- Преподавателю
- Другое
- Санды теңсіздіктердің қасиеті 6сынып
Санды теңсіздіктердің қасиеті 6сынып
Раздел | Другое |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Кушанова Г.З. |
Дата | 28.01.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пәні: математика сынып
Тақырып: Санды теңсіздіктер қасиеттері
Сабақтың мақсаты: а)білімділік: Санды теңсіздіктер қасиеттерін қайталау,білімдерін тиянақтау,еске түсіре отырып есептер шығару, теңсіздік туралы білімдерін қалыптастыру;
ә)дамытушылық: теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын дамыта отырып математикаға деген қызығушылығын арттыру;
б)тәрбиелік: оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: оқулық, карточка, интерактивті тақта, плакат
Әдісі: практикалық, іздестіру, интерактивті әдіс, дамыта оқыту
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
б) оқушы зейінін сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын сұрау: "Ақ сандық" №913, №915
"Сыр сандық" Білесің бе?
-
Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ бөлігіне орын ауыстырғанды теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
-
Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады?
-
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгерту керек?
-
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосанда немесе азайтқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
-
Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де, бірдей оң санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
Ұғып ал!
-
Жауабы: қарама - қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
-
Жауабы: қосылғыш қарама - қарсы таңбамен көшіреді
-
Жауабы: теңсіздік белгісі қарама - қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді
-
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
-
Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді
"Ой сандық" ойлан да, меңгер!
III. Үй тапсырмасын қорытындылау:
Тест тапсырмасы:
I нұсқа
-
Бөлшекті салыстыр:
-
B. C.
-
25>20 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. B. C.
3. Сандарды салыстыр:
А. B. C.
4. Қате тұжырымды көрсет, егер m>n болса.
А. B. C.
II нұсқа
-
Бөлшекті салыстыр:
B. C.
-
4>2 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?
А. B. C.
3. Сандарды салыстыр:
А. B. C.
4. Қате тұжырымды көрсет, егер a>b болса.
А. B. C.
Жауаптары:
I нұсқа
1 - A
2 - B
3 - B
4 - C
II нұсқа
1 - A
2 - B
3 - A
4 - C
"Құпия сандық"
IV. Мақсат қою. Бүгінгі сабақтың мақсаты - санды теңсіздіктер қасиеттеріне есептер шығару,оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту.
"Көк сандық"
V. Бекіту. №921 өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсізді белгісімен жазыңдар. Мұндағы a>b :
1); 4)
2) 5)
3) 6)
№922. Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойып жазыңдар:
-
5m-3n>3m-n 2) 8m+3n<4m+7n 3) 3m+2n<1,8m+3,2n
5m-3m>-n+3n 8m-4m<7n-3n 3m-1,8n<3,2n-2n
2m>2n 4m<4n 1,2m<1,2n
m>n; m
№923. өрнегінің мәнін бағалаңдар:
-
3
9>
№924 3a-5>2a-1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7, 4а, -6, және -3а санын қосыңдар:
-
3a-5+7>2a-1+7 2)3a+4a-5>2a+4a-1 3) 3a-5+(-6)>2a-1+(-6)
3a+2>2a+6 7a-5>6a-1 3a-5-6>2a-1-6
3a-2a>6-2 7a-6a>-1+5 3a-2a>-7+11
a>4; a>4; a>4.
№925. 3,5m-6>4,5m-2 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 0,2.7,-4 санына көбейтіңдер:
1)3,5m-6>4,5m-2 2) 7(3,5m-6)>7(4,5m-2) 3) -4(3,5m-6)>-4(4,5m-2)
0,2(3,5m-6)>0,2(4,5m-2) 24,5m-42>31,5m-14 -14m+24>-18m+8
0,7m-1,2>0,9m-0,4 7m>28 4m>-16
0,7m-0,9m>-0,4+1,2 m>4; m>-4.
-0,2m>0,8
m>-4;
VI. Бекіту. "Cиқырлы сандық"
№926. Егер 0,8
0,8
№927. Бірінші құмырада 7 л, екінші құмырада 5 л сүт бар еді. Құмыралардың әрқайсысынан 3 л сүт құйылып алынды. Қай өқұмырада көп сүт қалды? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.
№928 . Бірінші астық қоймасында 210 т, екінші астық қоймасында 280 т бидай бар еді. Астық қоймаларының әрқайсысына тағы да 75 т астық әкелінді. Қай астық қоймасындағы астық артық? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.
210>280
210+75>280+75
285>355
Карточка:
№1. 1) 45>35 болса, санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де 6 - ны қосқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
-
35
№2.1) 33>22 болса, санды теңсіздіктің екі жағын да 11- ге бөлсе теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
2)6
№3. 1)64>56 санды теңсіздіктің екі жағын да - 8 ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
-
8
№5. 1) 5<x<8 болса, 2х - ті бағалаңдар.
2)16<18 санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де - 2 -ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?
№6. 1) 5.
№7. 1) 5.
№8. 1) 5.
№9. 1) 5.
"Алтын сандық" Ұмытпа!
VII.Үйге тапсырма: №924(2), №929
VIII. Қорытынды.Бағалау Оқушылардың орындаған есептеріне, тест тапмырмасына қарай бағалау.
Тақырыбы: Санды теңсіздіктердің қасиеттері
Сынып: 6ж
Пән мұғалімі: Ширкитбаева А.А.