- Преподавателю
- Другое
- Разработка по казахскому языку на тему Қоршаған орта
Разработка по казахскому языку на тему Қоршаған орта
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Бекназарова С.Н. |
Дата | 21.10.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Қоршаған орта.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Табиғат аясында» тақырыбы төңірегінде сөйлей білу, білімдерін пысықтау, тереңдету;
Дамытушылық: Сөздік қорды байыту, байланыстыра сөйлеу, мәнерлеп оқу дағдысын дамыту;
Тәрбиелік: Оқушыларды туған табиғат, қоршаған ортаны аялауға, сүюге тәрбиелеу. Экономикалық тәрбие беру.
Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, слайдтар: «Біздің
еліміздің табиғаты», Қазақстан картасы, «Табиғат» сурет көрмесі
Пәнаралық байланыс: география, биология, экология
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
б) Сұрақ-жауап:
- Балалар, қазір қай жыл мезгілі?
- Бүгін ауа-райы қандай?
- Бүгін нешесі?
- Қай күн?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
- Үй тапсырмасы қандай болды?
Оқушы:
-
Диалог «Хайуанаттар бағында» сөз жаттау.
-
Жұмбақтарды шешу.
-
Ребустарды шешу.
Жұмбақтар.
-
Арқасында ерімен туған,
Аптасына бір ішеді судан.
(түйе)
-
Бейқам елді іздейді,
Малдан күдер үзбейді.
(қасқыр)
-
Міңсең қанат,
Сүті дәрі
Еті тамақ.
(жылқы)
-
Халық «қу» деп
қылған күлкі,
Айласы көп
Бұл не?
(түлкі)
11. Ребустарды шешіңдер.
1.
2.
ІІІ. Жаңа тақырып
- Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы осы сөзжұмбақта. Сұрақтарға жауап беріп, онымен танысамыз.
Сөзжұмбақ сұрақтары:
-
Қазақстанда Алтай, Тарбағатай, Жоңғар .... (таулар) бар.
-
Апорт ... (алма) қандай дәмді!
-
Көкөніс, жеміс сататын жер (базар)
-
Қандай жануар адамның ең жақын досы болады? (ит)
-
Солтүстік Қазақстанның ормандары қандай? (ғажап)
-
Біздің ормандарымызда терісі бағалы нелер көп? (аңдар)
-
Алакөл - ең ... (тұщы) көл.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
-
Сонымен, балалар жауап сөздерінің бірінші әріптерінен қандай сөз шықты?
-
«Табиғат» сөзі.
-
Бүгінгі сабақтың тақырыбы табиғат аясында модулі бойынша «Қоршаған орта».
-
Қазір біз «Қоршаған орта» мәтіннін мәнерлеп оқимыз.
(«Біздің еліміздің табиғаты» слайд)
2. Сөздікпен жұмыс. Сөз тіркесін тауып, сөйлем құрастыру.
Қоршаған орта - окружающая среда
Өзекті - актуальная
Мәселе - проблема
Үлес - вклад
Аялау - ценить
Қастерлеу - уважать, почитать
Мақтаныш - гордость
Қорғау - защищать
Борыш - долг
3. Оқушылар мәтінді кезекпен бір сөйлемнен мәнерлеп оқиды,
аударады.
4. Сұрақтарға жауап беру.
1) Қазіргі кездегі өткір мәселелердің бірі қандай?
2) 5 маусым қандай күн?
3) Оның негізгі мақсаты не?
4) Ол күні қандай жұмыстар өткізіледі?
5) Келер ұрпаққа не қалдыру керек?
Слайд: «Біздің еліміздің табиғаты» слайд.
«Адамның табиғатсыз күні жоқ,
Оны айтуға табиғаттың тілі жоқ».
5. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.
І - деңгей. Сөйлемдерді дұрыс құра:
1. Республикада орман, тоғай, әдемі, бар.
2. Қазақстан, өте, бай жері, көлге.
3. Бұлақтар ағады, мөлдір, таудан.
ІІ - деңгей. Көп нүктенің орнына керекті сөзді жаз.
-
Табиғатты қорғау - ... борышы.
-
Қазақстанда ... тауы бар.
-
... мөп-мөлдір.
-
Орманда ... мен ... өседі.
-
Табиғат ... байлығымыз.
Керекті сөздер: озера, человека, наше, тополя и березы, Алтай.
ІІІ - деңгей. Хабарлы сөйлемдерді аударып, сұраулы сөйлемдерге айналдыр.
Природа Кокшетау красива.
В Казахстане есть 9 государственных заповедников.
Земля Казахстана богата озерами.
Самые крупные озера: Балхаш, Зайсан, Алакол, Маркакол.
-
Диологты оқу (70-бет).
Экосолнышко.
- Оның мақсаты қандай?
- Экология дегеніміз не?
Слайд: «Туған Тараз қаламыздың табиғаты».
- Біздің қаламыздың көрікті табиғаты жол бойындағы, көшелердегі ағаштар мен гүлдер, саяжайлар. Ал, ағаш егудің пайдасы неде деп ойлайсыңдар?
- Ал, балалар, сонымен табиғат дегеніміз не?
пайдалы жапырақ
қағаз жеміс
7. Картамен жұмыс.
а) Картадан тауларды көрсету.
б) Көлдерді көрсету.
в) Өзен, теңіздерді көрсетеді.
8. Ой қозғау. Топтастыру.
таулар орман - тоғайлар
гүлдер өзен - көлдер
құстар мен аңдар
9. Мақал - мәтелдер.
-
Атаңнан мал қалғанша, тал қалсын.
-
Ер - елдің көркі, орман-тоғай - жердің көркі.
-
Бір тал кессең, он тал ек.
-
Табиғат - алтын бесік.
-
Табиғат - тірі дүние.
-
Біз - табиғат қорғаны.
-
Табиғат - тіршілік көзі.
-
Жер - біздің ортақ үйіміз.
-
Жер - Ана жыламасын!
-
Бұлақ көрсең көзін аш.
-
Сулы жер - нулы жер.
V. Жаңа сабақты қорытындылау.
- Келешек ұрпаққа табиғат байлықтарын жеткізуіміз керек. Табиғатты қорғау - қасиетті парызымыз.
Табиғаттың бауырысың, досысың,
Аянбау да керек шығар дос үшін.
Екеуіңнің араңдағы байланыс,
Өмірбақи үзілмесін, қосылсын.
VI. Оқушыларды бағалау.
-
Оқушылардың үй тапсырмасын орындауына қарай.
-
Білімдері мен шығармашылық қабілеттеріне қарай.
-
Жаңа сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай.
VII.Үйге тапсырма
Диалог айту, 4-тапсырма, өлең жаттау.