- Преподавателю
- Другое
- Урок по казахскому языку на тему Дәптер
Урок по казахскому языку на тему Дәптер
Раздел | Другое |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ескендирова Ж.М. |
Дата | 18.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сынып: 3
Күні:
Сабақ:
Сабақтың тақырыбы: Дәптер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: өтілген материалмен байланыстыра отырып, сабақтағы жаңа сөздерді күнделікті өмірде қолдануды үйрену.
Дамытушылық: тіл дамыту, ойлау, сөйлеу, есте сақтау қабілетін дамыту. Алған біліміне сараптама жасау, жүйелей білу дағдысын бекіту. Сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққа, мұқиятылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақта қолданалатын әдіс-тәсілдері: сұрақ - жауап, түсіндіру, іскерлік ойындар.
Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: суреттер, төл дыбыстар.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын анықтау.
-
Оқушылар назарын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын тексеру.
-
«Көңілді доп» ойынын ойнату арқылы сөздікте берілген сөздерді жалпы сұрау, сол сөздермен сөйлем құрастыру.
-
Балалар, мына суреттегі заттарды айтып, олардың тек бас әрпін ғана алып, сөзді толығымен оқып көрейік. ( Суреттерді бір -бірлеп тақтаға қыстырамын. Суреттегі заттардың атауын хормен атайды.)
-
Мысалы:
-
Доп
-
Әже
-
Парта
-
Есік
-
Радио
-
Балалар, қандай сөз шықты?
-
Дәптер.
-
Дәптер сөзі қай тілден енген және қандай мағына береді?
-
«Тетрадь» - гректің «тетро» - «төрт бүктелген» деген сөзінен шыққан екен.
Тапсырма: «Дәптер» сөзін буынға бөлейік. Құрамындағы төл дыбысты анықтайық. - Ол қандай дыбыс? Құрамында осы дыбыс бар отбасы мүшелерін кім айтады?
-
Жақсы, бағанадан бері орындаған тапсырмаларға, тақтадағы суреттерге қарап, бүгін сабақ тақырыбына болжам жасайық:
Жаңа сабақ.
-
Жаңа сабақты жариялау, мақсатымен таныстыру.
-
Жаңа сөздерді игерту, сөздермен сөйлем құрастырып, оны тақтаға, дәптерлеріне жазу.
-
Сабақ бойынша берілген жаттығуларды орындау.
-
Өтілген материалдармен байланысы:
Цифрларды сөзбен жазып, сан есімдерді пысықтай отырып, 4 - жаттығуды орында.
-
2 - жаттығу: диалогты рөлге бөліп оқып, аудар. Осыған ұқсас диалог құрастыр.
Жаңа сабақты бекіту. Жаттығуларды орындату, рөлдік ойын бойынша оқу құралдары дүкенінің сатушысы мен баланың диалогын құрастыр.
Мысалы: - Сәлеметсіз бе.
-
Сәлеметсіз бе.
-
Оқу құралдарын сатып алайын деп едім. Бағасын айтып жібермес пе екенсіз?
-
Жақсы, дәптер - 8 теңге, сызғыш - 50 теңге, өшіргіш - 30 теңге, т.с.с.
Сабақты бекіту.
Сабақты қорытындылау. 5 - жаттығу: өлеңді мәнерлеп оқу, көшіріп жазып, мәнерлеп оқыту.
-
Сонымен, балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Сабақта не үйрендіңдер? Қандай жаңа сөздер игердіндер? Осы сөздерді диалог арқылы тілдік қатынаста кім қолданып көреді?
Үй тапсырмасы. Жаңа сөздерді жаттау: «Оқу құралдары дүкенінде» тақырыбына рөлдік ойынға дайындалу.
Сабақтың соңы.