- Преподавателю
- Дошкольное образование
- Сабақ жоспары А дыбысы
Сабақ жоспары А дыбысы
Раздел | Дошкольное образование |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Секишова Ш.С. |
Дата | 16.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақ жоспар
Пәні:
Сауат ашу.
Сыныбы:
Даярлық сыныбы
Сабақтың тақырыбы:
А а дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты
Білімділік: «А» дыбысымен танысу. А дыбысының сөздеі орнын айыра білуге (басында, ортасында, аяғында), әріп, дыбыс туралы білімдерін толықтыру.
Дамытушылық: Оқушылардың тіл байлығын дамыту, жылдам ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушыларға «А» дыбысы бар сөз ойлап табуына назар аудара отырып, сөздік қорларын байыту, байланыстыра сөйлеуге тәрбиелеу.Оқушыларды тазалыққа, әсемділікке көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Жаңа
Сабақтың түрі:
Сайыс сабақ.
Сабақтың көрнекілігі:
А дыбысына байланысты суреттер, дидактикалық материалдар, оқулық , интерактивті тақта, әріптің баспа және жазба түрі.
Пәнаралық байланыс:
Бейнелеу сабағы.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру кезеңі
* Оқушыларды тыныштандыру.
* Әнұран орындау.
* Балалар, «Әдептілік белгісі- иіліп сәлем бергенің» дегендей бір-бірімізбен амандасып, сәттілік тілейік.
Мұғалім: Сәлеметсіңдер ме, балалар?
Оқушылар: Сәлеметсіз бе, мұғалім?
Сәлеметсің бе, құрдасым?
Сәтті болсын бұл күнің,
Бестік болсын алғаның.
-
Өте жақсы, орындарыңа отырыңдар.
(Бүгінгі күнді анықтау,- аптаның қай күні, қалай аталады?)
II Қызығушылығын ояту.
-
Ал, балалар, қазір мен сендерге жұмбақ жасырамын.
Мен үшін ол жақсы адам
Артық көрем басқадан.
Апа, ата сөздерін
Қайсы әріптен басталған? (А)
Оқушылар шеңбер бойына тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айтады.
III Мағынаны тану.
-
Әрі қызыл, әрі тәтті,
Татқан жанды таңыр қатты. (Алма)
А а дыбысы мен әрпі. А дыбысы кедергісіз айтылатындықтан, дауысты дыбыс екені түсіндіріледі. Баспа және жазба түрлері тақтаға ілініп көрсетіледі. Тақтаға А а әрпінің элементтерін салып көрсету.
«Топтастыру ойыны».
алма
апа А а арба
ата ара алша
IV Жаңа сабақты түсіндіру.
Сергіту сәті.
«Ой толғаныс».
Қорытындылау.
-
Суретті әліппемен жұмыс.
Алма, ай, ат.
-
Дыбыстық талдау жасау.
Алма сөзіне А дыбысы сөздің басында, соңында тұрады. Ал-ма екі буынға бөлінеді. Ай, ат сөздерінде А дыбысы сөздің басында келіп тұр. Бұлар бір буында сөздер. Оқушыларға хормен А дыбысын айтқызу.
-
Аппақ болып таң атып,
Түтін тікке ұшады.
Қарлығаштар қанатын,
Самғап биік ұшады.
-
Белсенділік орталықтарымен жұмыс.
Оқу орталығы.
Оқу орталығындағы балаларға, А дыбысы бар суреттер мен ребустар беріледі. Сол суреттерге сөйлемдер құрап, ребусты шешіп,, А дыбысының орнын анықтайды.
Жазу орталығы.
Жазу орталығындағы балалар А әрпінің баспа түрін тақтайшаға жазып үйреніп, дәптерлеріне жазады.
Өнер орталығы.
Өнер орталығындағы балалар А әрпі бар сөздердің суреттер салады.
Мысалы: алма, ай, ат, арба, алмұрт т.б.
Соңынан әр орталықпен жасаған жұмысы тыңдалып, қорытындылады.
«Сөз ойла, тез ойла» ойынын ойнату арқылы балаларға А дыбысы бар сөздерді айтқызып, сабақты аяқтаймыз.
V. Жаңа сабақты бекіту
Ойын: «Сиқырлы кубиктер».
Мақсаты: А әрпін кубиктерден құрастыру, білімдерін байқау.
VI. Үйге тапсырма
А әрпіне тақпақ жаттау.
VII. Өзін-өзі бағалау
(балалардың пікірін тыңдау)
VІІІ. Қоштасу
Жылу шеңбері.
Қолымыздан ұстайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Көріскенше күн жақсы,
Сау-саламат болайық!