«Біржан мен Сара» айтысы ашық сабақ ( 9 сынып)

Раздел Другое
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пән: Қазақ әдебиеті 9сынып

Күні:

Тақырыбы:

«Біржан мен Сара» айтысы

Мақсаты:

Айтыс өнерінің халық өмірінде алатын орны жайында түсінік беру. Ақындар айтысының тақырыбы мен айтпақ ойларын оқыту арқылы адамгершілікке тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар Біржан мен Сара туралы мағлұмат алады. Айтыс ақындарын атай алады. Айтыскер ақындарға тән қасиеттерді біледі.

Керекті жабдықтар:

Интерактивті тақта,оқулық, постер, тапсырмалар жазылған плакаттар, стикер, кестелер,домбыра, «Біржан мен Сара» айтысынан үзінді бейне фильм.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Оқушылармен амандасу.

Психологиялық дайындық.

  • Бүгінгі сабаққа қанлай көңіл-күймен келдіңдер?

Оқушыларды топқа бөлу.

(Айтыс түрлері арқылы) Бәдік, Жұмбақ, Жар-жар тобы

Үй тапсырмасын тексеру

Мұғаліммен амандасады.

Оқушылар сабаққа дайындалады.

Айтыс түрлерін топтастырады.

Тұсаукесер

ХIХ ғасырда өмір сүрген айтыс ақындарын атаңдар?

Оқулықпен жұмыс.

1-топ Біржан туралы

2-топ Сара туралы

3-топ «Біржан мен Сара» айтысы туралы

Оқушылар Жамбыл, Біржан,Сара, Сүйінбай деген сияқты жауаптар береді.

Оқушылар оқулықтан тақырыпты оқып,топта талдайды.

Негізгі бөлім







  1. «Біржан мен Сара» айтысы» үзінді көрсетемін,(бейнефильм)



  1. «Аламан айтыс» уығы.



  1. «Айтыскер ақындар» уығы.



  1. «Осы күнгі айтыс»уығы



  1. «Әдебиет лотосы»уығы



  1. «Ыстық орындық» әдісі



  1. «Сауаттылық хат үлгісі»

Үш топқа үш конверттегі сұрақтар беремін.Жұмбақтың шешуін тапқан топ бірінші жауап береді.

  1. Жұмбақ

Бір сандықтың ішінде,

Дүниенің сыры бар,

Жұрт еріксіз бұрылар.

Азды-көпті білуге,

Әркімдер де ұрынар.



Оқушылар бейне фильмді тамашалай отырып, Біржан мен Сараның рөлін сомдайды.

«Аламан айтыс» ұйымдастырып,дауыс береді.

«Айтыскер ақындар» уығы бойынша айтыскер ақындарға тән қасиеттерді жазады.

«Осы күнгі айтыс»уығы бойынша

1-топ «Осы күні теледидарда қандай айтыстар көрсетіліп жатыр?

2-топ «Жас айтыс ақындарын білесіздерме?»

3-топ Айтыстың болашағы туралы не ойлайсыңдар? Сұрақтарына жауап береді.

«Әдебиет лотосы»уығы бойынша кесте толтырады.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы оқушылар айтыс ақындарына жазған хаттарын оқиды.



Оқушылар конверттегі сұрақтарға жауап береді.

Қорытынды

Концептуалдық кесте

Оқушылар кестені толтыра отырып, «Біржан мен Сара» айтысы туралы қорытынды жасайды.

Үйге тапсырма

«Айтыскер қыздардың әсемдік әлемі» шағын эссе жазу

Үй тапсырмаларын күнделіктеріне жазады.

Бағалау

Бас бармақ әдісі арқылы бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Кері байланыс жазу

«Смайликтер»

Бүгін мен сабақта білдім(нені)?

Бүгін мен сабақта үйрендім(неге) ?

Бүгін мен үшін күтпеген нәрсе болды (не)

Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қағазға мына сұрақтар бойынша жазып береді.

Сабақтың өзіндік талдауы: Оқушылармен амандасып, сабақты бастамас бұрын топтарға бөліп алдым. Үй тапсырмасы бойынша «АЙТЫС» сөзіне топтастыру жасады. Жаңа сабақтың алдында ой қозғау стратегиясы бойынша «Біржан мен Сара»айтысынан бейнефильм көрсеттім. Оқушылар берілген тапсырмаларға белсене жауап беруге тырысты.Оқушыларға сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы бойынша мәтінді қабырғаға қарап оқу тапсырылды.Олар топта жұмысты жақсы жасау үшін мәтіндерін тиянақты оқып, жүйелі жауап беруге ынталанғандары байқалып тұрды. Дарынды және талантты оқушыларға берілген тапсырмаларды да өз деңгейлерінде орындай білді. «Бізге мәлім деректер» уығы бойынша шығарған қорытынды ойларын да тиянақты жеткізе білді. Кері байланыс парағын толтырып, смайликтер арқылы білімдерін көрсетті.

© 2010-2022