- Преподавателю
- Другое
- Абай Құнанбайұлы өлеңдеріашық сабақ
Абай Құнанбайұлы өлеңдеріашық сабақ
Раздел | Другое |
Класс | 8 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Ерманова М.Б. |
Дата | 24.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сабақ тақырыбы: Абай Құнанбайұлы өлеңдері .
Сабақ мақсаты: 1 Оқушыларға қазақтың бас ақыны А.Құнанбаев шығармаларымен таныстыру. Өмір жолы, әр тақырыптағы мммммм түсіндіру.
2 Дағдыларын машықтарын қалыптастыру, әдебиет пәнін сүйіп оқуға қызығушылықтарын арттыру.
3 Ұлтжандылыққа, адамгершілікке, адалдыққа, іздемпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі : аралас сабақ.
Сабақ әдісі: түсіндірме, іздену, топтастыру, INSERT топпен жұмыс.
Сабақ көрнекілігі: Абай портреті, көрнекіліктер.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі.
Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
Шығарма , тест.
ІІІ Сабақ айдары. Асыл сөзді іздесең ,
Абайды оқы ерінбе.
Адамдықты іздесең,
Жаттап тоқы көңілге.
С. Торайғыров
Сыныпты 2 топқа бөліп. Абай өміріне саяхат.
Бала Абай Дана Абай
Өмірін балалық шағын қорғайды шығармасын ,
даналығын қорғай-
ды.
Өлеңдерінің мазмұнын , негізгі идеясын ашу.
Таным дерек тоқталу.
Шығармашылық жұмыс.
ө\лең- сөз\дің пат\ша\сы, сөз са\ра\сы 11 буын .
қи\ын\нан қи\ыс\ты\рар ер да\на\сын 11 буын.
Тіл\ге же\ңіл, жү\рек\ке жы\лы ти\іп, 11 буын.
Теп- те\гіс жұ\мыр ай\на\ла\сы.
1-шумақ , 11-12 буынды , қара өлең ұйқасы .
4-тармақ
Тест жұмысы.
М .Әуезов өзі Абай кезіндегі қазақ даласында күні өтіп бара жатқан , бірақ тамыры әлі де тереңдегі ескіні мен Құнанбай образына жинақтадым. Ал, оның баласы Абай бойында енді туып келе жатқан жаңа бар . Сондықтан , ақын Абайдың қалыптасуын көрсету арқылы мен үлкен қоғамдық шындықты ескі мен жаңаның диалектик қарама-қарсылығын, күрес нәтижесінде ескіні жаңаның жеңуін ашуға тиіс болдым -дейді.
Эпопеяның композициялық құрылысын Ғ. Мүсірепов «Абай романы туралы» мақаласында.
«Қайтқанда »
«Қат-қабатта »
«Шытырманда»
«Бел-белесте »
«Өрде»
«Қияда» бөлімге бөлген.
Романның алғашқы кітабы 1942 ж. 1947 ж.
Қорытынды: INSERT таблицасы .
Бағалау.
Үйге тапсырма: жаттау , мазмұндау , талдау.
«Қат-қабатта »
«Шытырманда»
«Бел-белесте»