Қазақ тілі 4-сынып Сөйлем

 Сындарлы оқыту бағдарламасының жеті модулін ықпалдастыра отырып, оқушы білімді өз бетімен саналы түрде жауапкершілікпен меңгеру керек деген басты идеясын ұстана отырып, сабақты жоспарладым.Социометрия сауалнамасынның нәтижесін ескеріп, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Менің атым» әдісімен ұйымдастырып алып, алғашқы сабағымды бағдарлама идеясына сәйкес топқа бөлуден бастадым. Бүгінгі сабақта оқушылар топтың ішінде өзара бағалайтыны ескертілді. Осы іс-әрекетім оқыту үшін баға...
Раздел Другое
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілі. Қысқа мерзімді жоспар. 1-сабақ


Сыныбы: 4

Күні

Сабақтың тақырыбы:


Сөйлем

Мақсаты:

Сөйлемнің қандай түрлері бар?

Күтілетін нәтижелер:

А: Сөйлем түрлері туралы біліп түсінеді.

В: Айтылу мақсатына қарай сөйлемдерді ажыратып жазады.

С: Айтылу мақсатына қарай сөйлемдерді түрлендіреді.

Қажетті құрал-жабдықтар:

Қазақ тілі 4-класс Ж.Қ.Балтабаева, М.Қ.Солтанғазина, Ф.С.Лекерова.Алматыкітап баспасы 2011ж

Флипчарт, интербелсенді тақта, маркер, бояу.

Мектептегі тәжірибе кезіндегі тапсырма:

2,3,4,5,6,7 тапсырмалар

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында «Менің атым» тренинг өткіземін. «Реттілік» әдісі арқылы төрттікке бөліп аламын.

Сұрақ: Сөз тіркесі дегеніміз не?

Олар қалай жасалады?

Сөз тіркесінің сөйлемнен айырмашылығы неде?

Төрттікке бөлінеді.

Өзара бағалау әдісі арқылы бір-бірінің үй тапсырмасын тексеріп шығады.

Оқушылар ережені еске түсіреді.

Тұсау

кесер


5 мин

Интерактивті тақтадан сөйлем түрлеріне байланысты подкаст көрсетіледі. Оқушылар айырмашылықтарын айтады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылармен бірге ашу.

Сабақтын табыс критерилерін анықтау:

1) Сөйлем түрлері туралы біліп түсінемін;

2) Сөйлемдерді айтылу мақсатына қарай ажыратып, тыныс белгілерін қоя аламын;

3) Айтылу мақсатына қарай сөйлемдері түрлендіре аламын.

Оқушылар өз ойларын айтады. Жауаптарына қарай сабақтың мақсатын ашу.

Дәптерлеріне күннің жадысы мен тақырыпты жазып алады.

Негізгі бөлім:


2 мин














2мин

3 мин


5мин








5мин








2мин

5мин


3мин

Видеоролик көрсету.

Зерттеушілік әңгіме:

Ойлануға түрткі сұрақтар:

Бұл видеороликте адамдар сөйлемнің қандай түрлерін қолданды?

Оқушылардың алдына 1,2,3 цифрлары жазылған қалақшалар таратылады. Оқулықтағы 1-жаттығуды оқып шығады.

-Жаттығуда сөйлемнің қай түрі берліген?

Қате көтерген оқушылардың жауабы тыңдалып, қайта бағыттау сұрақтарын беремін.

2-жаттығу: топқа талдап алуға уақыт беремін.

Әр топтан 1 өкілден шығып хабарлы және сұраулы сөйлемдерді тақтаға жазады.

Лепті сөйлемді жазуға бақылауға алынған А деңгейіндегі оқушыны шығарамын.

Тақтаға шыққан оқушылардан ережелерді сұрап отыру

3- жаттығу: Екі топқа бөліп тапсырма беру

1-топ: Өлеңді мәнерлеп оқып, не туралы екенін айту

2-топ: Өлеңде сөйлем соңындағы тыныс белгісі не үшін қойылғанын айтады.

2-ші тапсырманы С деңгейіндегі оқушы отырған топқа беріп жауабын тыңдау

Сергіту сәті : «Қар ату»

5-жаттығу маршруттық карта.(жұптық жұмыс)

  • Сөйлемдерді оқып, жігін ажырату

  • Тыныс белгілерін анықтау

  • Көшіріп жазу

Кеңейтілген тапсырма:

Бір-бірімен байланыспаған сөздерді беріп, айтылу мақсатына қарай сөйлемдер құрастырту

Видеороликтен әңгімеден естіген сөйлемдерін айтылу мақсатына қарай түрлерін айту.


Оқушылар барлығы 1 цифры жазылған көтереді.

Оқушылардың жауаптары тыңдалады, дұрыс жауапты айқындайды.

Оқушылар топта түрлеріне қарай талдап, тақтаға кімнің шығатынын анықтайды.


Оқушылар берілген тапсырма бойынша ауызша орындайды.

Жұппен талдап, жаттығуды орындайды.

Топтар бір-бірінің жауаптарын тыңдай отырып, олардың түсіндіру дәрежесін «екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісімен бағалайды.


