися в очікуванні невідомого. Тоді погляди закоханих зустрінуться, а серця зронять краплини надії, що виведуть на скрижалі життя Сяючої Вершини те звичне й водночас неповторне «кохаю». З притчі про Сяючу Вершину і Кам`янисту Стежину В. Сухомлинського хочу розпочати нашу подорож.

Забезпечення емоційної готовності учнів до сприйняття змісту уроку

Звучить притча В. Сухомлинського «Сяюча Вершина і Кам`яниста Стежина »

Мандрівник стоїть біля підніжжя високої-високої гори. Її вершина вкрита вічним снігом, а внизу на підніжжі ростуть троянди. Мандрівникові треба піднятися на високу Вершину. Він рушає в дорогу. Іде день. Іде другий. До вершини веде вузька кам`яниста стежка. Дивиться мандрівник на Вершину. Вона здається недосяжною, сяє у променях сонця.

Вночі Мандрівник спав серед холодного каміння.

Ранком прокинувся і знову побачив перед собою Сяючу Вершину. Під променями сонця, що вставало, вона здавлася рожевою. Пішов Мандрівник Кам`яною Стежиною. Важко йому дихати, ледве ноги переставляє, бо на Стежині то камінь гострий, то яма, то вибоїна.

Зітхнув Мандрівник, витер піт і питає:

  • Скажи, Кам`яниста Стежино, чому так важко йти по тобі?

  • Бо я веду до Сяючої Вершини ,- відповіла Кам`яниста Стежина.

Отже, наша мета - Сяюча Вершина на проекті «Океан любові»

Завдання:

  • Виділіть ключові образи в почутій притчі й з`ясуйте їхнє значення

(Сяюча Вершина - здійснення мрій, успіх, щастя, любов.

Кам`яниста Стежина - шлях до мрії, щастя)

  • Хто хотів би досягти Сяючої Вершини?

Тоді збірка Івана Франка «Зів`яле листя » для вас. Автор писав: «Хвилини, в котрих я любив, були, може, найкращі в моєму житті. Жаль тільки, що були це хвилини найтяжчого болю, якого я досі зазнав, а не радості».

  • Як ви розумієте зміст цих слів? Зіставте їх з епіграфом до уроку. Чи є між ними зв`язок?

(Любов - це найбільше багатство в житті кожної людини. Відчути його - це й означає досягти Сяючої Вершини)

Інтерактивна вправа «Галерея думок»

  • Дайте своє визначення, що таке щастя, любов. Напишіть на листочках, розмістіть і озвучте на проекті «Океан любові».

Сьогодні на уроці розмова піде про почуття. Тема нашого уроку «Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка «Зів`яле листя».

З'ясування учнівських очікувань:

  • Знаючи тему уроку, сформулюйте свої очікування.

Учні озвучують свої очікування.

Побажання: - приторкнутися всім серцем до неперевершеної краси інтимної лірики

поезій І. Франка;

- пройнятися чистотою і благородством думок і помислів поета;

- стати більш компетентними в особливостях художньо-стильових

напрямів і течій, побудови елегій та ліричної драми ;

- отримати задоволення від уроку й гарні оцінки.

ІІ. Цілепокладання

Повідомлення теми, мети й завдань уроку

Опрацювавши збірку «Зів`яле листя», ми спробуємо досягти Сяючої Вершини шляхом різноманітних завдань і з`ясувати, що означає кохання для Івана Франка, яким є ліричний герой збірки, що веде до щастя і що означає "бути щасливим".

Працювати ми будемо в групах:

1 група опрацювувала поезії першого "жмутка"

2 група презентує поезії другого "жмутка"

3 група представить поезії третього "жмутка"

4 група є експертами з теорії літератури та інтерактивних завдань

ІІІ. Цілереалізація

Сприйняття й первинне усвідомлення навчального матеріалу

Слово вчителя: Важко знайти у світовій культурі людину такого безмежного творчого діапазону як Іван Франко. Люди такого масштабу діяльності репрезентують не лише свій народ, а й світову культуру.

Довгий час Івана Франка читачам представляли як поета боротьби, залізного борця, несхитного революціонера. Ті грані його поетичного генію, котрі не вписувалися в цю характеристику, залишалися ніби непрочитаними.

Відкрити світ його людських почуттів і страждань допомагає нам чудова збірка інтимних віршів «Зів`яле листя». Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами і нещасливим коханням. «Це такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою чувств і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв», - писав М. Коцюбинський.

