- Преподавателю
- Другое
- Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары. Тақырыбы: Алып Ер Тоңға
Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары. Тақырыбы: Алып Ер Тоңға
Раздел | Другое |
Класс | 8 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Илданова Б.Н. |
Дата | 20.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Мерзімі: №3 Сыныбы: 8 Пәні: қазақ әдебиеті Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Алып Ер Тоңға
Сабақтың мақсаты: Ежелгі дәуір әдебиеті «Алып - Ер Тұңға» төңіректерінде түсінік қалыптастыру,Оқушылардың танымдық көзқарастарын,шығармашылық іскерліктерін, белсенділіктерін арттыру.
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, , ОүБ.
Стратегиялық іс әрекет: Ой қозғау».. «топтық бағалау».
Дерек көздер:Оқулық , түрлі түсті стикерлер
Уақыт өлшемі
Жоспар мазмұны
Мұғалім іс әрекеті
Оқушылардың іс әрекеті
І. Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Жүректен -жүрекке тренингін ұйымдастыру.
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.
- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын.
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
Топ ұстанымын құру.
ұлттық құндылыққа байланысты оюды пайдаланып 4 топқа бөлемін
Оқушылар сандықтан оюларды алып шағын топтарға бөлінеді, Әр шағын топ бірлесе отырып, өз топ ережелерін құрып, таныстырып, тұстарына іледі
Білу
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
1 Ежелгі дәуір әдебиетіне жалпы шолу жасау
2 «Алып - Ер Тұңға» жырымен таныстыру
Оқушылар ежелгі дәуір әдебиетінен мағлұматтар алады
Түсіну
Қолдану
Негізгі бөлім
1-тапсырма
1 Ежелгі дәуір әдебиеті туралы не айтасың?
2 Жоқтау деген не?
3 Дүниені неге опасыз дейді?тармен тапсырмаларға жауап беру
4 Жүрек неге жыртылады?
5 Жұрт неге шуласады?
6 Ер-Тұңғаның түркі тарихындағы рөлі?
Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады.
Талдау
«Даналық ой» айдарымен жұмыс
Әдебиет -адам өнерінің ішіндегі ең ұзақ жасайтындардың бірі
(ҒМұстафин)
Әдебиет тек асыл мұратпен, таза ар -намыспен ғана кіруге болатын зәулім сарай
(С Шаумян)
Берілген нақыл сөздердің қатарын өз беттерінше толықтырады, нақыл сөздердің мағынасын ашып, талдау жұмысы жүргізеді
жинақтау
Қорытынды
- Қазақ жерін мекендеген тайпалар туралы тарихпен байланыстыра әңгімелеңдер.
- Ежелгі түркі әдебиеті мен ауыз әдебиетін салыстырыңдар.
- Алып Ер - Тоңа мен Алпамыс батырды салыстырыңдар.
- Оқушыларды ынтасына қарай бағалау, үй тапсырмасын хабарлау.
Оқушылар топта бірлесе отырып ортақ шешімге келіп , жауап береді
бағалау
Бағалау.
Жауабыңа тәнтімін
Жарайсың!
Әттеген -ай
(мадақтау сөздері арқылы бағалаймын)
Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.
Үйге тапсырма
Түркі халықтарына ортақ әдебиет. «Алып Ер-Тоңа» дастанын мазмұндау.
Рефлексия.
Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?
- Нені үйрендіңдер?
- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?
Оқушылар стикерлерге
- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.
- Нені үйренгендерін
- Шағын топта жұмыс жасау ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.