- Преподавателю
- Другое
- Ашық сабақ Мекен үстеуі
Ашық сабақ Мекен үстеуі
Раздел | Другое |
Класс | 6 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Ізімқұл Г.Ш. |
Дата | 08.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Мекен үстеуі
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға мекен үстеуі, етістікпен тіркесіп келетіндігі жөнінде түсінік
беру, үстеу түрлерін ажыратып, сөйлем ішінен таба білуге үйрету. Дамытушылығы: Оқушылардың өз ойын еркін жеткізе білуін, үстеуге байланысты
тапсырма,ларды өздігінен орындай алуға үйрету, өз ойын еркін жеткізе білу әре-
кеттерін қалыптастыру шығармашылық қабілетін шыңдау.
Тәрбиелілігі: Өлкедегі тарихи орындарға саяхат жасау арқылы туған жерге деген
сүйіспеншілігін арттыру, ұжымшылдыққа, еңбексүйгіштікке, бірлікке, ұлтжан-
дылыққа, адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу.
Түрі: саяхат сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтастыру, талдау, ізденіс, салыстыру.
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, музыка, география
Көрнекілігі: Қаракөл - Сарайшық маршрут картасы, Сарайшық туралы деректер жинақ-
талған буклет, суреттер топтамасы, топтастыру, үлестірмелі парақша, бейнетаспа.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру
-
Балалар, сіздерге сүйінші хабарым бар?
-
Онда уақыт созбай айтайын. Біз «тарихқа тағзым» атты маршрут ұйымдастырып, өлкеміздегі тарихи орындарға саяхат жасаймыз деп едік қой. Олай болса, бүгін Сарайшыққа баруға шақырту алдым.
-
Қашан?
-
Бүгін сағат 1000 - де.
-
Бір шартым: егер үй тапсырмасына толық дайындалсаңдар ғана барасыңдар!
ІІ. Үйге берілген тапсырма
Қайталау - оқу анасы.
-
Үстеу дегеніміз не?
-
Үстеу мағынасына қарай нешеге бөлінеді?
-
Мезгіл үстеудің ережесін кім айтады?
-
Мезгіл үстеу қандай сұрақтарға жауап береді?
-
276 - жаттығу.
Шарты: Мезгіл үстеулерін тауып, сұрақ қою арқылы қандай сөзбен тіркесіп тұрғанын көрсетіңдер.
-
- Үй тапсырмасына жақсы дайындалып келген екенсіңдер. Уәдем бойынша саяхатқа
шығу үшін жолға дайындалайық.
-
- Бірақ, балалар, біз сыныпта көппіз, сондықтан да екі көлікке мінуге тура келіп тұр.
Ол үшін екі топқа бөлінейік.
-
«Қаракөл» тобы
-
«Сарайшық» тобы
-
- Көлікке жайғасып отырып алсақ, жол қысқарту үшін өлең айтайық.
Ән: «Біз Отанның ұланымыз» (хормен орындалады)
ІІІ. Жаңа сабақ
-
Міне, ауылдан да шықтық. Қайда барамыз?
-
Сарайшыққа.
-
Қайдан шықтық?
-
Ауылдан.
-
Олай болса өздеріңіз айтып отырғандай қайда? қайдан? қалай қарай? деген сұрақтарға жауап беріп, іс-әрекет, қимылдың болу орнын, мекенін, бағытын білдіретін үстеудің түрін мекен үстеуі дейміз.
-
Мекен үстеулері негізінен етістікпен тіркеседі. Ілгері, кейін, әрі, бері, әрмен, мұнда, осында, жоғары, төмен, сонда, жолшыбай, тысқары, алға, алда, артта, жол-жөнекей, тұс-тұстан, алды-арты, арттан.
-
Мысалы: Алыстан мұнартып тау көрінеді. (қайдан? - алыстан көрінеді)
Таудың етегінде ағаштар өсіп тұр. (қайда? - етегінде өсіп тұр)
-
Балалар, қараңдаршы Индердің тауы көрінетін сияқты, олай болса аяқ суытып алайық: кітаптан тапсырма орындайық.
Кітаппен жұмыс:
278- жаттығу.
Шарты: Мекен үстеулерін тауып, сұрақ қою арқылы қандай сөзбен тіркесіп тұрғанын
көрсету.
-
Балалар, қараңдаршы Махамбетке де келіп жеттік. Енді жол қысқарту үшін Сарайшық туралы білетін деректерді әңгімелейік.
-
Шығармашылық жұмыс:
(Сарайшық туралы оқушылар шығармашылығы)
-
Сиқырлы қоржын тапсырмалары:
-
Мәтінмен жұмыс: «Секер көл» (аңыз әңгіме айтылып, мәтін ішінен мекен
үстеуді тақтаға жазу)
-
Мұражайдың ең көне жәдігері (1909ж) алып құмыраның тапсырмасы.
Диалогпен жұмыс: Кітапханада, дүкенде, мектепте, ас үйде, ойын алаңында.
(әдебиет тапсырмасы бойынша диалог көрсету)
-
Жеті ханға қойылған ескерткіш - белгінің тапсырмасы
Саяхаттан алған әсерлерің... (мекен үстеуін қатыстырып өз пікірін білдіру)
-
Жеке оқушымен жұмыс. Көп нүктенің орнына мекен үстеуін қойып жаз.
Жоғары - төмен, артта, осында, жол-жөнекей
-
Өмірдің бар кереметтерін ………………………………кездестіруге болады екен.
-
…………………………отырған Ақтілеу мұғалімнің кіргенін аңғармай қалды.
-
Жолаушыларға……………………………… көлік те кездеспеді.
Сабақты бекіту:
Жолдама қағаздар (екі топ бір-біріне бекіту сұрақтарын қояды)
-
Үстеу түрлерін ата?
-
Біз бүгін үстеудің нешінші түрін өттік?
-
Мекен үстеуі дегеніміз не?
-
Мекен үстеуі құрамы жағынан нешеге бөлінеді?
-
Мекен үстеулер сөз табының қай түрімен тіркеседі?
-
Етістікпен тіркесетін мекен үстеулерін ата?
-
Үйге:
-
Мекен үстеуі (ереже жаттау)
-
279-жаттығу (өзіндік жұмысқа)
-
280-жаттығу (сұрақ қою арқылы мекен үстеуін тіркесіп тұрған сөзімен жазу)
-
«Ауылым - алтын бесік» шағын әңгіме жазу.