1. Перевірка домашнього завдання. Історія створення збірки 4 група:

Збірку «Зів`яле листя» з підзаголовком «Лірична драма» Іван Франко створював протягом десяти років (1886 -1896). Назвав автор свій твір вдало, оскільки основним мотивом віршів був смуток, жаль за навіки втраченим коханням.

У передмові до видання Франко писав, що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко визначив жанр «Зів`ялого листя» як ліричну драму і передмову закінчив словами Гетевого Вертера: «Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом».

У «Передньому слові» до другого видання версію про «Щоденник» закоханого самогубця Франко назвав літературною фікцією і закінчив це попереднє слово відмовою давати ключ до пояснення віршів. Бо й без авторського ключа вони мають самостійне літературне значення.

Проте нещодавно знайдено щоденник самогубця, на прізвище Супрун, писаний польською прозою, з деякими віршованими вставками. Щоденник адресований Франковій знайомій, письменниці й учительці Уляні Кравченко, у яку й був закоханий двадцятирічний хлопець. Після відмови Уляни одружитися він прислав їй любовного листа-щоденника, а сам зник з містечка. Франко цей щоденник читав у 1883р., залишив на ньому деякі помітки й навіть віршик польською мовою.

Перший жмуток був виданий раніше у збірці «З вершин і низин» (1893)р.).На жаль, відгуки були негативними. Навіть друг поета Василь Щурат неправильно зрозумів потребу Івана Франка писати задушевні вірші й назвав автора «Зів`ялого листя» декадентом, тобто митцем, якому притаманні песимістичні, занепадницькі настрої у той час, коли нація потребує актуальних творів громадянського звучання.

За «Словником літературознавчих термінів»декаденство (з франц. занепад) - нереалістичний напрям у мистецтві наприкінці XІXст. - XX ст. Для декаденства характерні настрої песимізму, зневіри, індивідуалізму. Декаденс - один з найперших виявів модернізму, що був провідним в Україні.

Завдання для 4 групи:

Прослухати повідомлення однокласників та дати відповідь на питання Що є кохання для Франка? (поетичні рядки, збірка, епіграф)

Слово вчителя:

Композиційно збірка складається з трьох "жмутків" (розділів), вірші в них - це "зів`ялі листочки". Образ зів`ялого листя алегоричний, автор визначає його як "завмерлеє в серці кохання". Компонуючи книгу, Франко спирався не на хронологічний, а на тематичний принцип, щоб найповніше висловити своє бачення картини світу і почуттів закоханої людини. Кожен цикл складається з двадцяти творів, лише перший із них завершується ще й «Епілогом». Оригінально поет визначив жанр збірки - лірична драма, що підкреслює драматичний сюжет. У центрі ліричного сюжету книги - романтичний юнак, що скаржиться на неприхильність до нього дівчини, у яку закохався, тому зазнає розчарувань між горем і надією. Яким постає Іван Франко на сторінках збірки? Чи можна його ототожнювати з літературним образом?

І група презентує перший "жмуток"

Початок 1880 року був особливо тяжким для Франка. Він втратив назавжди Ольгу Рошкевич, ту єдину, без котрої не уявляв собі свого майбутнього і яка стала прообразом "лілеї білої". Батько дівчини не міг простити Франкові арешту і захоплення соціалізмом, хоч дуже поважав його і пророчив хлопцеві велике майбутнє. Ольга вирішила вийти з-під опіки батька й фіктивно вийти заміж. Але цей шлюб зі священиком Володимиром Озаркевичем став для Ольги довічним.

Для Франка протягом усього життя було священним ім`я Ольги, а колишня наречена до самої смерті зберігатиме його листи. Ольга заповідала сестрі Михайлині покласти їй у труну ті листи, тому вони втрачені для читача. Для змалювання непорочної чистоти Ольги, її високої духовності Іван Франко використовує запозичений з Біблії символ - "білу лілею":

Одна несміла, як лілея біла,

З зітхання й мрій уткана...

Франко відчував себе спустошеним і неспроможним далі не тільки боротися, а й жити. Не міг забути Ольгу, хоч розумів, що вийшла вона заміж лише для того, щоб бути вільною. Кришталева чаша життя наповнилася краплинами радощів і страждань, злетів і падінь, надій і розчарувань. Ольга була його мрією, а мрії завжди залишаються мріями. Франко перелив свій біль у найкращі поезії - вона ж на сім замків закрила своє горе.

