• Преподавателю
  • Другое
  • Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу. »

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу. »

Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Бекітілді»

Аға шебер

Г.Беркалиева

Сабақ жоспары.

22.12.2014ж. 11к тобы

«Токарь » Топ шебері: Хамзина А.С.

Бағдарламаның тақырыбы: №7 «Сыртқы цилиндірлік және беткі беттерді өңдеу.» Сабақтың тақырыбы:№7.4 «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға сыртқы цилиндірлік баспалдақты бетті өңдеуді үйрету.

  2. Оқушылардың өз мамандықтарына сүйіспеншілігін, ойлау және іздену қабілеттілігін дамыту.

  3. Жұмысты ұқыптылықпен атқаруға және техника қауіпсіздігін сақтауға үйрету.

4. Саналы еңбектегі тәртіпті сақтау.

5. Өзін - өзі бақылауға, басқалармен қарым -қатынас жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ мультимедиялық тақтаны қолдану.

Сабақтың әдісі: жаңа сабақты компьютер технология арқылы түсіндіру

және машыктықпен бекіту.

Сабақтың көрнекілігі: сабақ жоспары, сабақтың тақырыбы бойынша мультимедиялық тақтада сызба. Токарь білдегі 1К62. Құралдар: кескіштер, центрлік бұрғы, втулка Морзе, штангенциркуль. Дайындама, топсаның эталоны, щетка-сметка, ветошь.

Өндірістік оқыту жұмыстың аталуы: Топса (бір болігі)

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру бөлімі.

1.Оқушылармен амандасу.

2.Оқушыларды түгендеу, түрін тексеру.

II.Кіріспе құрылымы. (Вводный инструктаж).

1. Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау.

2. Оқушыларға өткен тақырыпты меңгерту(сұрақ- жауап).

Сұрақ: Станоктың турлері және негізгі болшектерін айту?

Жауап: Алғы тумба ,артқы тумба, алғы тупай, артқы тупай,суппорт, станина, гитара,жургіш валы,жургіш винты,карыта.

Сұрақ: Токарлы станокта өңдейтін беттерді ата

Жауап: Цилиндрлік сыртқы және ішкі,конусты,фасонды.

Сұрақ : Қолданатын қосымша құралдарды ата.

Жауап : Екі, ұш, торт жұдырықты патрон, хамут,люнет,цангылы патрон(центр),айналмайтың патрон.

Сұрақ : Қандай кескіштердің түрлерін білесіндер?(режущие инструменты)

Жауап : Бұрғы,кескіштер(резцы),плашка, метчик.

Сұрақ : Бетті жонатың кескіштердің түрлерін айтады?(резцы)

Жауап : тура, тік, бұгелмелі, фасондық,бұранда оятың сыртқы, ішкі,

Сұрақ : Өлшем құралдарын атап беріңіз.

Жауап : Штангенциркуль ШЦ -1; ЩЦ-2;темір сызғыш (линейка),

микрометр,нутрометр.

Сұрақ : Техника қауіпсіздік ережесінің 3 түрін қысқалай ата.

Жауап : 1. Жұмысқа дейінгі техника қауіпсіздігі.

2. Жұмыс кезіндегі техникалық қауіпсіздік ережесі.

3. Жұмыстың соңындағы техникалық қауіпсіздік ережесі.



3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Өндіріс оқыту шеберінің сөзі: Бүгінгі сабақтың тақырыбы бойынша біздер сыртқы баспалдақты бетті өңдейміз. Баспалдақты беттердін турлері: бір,екі,ұш болады.

Баспалдақты беттерді өңдегенде қолданатын дайындамалардың турлері:соққы дайындама,тегіс цилиндірлік дайындама.

Валдардың түрлерін мультимедиялық тақтада түсіндіріп көрсетемін.

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»









а) баспалдақты вал

б)соққы дайындама (серийном производстве)

в) тегіс цилиндрлік дайындама



Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»



Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»





Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»















Бүгінгі сабақтың тақырыбы бойынша біздер баспалдақты бетті өңдегенде дайындаманы патронға бегітіп. Ұзың баспалдақты және диаметры улкен дайындаманы бір жағың патронға бір жағын центр арқылы бегітеміз.Ұзын дайындаманы екі жағында центрмен бегітеміз.Баспалдақтарды екі кескішті кескіш кысқышқа бегітіп бір проходта екі бетті өңдейміз.

Баспалдақты бетті өңдегенде қолданатың кескіштер.

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

.

Қолданатың өлшем құралдар

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»



Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»





Қолданатың қосымша құралдарРазработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»



  1. Дайындаманы алғы топайға қатты қысу қажет.

  2. Қолданатың қосымша құралдарды дурыс бекіту қажет.

  3. Станокты уақытында тоқтату,кескіштерді центрмен бегіту қажет.

  4. Қауіпсіздік ережесін сақтау қажет.