Әр топ өз құрастырған нұсқаларын оқып шығады

Қорытынды:

6 мин

2мин

«Стикердегі диалог» жаңа тақырып бойынша сұрақтарға жауап іздеу

Топтардың жұмыстарын «бағдаршам әдісі» бойынша бағалатуды ұйымдастыру.

Үй тапсырмасын беру:

4 жаттығу Ереже

Стикердегі сұрақтың жауабын іздейді.

Бағалау парағы: «Бағдаршам»

Кері байланыс: «5:5:1»

Сабақтың өзіндік талдауы: Сындарлы оқыту бағдарламасының жеті модулін ықпалдастыра отырып, оқушы білімді өз бетімен саналы түрде жауапкершілікпен меңгеру керек деген басты идеясын ұстана отырып, сабақты жоспарладым.Социометрия сауалнамасынның нәтижесін ескеріп, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Менің атым» әдісімен ұйымдастырып алып, алғашқы сабағымды бағдарлама идеясына сәйкес топқа бөлуден бастадым. Бүгінгі сабақта оқушылар топтың ішінде өзара бағалайтыны ескертілді. Осы іс-әрекетім оқыту үшін бағалауды көргім келді. Сонан соң оқушылар топ ішінде дәптерлерін алмастырып, оқушылар өзара үйден орындап келген тапсырмаларын тексерді. Оқушылардың тақырыпты түсінуіне қол жеткізуі үшін мұғалімдер қолданатын сұрақтардың екі түрі: төмен дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтар кең қолданылады деген пікір бар. (МАН 41 бет) Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақтың екі түрін қолданып, «Ой қозғау» сұрақтары әдісімен ережелерді қайталадық. Түрлі мүмкіндіктерге және түрлі оқушыларға қарай сұрақ қоюдың әртүрлі техникаларын пайдаланып отырдым. Бұл оқушылардың қандай деңгейде екенін білуге мүмкіндік берді. Мұғалім өзі сабақ беретін пәнді ғана емес, оқыту технологияларын қолдану арқылы осы пәнді жетілдіру тәсілдерін де білу керек. (МАН 64 бет) Оқушыларды сыни тұрғыдан ойландыру мақсатында, соның ішінен сабақтың нәтижесіне жетуге қарай «Сөйлем» тақырыбына видео подкаст түсіріліп, сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалды.

Жаңа сабақта «Дүкенде» видео подкаст көрсетіліп, ой түрткі сұрақтарына жауап ізделінді. Осы жерде оқушылардың мақсатқа қарай әрекет жасағандарына қуандым. Сыныптағы белсенді оқушыларым «С» деңгейіндегі Д сұраққа жауапты бергісі келгенімен, тақырыптан ауытқып кетті. Бірақ та осы жауапты пайдалана отырып, басқа оқушыға қайта бағыттау (МАН 41бет) техникасын пайдалану негізінде жаңа сабақтың тақырыбы ашылды және сабақтың мақсаты мен табыс критерийлері анықталды. Мұғалім оқушыларда Чиксентмихай (2008) «өзіндік мақсат» деп атайтын және Райан мен Деки (2009) «ішкі уәж» деп атайтын қасиеттердің болуына жағдай жасауға тырысуға тиіс.(МАН 34 бет) Оқулық бойынша тақырыпқа сай тапсырмалар берілді. Тапсырмаларды орындау барысында диалогтік тәсілмен төменгі және жоғары деңгейдегі сұрақтар беріп, оқушыларды тақырып бойынша сындарлы сөйлеуге ынталандырып отырдым. «Дүкенде» тақырыбында видео подкаст көрсетіліп, диалог кезінде сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қандай түрлері қолдалынғанын анықтаттым. Дұрыс жауап берген оқушыны қол шапалақтау әдісімен ынталандырдым. 2- жаттығуды топта талдады. Топпен жұмыс кезінде ұлдар тобына қарағанда қыздар тобы белсенділік танытты.Себебі, бақылауға алыныған «С», «В» деңгейіндегі екі оқушым осы топта еді. Жаттығуды топта талдап алғаннан кейін әр топтан бір оқушыдан шығып тақтаға тапсырманы орындады. Топтар өзара бірінің қателерін тексеріп отырды.Осы жаттығудағы үшінші тапсырманы бақылауға алынған «А» деңгейіндегі Б-қа орындауды тапсырдым. Б еш қатесіз тапсырманы толығымен орындап шықты. «Өте жақсы» деген сөздер арқылы тапсырма формативті бағаланды. 3-жаттығу бойынша топпен жұмыстанды. Өлең бойынша екі топқа екі бөлек тапсырма берілді. Бірінші топ өлеңнің мазмұны бойынша әңгімелеп берді, ал екінші топ өлеңдегі тыныс белгілерінің не себепті қойылғандығын айтып шықты.


Ұсыныс: Ман ның тілі, жеті модульді кірістіре отырып талдау


Жұлдыз: Теориямен байланыстырған.Ұсыныс:Ресурс 5 ке қарау

Сабақ бойынша өзгертулер


© 2010-2022