Перший жмуток (1886-1893) - весна, шалене кохання, яке не пройшло випробування на вірність і міцність і заподіяло перші пекучі страждання.

  1. «Безмежне поле»

  2. «Не знаю, чого мене до тебе тягне»

  3. «Твої очі, як те море...»

  4. «Я не надіюся нічого»

  5. «Я не кляв тебе, о зоре»

  6. «Епілог»

Послухайте ці перлини болю:

Не знаю, що мене до тебе тягне,

Чим вчарувала ти мене, що все,

Коли погляну на твоє лице,

Чогось мов щастя й волі серце прагне...


Безмежнеє поле в сніжному завою,

Ох, дай мені обширу й волі!

Я сам серед тебе, лиш кінь підо мною

І в серці нестерпнії болі.

Неси ж мене, коню, по чистому полю,

Як вихор, що тутка гуляє,

А чень, утечу я від лютого болю,

Що серце моє розриває...

Твої очі, як те море супокійне, світляне:

Серця мого давнє горе, мов пилинка в них тоне.

Твої очі, мов криниця чиста на перловім дні,

А надія, мов зірниця, з них проблискує мені...


Я не надіюсь нічого і нічого не бажаю -

Що ж, коли жию і мучусь, не вмираю!

Що ж, коли гляджу на тебе і не можу не глядіти,

І люблю тебе! Куди ж те серце діти?...


Я не кляв тебе, о зоре, хоч як сильно жаль мій ріс;

Насміх твій і власне горе я терпеливо переніс.

Та боюсь за тебе дуже, бо любов - то мстивий бог;

Як одно її зневажить, любить мститься на обох...


Розвійтеся з вітром, листочки зів`ялі,

Розвійтесь, як тихе зітхання!

Незгоєні рани. Невтишені жалі,

Завмерлеє в серці кохання.


В зів`ялих листочках хто може вгадати

Красу всю зеленого гаю?

Хто взнає, який я чуття скарб багатий

В ті вбогії вірші вкладаю?


Ті скарби найкращі душі молодої

Розтративши марно, без тями,

Жебрак одинокий, назустріч недолі

Піду я сумними стежками.

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  • Яким постає Іван Франко на сторінках першого жмутку?

Закохана молода людина, дуже самотня, але надіється на взаємність.

  • Яким є ліричний герой першого жмутку?

Ліричний герой не знаходить собі місця в житті. Проте його ваблять рух, втеча, інший простір - простір серця, яке ніяк не може вгамуватися. Поезія побудована у формі монологу ліричного героя.

  • Як ви вважаєте, який образ втілено в чудовій метафорі "Безмежного поля в сніжному завою"?

Втілено образ людського життя, підкреслено самотність ліричного героя.

- Визначіть жанр поезії, його композицію.

Мелодійний романс у формі монологу.

  • Які художні засоби використовує поет?

Безмежнеє поле - метафора, епітети: нестерпнії болі, лютий біль,чистеє небо; риторичне звертання (2 перші строфи) посилюють емоційність висловлювання. А слова: Я сам серед тебе (одинокість, схвильованість, безвихідь)

  • Яка деталь підкреслює самотність головного героя в поезії «Твої очі, як те море»?

Образ самотності головного героя підкреслено зимовим холодом, і, очевидно, безнадією на взаємне кохання.

  • Якими художніми засобами досягається художня довершеність цієї поезії?

Багато порівнянь, гра порівнянь (очі, як те море; горе тоне, мов пилинка; очі, мов криниця; а надія, мов зірниця).

  • Здавна кажуть: "Очі - глибина душі", погляд завжди дасть відповідь зболеному серцю. Яка ж ідея наскрізь проймає поезію?

Надія! - і заперечення декаденсу в поезії.

  • Які думки викликає елегія «Розвійтеся з вітром, листочки зів`ялі»?

  • Визначіть жанр поезії.

  • Яким постає ліричний герой твору?

  • Які художні засоби допомагають підкреслити розпач юнака?

У поезії автор освічується в коханні, але він у розпачі, що його почуття будуть осміяні; не сподівається на взаємне кохання; проте оптимістично стверджує: «Жиймо! Кожде своїм шляхом йдімо, куди судьба провадить», «Назустріч недолі піду я сумними стежками».

Учитель: У багатстві другого кохання

Першого завжди іскринка сяє...

Хто ж став прообразом таких рядків:

Явилась друга - гордая княгиня.

