Сабақ жоспары Абай-Шәкәрім өлеңдеріндегі үндестік

Раздел Другое
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

6-сынып Қазақ әдебиеті мұғалім: Нұрсейітова А.Қ. Тақырыбы: Абай - Шәкәрім өлеңдеріндегі үндестік

Мақсаты:1. Абай мен Шәкәрімнің өлеңдерінің тақырыбын ашу, дүниетанымын кеңейту, шығармашылықпен жұмыс.істеулеріне ықпал ету.2.Оқушылардың мәтінге талдау жасай білу дағдыларын дамыту.3.Оқушыларды адамның адамгершілік қасиеттерін тани білуге,адамды қадірлей білуге, азаматтық борышын сезіне білуге тәрбиелеу

Сабақтың нәтижесі: Екі ақын өлеңдеріндегі негізгі ойды әңгімелейді. Өлеңдерін тыңдау арқылы үйлесімдерін сәйкестендіреді. Ақындар өлеңінднгі ортақ ойларын айқындайды. Тіл айшықтарына , тәсіліне талдау жасап салыстырады. Адам қасиеттері туралы білімдерін жинақтайды. Ақындар өлеңдеріне баға береді.

САбақтың түрі: Іздендіру, проблемалық оқыту.

Сабақтың тегі: бекіту сабағы

Әдіс-тәсілдер: Сұрақ-жауап, талдау-жинақтау, интерактивті тақтамен жұмыс, Блум жүйесі, СТО.

Жұмыс түрі: Топтық, жұптық, ұжымдық.

1

Сабақтың мазмұны

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі

Психологиялық ахуалды реттеу

Топқа бөлу

Сұрақ қояды.1.Ақыл деген не? 2.Ыстық қайрат дегенді қалай түсінесің?Жылы жүректі адам деп кімді айтасың?

Сұраққа жауап беріп,қалаған топқа отырады.

оқушы

Жаңа сабақ

І.Қызығушылықты ояту кезеңі

Абай мен Шәкәрім әндерін тыңдату


ІІ. Мағынаны тану, ажырату кезеңі

-Екі ақын өлеңіндегі негізгі ой қандай?

- Осы ойды айтуға ақындарға не түрткі болды?

Ортақ ойды беретін сөз тіркесімдерінен мысал келтірейік

Білу, түсіну.

Абай «Әсемпаз болма әрнеге»,

Шәкәрім «Адамдық борышың»

Өлеңдерді тыңдатады.Ой-

лары қалай үйлеседі?

Ұқсас ойларды табады.

Диктофон

таныстырылым


Қолдану

-Адам бойындағы жақсы қасиеттер туралы Абай не айтады?Шәкәрім осы ойды қалай өрбітеді?

Кесте беріп, салыстыру жұмысын жүргізуді ұсынады.

Әр топ кестені бірлесіп толтырады.Постер қорғайды.

Венн диаграммасы


ІІІ. Ой толғаныс кезеңі


Талдау

Тіл көркемдігіне талдау жасайды(фразелогизм, дидактика:өнеге, өсиет,жырау)

Инверсия,шалыс ,егіз ұйқас (терцет)

Мәтіннен нақылға айналған жолдарды ажыратып алып талдайды.

Өлең мәтіні. Таныстырылым.

Жинақтау

Адамға тән қасиеттер-топпен кеңесіп, шешімдерін ортаға салады

Топтың жұмысын қадағалайды.

Салыстырады, қайта анықтайды, тұжырымдайды.

Қазақ әдебиеті оқулығы

Таныстырылым

Бағалау

«Адам боп қалсам деп едім…»

Эссе жазу

Ашық сұрақтар және анықтаушы сұрақтар қояды

Баға береді.

Жауап береді.

Оқушы


IV.Бағалау

Табыс критерийлері


-ой жүйелілігі;-тіл көркемдігі;-ойын нақты жеткізе алуы;-топ мүшелерінің белсенділігі;-өзіндік ой қорытындысы

Критерийлер ұсынады

Әр топтты келесі топ критерий негізінде бағалайды

таныстырылым

Үйге тапсырма

«Адам-ардақты ат» эссе

Шығармашылық тапсырма

Шығарма, өлең, сурет

рефлекксия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Стикер таратады.



© 2010-2022