Урок по Познанию мира на тему Жапырақ

Раздел Другое
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Жапырақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: өсімдік мүшелерінің ішіндегі жапырақтың атқаратын қызметі, түрлері жайында білім беру, меңгерту.

Дамытушылығы: қосымша тапсырмалар, сөзжұмбақ орындату арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту, танымдық белсенділігін арттыру, өздіктерінен жұмыс істеп, қорытынды шығаруға машықтандыру.

Тәрбиелілігі: байқағыштыққа, еңбексүйгіштікке, бір-бірін құрметтеуге, жолдасының шешімін сыйлауға тәрбиелеу, қоршаған ортаға қамқор, табиғатты сүюге баулу.

Көрнекілігі: жапырақтар, тірек сызбалар, бөлме өсімдіктері, сөзжұмбақ.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, топпен жұмыс, топтастыру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.

  • Балалар, сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп, топтың атын біліп алайық. Балаларды топқа бөлу.

ІІ. Психологиялық джайындық.

ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

ІV. Өткенді қайталау.

  • Өсімдік мүшелеріне нелер жатады?

  • Тамыр қайдан пайда болады? Сабақ ше?

  • Тамырдың қандай түрлерін білесіңдер? Олай болса топтық жұмыс жасайық.

  1. Топ: «Тамыр»

  2. Топ : «Сабақ»

  • Әр топ осылар жайында білетіндерін жазып шығады.

  • Сендер сабақ пен тамыр жайында жақсы біледі екенсіңдер.

  • Ендеше мына сөзжұмбақты шешейік. Егер дұрыс шешсек жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.

V. Жаңа сабақ.

Ой толғаныс сатысы.

Сөзжұмбақ шешу.



ж

а

з


а

ғ

а

ш

т

о

п

ы

р

а

қ

т

ұ

қ

ы

м

т

а

м

ы

р

с

а

б

а

қ


қ

а

й

ы

ң



  1. Ең ыстық мезгіл

  2. Өсімдіктің үш түрінің бірі

  3. Өсімдік өсетін жұмсақ, борпылдақ қабат.

  4. Күзде себілетін дән.

  5. Өсімдіктің жер асты мүшесі.

  6. Өсімідіктің барлық мүшесін бір-бірімен жалғастырып тұратын мүшесі.

  7. Ағаш түрі.

  • Балалар қандай сөз шықты?

  • Жапырақ

  • Өткен сабақтардан біз өсімдіктің тамыры мен сабағын білеміз. Өсімдіктің сабағына көрік беретін не деп ойлайсыңдар?

Жапырақ.

  • Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жапырақ»

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Жапырақтың атқаратын қызметі, түрлері жайында.

  • Мен қазір сендерге Мұзафар Әлімбаевтың мына өлең жолдарын оқып бергім келіп тұр.

Күзде жауын. Бұлт тұман.

Жапырақтар жауады.

Сары құйын ұйытқыған,

Сапырады ауаны.

Тапталады табанға

Судыр, судыр жапырақ

Өрттей сары бояуға

Малынғандай атырап, - деп ақын атамыз айтқандай, мына жапырақтарға назар аударайық.

  • Алдарыңда жатқан жапырақтар қандай ағаштың жапырақтар деп ойлайсыңдар? (оқушылардың жауабын тыңдау)

  1. Теректің жапырағы

  2. Үйеңкінің жапырағы

  3. Шыршаның жапырағы

  4. Еменнің жапырағы

  5. Қарағайдың жапырағы

Сұрақ-жауап.

  1. Қандай ағаштардың жапырақтары ине тәрізді?

  2. Жүрек тәрізді қандай ағаштікі?

  • Сонымен , балалар, өсімдікке сән беретін жапырақ екен.

Ой қозғау.

І топ : Ағаш жапырақтары қай кезде әдемі көрінеді?

ІІ топ: Ағаш жапырақтары қай кезде сарғаяды?

VІ. Оқулықпен жұмыс.

Сонымен, балалар, өсімдіктің ең маңызды мүшесі жапырақ туралы мәтінді оқиық.

А) мұғалімнің оқуы

Ә) талдау

Б) тірек сызбамен жұмыс

өсімдік тыныс алады

ағашқа әдемілік сыйлайды

Жапырақ емдік қасиеті

ауаны тазартады

қант, крахмал

VІІ. Зерттеу жұмысы.

  • Ал енді, балалар, бөлме өсімдігінің жапырағында не бар екенін зерттеп көрейік.

Тәжірибе: әр топта дайын жапырақ, қайшы, салфетка.

Қорытынды: жапырақтың бойында су бар.

VІІІ. Бекіту.

  • Сонымен, балалар, қандай тақырыппен таныстық?

  • Өсімдік мүшелеріне нелер жатады? ( сызбамен жұмыс)

Енді мына суреттен тал құрастырайық. Ол үшін ең бірінші тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жемісті орналастырамыз.

  • Сурет, сызбаны пайдаланып, сабақты бекіту.

ІХ. Үйге тапсырма.

  • «Жапырақ» мәтінін оқу, түсінгенін айту, жапырақ түрлерінің суреттерін салу.

Х. Бағалау



© 2010-2022