Бліда, мов місяць, тиха та сумна,

Таємна й недоступна, мов святиня...

ІІ група презентує другий "жмуток"

Цією жінкою була Юзефа Дзвонковська справжня загадка, розумна, шляхетна. Ангел доброти, розсудку, невинності!

Між Ольгою і Юзефою було багато спільного - витонченість натури. Шляхетність. Делікатність, краса. Самопожертва наче дублювали одну жінку в іншій. На Франка шляхтянка справила велике враження. Після Ольги Рошкевич Юзефа була саме тією жінкою, яка могла б іти поруч, тобто могла стати дружиною. На жаль, цього не сталося.

Відмова Юзефи вразила Франка. Дівчина була хворою на сухоти, кохання не для неї. І знову пекучі рядки вирвалися зі зболілої душі поета.

Другий жмуток (1895) - поезія літа, поезія споглядання «мого серця драми».

У другому жмутку лірична драма звучить чи не найтрагічніше. Основним тут стає пафос ілюзій, мрій, ідеалу... Поезії другого жмутка - елегії.

Елегія - (журлива пісня) - ліричний вірш. У якому переважають особисті переживання, передусім самотності, розчарування, страждання.

Другий жмуток ліричної драми написаний у народнопісенній манері, і багато поезій стали улюбленими піснями та романсами.

  1. «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

  2. «Червона калино, чого в лузі гнешся?...»

  3. «Чого являєшся мені у сні?»

Поет намагається знайти в природі співзвучність своїм стражданням, розраду в них.

Учні слухають пісню «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  • Яким постає Іван Франко на сторінках цієї поезії?

Тонкий лірик, з-під пера якого з`являються поезії-перлини, що стають піснями.

- Визначіть образи пісні.

Образ закоханої, ліричного героя та образ горіхового зерня.

  • Через який художній засіб показано переживання ліричного героя?

Перживання ліричного героя через нерозділене кохання показано через антитезу. Чом твої устонька -тиха молитва,

А твоє слово - остре, як бритва...

Антитеза - (гр. протиставлення) протиставлення людських характерів, обставин, композиційних елементів.

  • Які художні прийоми фольклору переважають у віршах-піснях?

Звертання, діалог, пісенний паралелізм, образи рослин, тварин, що набирають значення символів (калина - краса, пара голубів - закохані), постійні епітети (молода дівчина, ясні зорі, зелене жито); порівняння (оченьки, як тернок, брівоньки, як шнурок).

  • Чи є риторичним запитання у цій поезії?

Ні, запитання не є риторичним, автор сподівається відповіді, надіється, що розгадає таємницю наприхильностей до нього.

Учні слухають пісню «Чого являєшся мені у сні?»

Вірш «Чого являєшся мені у сні?» - це епілог до втраченого кохання, і ліричний герой уже готовий ненавидіти кохану за ілюзію.

  • Яким постає Іван Франко на сторінках цієї поезії?

Чоловік, що страждає з нерозділеного кохання, але вдячний за це долі.

  • Визначіть жанр поезії?

Це ліричний портрет, змальований крізь призму сну. У вірші звучать переважно мотиви самотності, суму, страждання. Ця поезія є вершиною не тільки української, а й світової лірики. Завдяки єдності змісту і форми, вірш справляє надзвичайно сильне враження.

  • Чи розраховує поет на взаємність?

Ні. Хоч знаєш, знаєш, добре знаєш,

Як я люблю тебе без тями...

  • Які художні особливості поезії?

Ритмічність вірша - верлібр (вільний вірш, ритмічність якого заснована на синтаксичній завершеності рядків, причому довжина їх може бути різною, не поділяється на строфи).

Учитель: У вірші переживання відтворені змінним ритмом поезії, який утворюється чергуванням різноскладових рядків: від двоскладних до дев`ятискладних.

Чого являєшся мені

У сні?

В житті ти мною згордувала,

Моє ти серце надірвала.

Побудова речень органічно пов`язана зі змістом. Речення короткі - запитання або вигуки, лише двічі автор вдається до поширених речень. Ліричний герой немовбито не може стримати навали почуттів, мусить викласти одразу все, що на серці. Таким високоемоційним, напруженим є останнє речення до коханої з проханням з`являтися хоч уві сні, щоб живити його стомлене серце.

