- Преподавателю
- Другое
- Конспект уроку з української літелатури на тему Народна казка ОХ
Конспект уроку з української літелатури на тему Народна казка ОХ
Раздел | Другое |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Курылко В.В. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
НАРОДНА КАЗКА «ОХ»
Мета:
-
Навчальна: проаналізувати казку "Ох", охарактеризувати її героїв, визначити тих, хто з них втілює добро, а хто - зло.
-
Виховна: виховувати шанобливе ставлення до народної творчості, повагу до дорослих, почуття справедливості.
-
Розвивальна: формувати кругозір, навички виразного читання та вміння висловлювати власну думку.
Тип уроку: комбінований
Обладнання, наочність: дидактичний матеріал.
Перебіг уроку
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку
2. Перевірка домашнього завдання
-
Що треба робити, щоб стати мудрою людиною?
-
Чи потрібно ставати мудрим?
-
Хто такі мудреці?
3. Актуалізація опорних знань
-
Що таке добро? Яку людину можна вважати доброю?
-
Що таке зло? Які вчинки вважаються лихими?
-
Поміркуйте, чому в казках добро завжди перемагає зло?
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
-
Вступне слово вчителя
- У душі кожної людини завжди живуть дві несумісні речі - добро і зло. Хто з них переможе, такою і буде людина. Дуже важливо, щоб душі більшості з нас були чистими, щедрими, щоб зло не мало змоги оселитисятам і перемогти.
Пригадайте ті казки, які розповідали вам бабусі, - у них завжди перемагають справедливість, правда, добро, незважаючи на тяжкі перешкоди та вчинки поганих персонажів. У них герої знешкоджують страховиськ, відьом, підступних тварин. Завжди в казках щасливий кінець. Завдяки їм ви знайомитесь з добрими героями: хоробрими воїнами, відважними принцами, богатирями, намагаючись наслідувати їх, та недолюблюючи поганих - Чахлика Невмирущого, Бабу Ягу. А добрі стають втіленням дитячих мрій і наслідувань. Казки вчать доброті, милосердя, любові, вони - наші перші вчителі.
Праця - це перша потреба людини, бо вона зробила людину з мавпи. Тому всім, що в нас є, ми зобов'язані саме їй.
Існує багато прислів'їв та приказок, які розповідають про важливість праці: "Хочеш їсти калачі - не сиди на печі", "Без труда - нема плода" та інші. Усі вони дають нам зрозуміти, що якщо ви хочете чогось досягти або зробити, без праці вам не обійтись.
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією казкою та побачимо, чого вона може нас навчити.
-
Читання казки "Ох"
-
Тема: зображення праці на шляху самовдосконалення людини.
-
Ідея:уславлення працьовитості та кмітливості, засудження та покарання хитрості та підступності
-
Головні герої: батько, син, Ох.
-
Виразне читання казки за ролями (уривки).
-
Аналіз казки "Ох" у формі бесіди за питаннями:
-
-
Чому батьки скаржилися на сина?
-
Що робив син на кожній новій роботі?
-
Знайдіть описи Оха, його оселі та жінки. За якими обставинами герої познайомились з ним?
-
Яку умову найму запропонував Ох батьку? Чи погодився на це батько?
-
Який ритуал проводив Ох, щоб зробити з ледачого парубка моторного козака?
-
Хто навчив батька, як визволити сина від Оха? Чи вдалось це батьку?
-
Як син запропонував батьку заробляти гроші? У яких тварин він перекидався?
-
Що зробив Ох, щоб повернути собі наймита? Які пригоди чекали на нього, щоб утримати хлопця при собі?
-
Як хлопцю вдалося здобути волю?
-
Чи можна стверджувати, що в казці Добро перемогло Зло? Обгрунтуйте свою думку
-
Який план казки можна укласти?
-
Міні-характеристика головних героїв твору
Складання інформаційного грона.
І в. - сина, ІІ в. - Оха.