Технологиялық үрдіс бойынша оқушыларға баспалдақты бетті жонуға ақпараттық жүйесінде түсіндіріп, көрсету. Тетіктің эталонына және сызбаға қарап дайындамадан топса тетігін жонамыз.Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

4. Машықтық бөлім.

Жаңа тақырыпты меңгерулеріне байланысты еңбек қолданысының амалдарын қөрсетемін. Оқушыларға станокта дайындаманың орталығын бұрғылап, центрмен бегітітуді түсіндіріп көрсетемін. Баспалдақты бетті жонғанда кескіштерді (орталық бұрғы, басы бүгілген,бойлай жону) өлшем құрал қолданамыз. Дайындаманы алғы топайға үш жұдырықты патрон арқылы бекітіп, артқы топайдын пиноліна орталық бұрғыны бекітіп, орталығын бұрғылаймын.

Одан соң артқы топайдын пиноліна цангылы патронды(центр)бегітіп баспалдақты бетті жонамыз.Ұзын дайындаманы жонғанда алдынғы тупайға айналмайтын центр,люнет және артқы топайдын пиноліна цангылы патронды(центр) бегітеміз.беттерді өңдегенде көзге көзілдірік кию қажет, токарьға көзілдіріксіз жұмыс істеуге болмайды. Өңдегенде ,өлшегенде техника қауіпсіздігін сақтау қажет. Сабақ құрылымындағы жаңа тақырыпты бекіту. Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар беру.

III. Жұмыс кезіндегі құрылымы.

Оқушылар өз беттерімен токарьРазработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

станогында машықтық тапсырманы

жонады, технологиялық үрдісті

қолданып топса тетікті жонып

шығарады.Жұмыс барысында

орындарын тексеріп, жеке

құрылым өткіземін.Егер

оқушылар бірдей қате жіберсе,

топты жинап құрылым өткіземін,

токарь станогында топса тетігін

жону технологиясын қайталап

жонып көрсетем.

Қажет болса жеке оқушыға қүнделікті Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

құрылым өткізем. Жұмыс барысында

техника қауіпсіздігін сақтауға назар

аударам. Жұмыс орнын қарап

ұйымдастырып, дайындаманы, тетік

және кескіштерді арнайы орнында

жату қажет.Жаңқаны үріп түсіруге

болмайды, щетка қолдану қажет.



IV. Бекіту құрылымы.

1.Өндірістік оқыту сабағын қорытындылау.

2.Оқушыларды жақсы жұмыс көрсеткені үшін бағалау.

3.Оқушылардың жұмыс барысында жіберген қателіктерін көрсету,

болдырмау тәсілдерін үйрету. Оқушылардың бағасын, не үшін алғанын түсіндіру.

4. Сонымды өндеу кезіндегі жұмыс уақытын және еңбек амалдарын тиімді пайдалану.

5.Үйге тапсырма беру. Конспект.

6. Жұмыс орнын жинау.

Өндіріс оқыту шебері: Хамзина А.С.















Батыс Қазақстан облыстық білім басқармасы

Батыс Қазақстан индустриалдық колледжі



Қаралды: Қелісілді: Бегітемін:

«Металл өңдеу» әдістемелік БҚИК әдіскері: БҚИК директорының

бірлестігінде Т.Нсанова М.Мубараков

Г.Беркалиева

Өндірістік оқыту бойынша ашық сабақтын әдістемелік дайындамасы.

Таырыбы: «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу»

Дайындаған: Ө/о шебері

А.С.Хамзина



Орал -2014 ж

Оқушылардың сабақта алған бағалары.



Аты- тегі

Баға

теориялык

жауапқа

Баға өндірістік

жұмысқа

Қортынды баға

1

Ахметов Жасқанат

5

5

5

2

Бақытжанов Мирас

4

4

4

3

Балмашов Маханбет

4

5

5

4

Ғазизов Еламан

3

4

4

5

Қажыгереев Азамат

3

5

4

6

Мубараков Алихан

4

4

4

7

Жексенбаев Арнұр

4

5

5

8

Инкаров Нұрбол

5

4

4

9

Игильманов Ильдар

4

4

4

10

Дамиров Дәурен

5

4





Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

















Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»

















Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»











Разработка урока по практическому обучению на тему «Сыртқы баспалдақты бетті өңдеу.»







Батыс Қазақстан облыстық білім басқармасы

Батыс Қазақстан индустриалдық колледжі



Қаралды: Қелісілді: Бегітемін:

«Металл өңдеу» әдістемелік БҚИК әдіскері: БҚИК директорының

бірлестігінде Т.Нсанова М.Мубараков

Г.Беркалиева

Өндірістік оқыту бойынша ашық сабақтын әдістемелік дайындамасы.

Таырыбы: «Паздарды және бұнақты ою

кездегі ақаулар»

Дайындаған: Ө/о шебері

Г.М.Мулдагалиева



Орал -2015 ж



© 2010-2022