Час... Він гоїть рани, що ятряться болем, розлучає, обриваючи струни серця, та не може вбити палкого кохання. Найтрагічніші рядки завершують другий жмуток:

Як почуєш вночі край свойого вікна,

Що щось плаче і хлипає важко,

Не тривожся зовсім, не збавляй собі сна,

Не дивися в той бік, моя пташко!

Се не та сирота, що без мами блука,

Не голодний жебрак, моя зірко;

Се розпука моя, невтишима тоска,

Се любов моя плаче так гірко.

Цю поезію можна віднести до найгеніальніших творінь світової любовної лірики. Чи можна лишатися байдужим, слухаючи ці рядки?

Бентежать душу й рядки поезії «Сипле, сипле, сипле сніг»

Сипле, сипле, сипле сніг з неба сірої безодні

Міріадами летять ті метелики холодні.

Одностайні, мов жура, зимні, мов лихая доля,

Присипають все життя, всю красу лугів і поля.

Білий килим забуття, одубіння, отупіння

Все покрив, стискає все до найглибшого коріння.

Сипле, сипле, сипле сніг, килим важче налягає...

Молодий огонь в душі меркне, слабне, погасає.

Учитель: Третє кохання Франка - Целіна Журавська (за чоловіком Зигмутовська). Ця примхлива і горда пані не відповідала на любов поета і народжуються слова:

Явилась третя - женщина чи звір?..

Мов сфінск у душу кігтями вп`ялилась...

ІІІ група презентує третій "жмуток"

Третій жмуток (1896р.) - осінній плач зневіреного, розбитого серця, що пережив зимний холод відмови, що, мов сніг, "сипле, сипле".

Під тягарем життєвих обставин сорокарічний поет втомився, знесилився, почувався "зраненим звіром", що "тікає у нетрі, щоб у своїй берлозі здихати".

Такий емоційний стан був обумовлений фактами і особистого, і громадського життя. І. Франко переживав напад важкої недуги, що підточила його фізично, любовна ж драма надломила його морально, надірвала душу, переповнила все його єство нестерпною мукою.

За що, красавице, я так тебе люблю,

Що серце треплеться в грудях несамовито?

Коли проходиш ти повз мене гордовито?

За що я тужу так, і мучусь, і терплю?

У стані неперехідного стресу, коли страждання і біль перероджуються у бунт і гнів, ліричний герой звертається до Будди, христа, Бога, заявляючи про своє особисте право розпоряджатися власним життям. Натомість йому являється диявол, котрому ладен віддати душу ліричний герой, що впевнився в мізерності й малості людини. Прагнення й муки людини "маленького бомблика" - жалюгідної молекули Всесвіту, не мають ніякого сенсу. Добровільно покидаючи життя, ліричний герой з людства свого ні пилинки у вічність не хоче нести з собою.

  1. «Чорте, демоне розлуки»

  2. «Пісне, моя ти підстрелена пташко»

  3. «Я, що так довго гаряче кохаю»

  4. «Тричі мені являлася любов»

В останній поезії Франко зізнається, що іпостасей коханої в "ліричній драмі" три.

Презентація буктрейлера поезії «Тричі мені являлася любов»

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

  • Яким постає Іван Франко на сторінках цієї поезії?

Людина, яка висловлює свої глибокі почуття до жінок, які зустрілися йому на життєвому шляху.

  • Яким ми бачимо ліричного героя?

Зневіреного, з розбитим серцем, він ладен віддати душу дьяволу, впевнений у мізерності людини, добровільно покидає життя.

Учитель: Тричі йому "являлася любов", тричі "в руці від раю ключ держала", і тричі поет втрачав надію на щастяє. Нерозділене кохання залишило по собі "невтишиму тоску", засипавши снігом сподіване: "Завмерли в серці мрії молодечі, ілюзії криниця пересохла".

2. Повідомлення ІV групи Проект «Що є кохання для Франка»

  1. «Зів`яле листя», «Лірична драма»

  2. Любов - це кара, це сумна в`язниця, Бог від якої заховав ключі.