С Син
Ле ледащо
Не недотепа
Вр вражий син
Га гарний козак
М моторний парубок
О
О Ох
Зм зморщений
М маленький дідок
Бо борода зелена аж по коліна
Лі лісовий цар
-
Тренінг "Хто найуважніший?"
Установіть відповідність між роком праці та твариною, на яку перетворював Парубка Ох.
-
1-й рік праці А голуб
-
2-й рік праці Б півень
-
3-й рік праці В вовк
Г баран
Ключ: 1 б, 2 г, 3 а
Установіть відповідність між персонажем та тим, на кого він перекидався
1 Син А щука
Б хорт
Вкінь
Г циган
2 Ох Д старичок
Є сокіл
Ключ: 1 б, в, є; 2 а, г, д.
ІV УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
-
Тестове опитування
-
Чому син був не такий, як треба?
А Він був дурним;
Бвін був ледащо;
Ввін не вмів розмовляти;
Гвін не міг ходити.
-
Який із професій не навчався син?
А Кравця;
Б шевця;
В коваля:
Г лікаря.
-
Як звали діда, що раптово з'явився з-під пенька?
А Ох!;
Б Ах!;
В Ух!;
Г Ой!
-
Що запропонував Ох батьку?
А Знайти сину гарну роботу в іншому царстві;
Б повернутись додому, бо все марно;
В найняти його сина;
Перепочити та вивести їх із лісу коротким шляхом.
-
Що мав зробити батько, щоб повернути сина в перший рік?
А Знайти його в оселі Оха;
Б впізнати його серед півнів;
В покликати голосно в лісі;
Г відшукати його серед інших наймитів Оха.
-
Як мав повернути батько сина в другий рік?
А Чекати його в лісі до світанку;
Б дати Охумогорича;
В знайти його в іншому царстві;
Г відшукати сина серед баранів.
-
У кого зачарував сина Ох на третій рік?
А У голуба;
Б у вовка;
В у півня;
Г у лисицю.
-
Яке чарівне вміння здобув син у наймі?
А Ставати невидимим;
Б розмовляти з рослинами;
В перекидатися у тварин;
Г знаходити загублені речі.
-
У кого перекинувся Ох, щоб обдурити батька?
А У пана;
Б у цигана;
В у діда;
Г у селянина.
-
На що перетворився парубок, щоб його знайшла царівна?
А На мушлю;
Б на квітку;
В на перстень;
Г на гребінець.
-
За яких обставин хлопець познайомився з царівною:
А Він перекинувся на хлопця із пшона;
Б він розмовляв з нею у подобі персня;
В їх познайомив Ох;
Г його знайшли охоронці царівни.
-
Чим закінчилася казка для парубка?
А Він навічно залишився у наймитах в Оха;
Б він утік додому і почав щасливе життя з батьками;
В Ох зачарував його навічно залишатись у подобі тварини;
Г він одружився з царівною.
-
Робота з картками (в групах)
Картка № 1
-
Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему "Як праця допомагає людині стати кращою?" (5-7 речень).
-
Як ви розумієте прислів'я "Білі руки роботи бояться?"
-
Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Поясніть свій вибір.
Картка № 2
-
Напишіть міні-твір за прочитаною казкою на тему "Чи треба допомагати стареньким батькам?" (5-7 речень).
-
Як ви розумієте прислів'я "Була б охота - знайдеться всяка робота?"
-
Яке чарівне вміння ви б хотіли мати? Поясніть свій вибір.
V.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель.Казка "Ох" вчить нас того, що праця навіть з самого ледащого парубка може зробити гарного моторного хлопця. Але не треба зловживати своїми вміннями та навичками, бо це може скінчитися погано. Лише ті, хто живе по правді і використовує свої знання та досвід заради добрих справ, отримають гідну винагороду.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поміркувати про місце праці в житті людини. Знати зміст казки "Летючий корабель", скласти план твору, вміти відповідати на питання до тексту.