- Преподавателю
- Другое
- Қазақ тілі сабағы. Сабақтың тақырыбы: Пысықтауыш
Қазақ тілі сабағы. Сабақтың тақырыбы: Пысықтауыш
Раздел | Другое |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кабдуалиев Д.Б. |
Дата | 07.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
8-сынып Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Пысықтауыш
Мақсаты: Сөйлемнің тұрлаусыз мүшесі пысықтауыш туралы толық білу,өзіндік ерекшеліктерін сөйлемдегі қызметін түсіну.
Қолданылатын әдіс: сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау,ой қозғау.
Қолданылатын модульдер:Диалогтық оқыту,сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,АКТ-ны қолдану,оқыту үшін бағалау оқуды бағалау.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,оқулық,бағалау парағы,нақылсөздер,стикер,плакат,маркер
Күтілетін нәтиже: Пысықтауыш туралы толық білімдерін шыңдайды,сыни тұрғыдан ойлай алады,өз ойларын жеткізе алады,бір-бірін пікірін тыңдай алады.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық дайындық жасалады.Түрлі түсті қағаздар арқылы төрт топқа бөлінеді.Әрбір топ өздерінің топбасшысын,хатшы,таймкипер сайлайды.
I.Кіріспе бөлім. Үй жұмысын тексеру.Білу (Блум таксономиясы)
А)1-2 топтан оқушылар тақтаға шығып,сөйлемдерін талдайды.
3-4 топ. «Ыстық орындық» әдісі бойынша сұрақ-жауап арқылы үй жұмысын тексеру.Әр топтан бір -бір оқушыдан шығып,берілген сұрақтарға жауап береді.
ә)Диалогтық оқыту (сұрақ-жауап) Әрбір топ бір-біріне сұрақ қояды.
II.Тұсаукесер бөлім. Түсіну. Жаңа тақырып
А)Араб сауаттылығы. П..С..ҚТ..У..Ш түсіп қалған дауысты дыбыстарды орнына қойып,тақырыпты ашу.Мақсат қою.
ә)Дөңгелек үстел әдісі. Әр топқа а-4 қағазына жазылған сөйлемдер таратылады.Мысал беріледі. Сөйлемдерді талдап,пысықтауышты тауып,қандай сұраққа жауап беріп,қандай мағынада жұмсалып тұрғанын айту.Ережесін шығару.
б) Әр топқа тапсырма беремін.(постер құрастыру)
1-топ.Пысықтауыш қандай сөз таптарынан жасалады.
2-топ.Пысықтауыштың негізгі белгілері:байланысу түрі.
3-топ.Құрылысына қарай бөлінуі.
4-топ.Мағынасына қарай бөлінуі.(әр топтан бір оқушыдан басқа топқа барып түсіндіру,бірін-бірі оқыту)
III.Негізгі бөлім.Қолдану. Талдау.
А)1-2 топ.Семантикалық кестені толтыру.(жұппен жұмыс,одан соң топпен жұмыс)
Ә)3-4 топ.Даналық сөздер.(сыни тұрғыдан ойлау)Мағынасын ашу пысықтауышты тауып,түрін анықтау.М:Тумай жатып,толдым деме,толмай жатып,болдым деме.
Б)Қазақ тілдік домино. (интерактивті тақтада) Шашыраңқы пысықтауыштың түрлерін рет -ретімен орындарына қою.
IV.Қорытынды бөлім. Жинақтау.Бағалау.
А)Сызықтық диктант. Интерактивті тақтада берілген сұрақтардың «иә» жауабы кезінде графикті жоғары көтереді, «жоқ» жауабы кезінде түзу сызық ретімен белгілейді. 0-1-2-3-4-5-6-7
1.Пысықтауыш тұрлаулы мүшеге жата ма?
2.Пысықтауыш еліктеу сөзден жасала ма?
3.Байланысу түрі қабысу бола ма?
4.Қиқаң-қиқаң дара пысықтауыш па?
5.Қашан? деген сұрақ мекен пысықтауыштікі ме?
6.Ағамда деген сөз тура толықтауыш па?
7.Барыс,жатыс,шығыс,көмектес септіктердегі сөз жанама толықтауыш бола ма?
Бағалау:Әр топбасшысы топ мүшелерін бағалайды,жиынтық бағаны қоямын.
Үйге тапсырма:72-жаттығу.
Рефлексия.Кері байланыс. Стикер.