  1. «За любов її і ласку дам я небо, рай, весь світ»

  2. «Завмерлеє в серці кохання»

  1. «Любов - то мстивий бог, незгоєні рани, невтішені жалі»

  2. «Се розпука моя, невтишима тоска»

  3. «Люблю я власну мрію»

Релаксація «Шалений танок падолисту»

3. Творчо - пошукова робота в групах

Інтерактивні вправи «Що може пензлик»

Завдання групам:

  1. Доповнити проект «Океан любові» висновками-порадами ліричному герою. (Потрібно вірити, не впадати у відчай, думати, фантазувати, йти до мрії наполегливіше, доля винагороджує сильних)

  2. Що веде до щастя? (досконалість у всьому, вірність, боротьба, удача, гармонія, жертовність)

  3. Який урок ви отримали для себе? (потрібно боротися за своє щастя)

  4. Скласти синквейн зі словами щастя, любов. (Щастя. Чисте, безгрішне. Світиться, усміхається, манить.Хіба можна відікрасти щастя? Щастя не побудувати на нещасті близьких).

Синквейн - п`ятирядкова строфа неримованого вірша.

Правила написання:

1. Іменник, що розкриває головну думку.

2. Два прикметники, що характеризують головну думку.

3. Три дієслова, що пов`язані з головною думкою.

4. Вислів, що розкриває авторське ставлення до теми.

5. Особисте ставлення читача.

ІV. Систематизація й узагальнення вивченого

Метод « Мікрофон» - Я вважаю...

- Тому, що…

Завдання: дати стислу відповідь на питання уроку.

  • Що є причиною мук закоханого Франка?

Причиною своїх мук закоханий вважає "три недолі", що стали супутниками його життя: перша недоля - "м`яке серце", друга - "хлопський рід", третя - "горда душа".Людська гордість не дозволяє герою просити милостині в коханні, тому всі свої болі й страждання він "у серці здавлює на дні".

  • Якою є любов до жінки в поезіях?

Ліричний герой збірки, можливо, найскладніша постать у всій Франковій поезії. Це жива, багатюща й глибока натура. Франко малює любов як діяння, як найвищий витвір душі. Його любов до жінки - велика, всеохоплююча, правдива.

  • Яким є образ жінки в поезіях?

Образ жінки є досить узагальненим і абстрактним. Він то підносить її до неба, то кидає в глибоке провалля. Одна -"лілея біла", "мов метелик", "невинна, як дитина"; друга - "гордая княгиня", "тиха та сумна", "мов святиня"; третя - "женщина чи звір", "сфінкс", "мара", "з гострими кігтями". А ми бачимо одну - така сила майстерності поета: перед нами не три особи, а три силуети однієї й тієї самої жіночої постаті, три грані одного кристала.

  • Що ми можемо сказати про жанрову різноманітність поезій у збірці?

Автор використовує пісню, сонет, сюжетний ліричний вірш, філософську медитацію верлібр, елегію, романс, ліричний портет; наслідує народні пісні; білий інтонаційний вірш; уживає усі можливі тропи; триступеневий розвиток почувань.

V. Рефлексивно- оцінюючий

Інтерактивна вправа «Рефлексія»

- Чи здійснилися ваші очікування?

- Чи був урок для вас корисним?

- Які з міркувань, висловлені на уроці, вам заімпонували?

- Чи пригодяться вони вам у житті?

- Які почуття виносите з уроку?

Орієнтовні відповіді:

1. Я переконався, що життя воістину непросте. Воно часто кидає нас у вир випробувань, перевіряє на міцність нашу душу, серце, силу волі.

2. Я переконався, щоб кохання було високим, священним почуттям, його не можна оскверняти ані зрадою, ані байдужістю.

  1. Я зрозумів, що велике кохання робить людину не тільки щасливим, а й талановитим поетом.

Учитель: Наш урок добігає кінця. Ми з вами намагалися зануритися у великий океан любові, піднятися на вершину щастя й зрозуміти, що ми в цьому світі без любові. На завершення дарую ще одну поезію:

Які слова дзвінкі й чудові, даруєш ти мені, Господь,

Що ми в цім світі без любові? Лиш грішна плоть, нікчемна плоть.

Куди б не йшли, за що б не брались, все, виявляється дарма.

Ніщо у цім житті не в радість, коли любові в нас нема.

Любов - це те, що буде вічно, і ні початку, ні кінця.

Любов, як Всесвіт, що магічно пульсує в грудях у творця.

І я складаю в кожнім слові йому подяку і хвалу

За цілий океан любові й за кожну крапельку малу.

VІ. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання

1. Вивчити два вірші на вибір.

  1. Створити макет обкладинки до збірки «Зів`яле листя».

  2. Створити синквейн «Зів`яле листя».




Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”Конспект уроку: Що ми в цім світі без любові... Інтимна лірика Івана Франка. Збірка “Зів`яле листя”

© 2010-2022