Тақырыбы: «Өзімнің «Мен» әлеміме барар жол»

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қостанай аудан әкімдігінің «Білім бөлімі» КМҚК «Гүлдер» балабақшасы













Тақырыбы: «Өзімнің «Мен» әлеміме барар жол»



Психолог пен дене шынықтыру жетекшісінің біріккен ашық ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті















Өткізген: Сейдакбарова А.Д.

Зейнелов А.Б.









Затобол 2014-2015 оқу жылы

Тақырыбы: «Өзімнің «Мен» әлеміме барар жол»

Мақсаты: Ересектермен және өз қатарластарымен өзара тұлғааралық қарым-қатынас дағдысын қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Ойын арқылы балалардың психикалық, физикалық және адамгершілік негіздерін қалыптастыру;

  • Өзінің «Мен» әлемінне деген жағымды қатынасты қалыптастыру, балада жанашырылқ, эмпатия қасиеттерін дамыту.

  • Негізгі қимылдарды орындау дағдыларын қалыптастыру;

  • Психобұлшықет кедергілерін жеңуге, босаңсу ережелеріне үйрету.

Керекті құралдар: қоңырау, карта, кілем-ұшақ, сыйқырлы таяқша, құмыра, ақ және қара дорбашалар, сандық, спорт инвентары, слайд.

Сабақ барысы:

Балалар залға кіріп дөңгелене тұрады.

Жүргізуші: Бүгін бізге ертегі әлемінен кейіпкер асығып келеді балалар, бірақ та сендер ол кім екенін тауып алу керексіндер, ол үшін мен сендерге жұмбақ жасырамын:

Сыпайы, әдемі, білімді:

Қырсықтықтан, уайымнан көмекке әрдайым дайын-ақ

Көмекке баріне келуге асығыс,

Мейірімді адамға асыға көмкке,

Таяғымен жайпаса-ақ

Әлем мейірімге толады,

Біз оны тек ертегіде кездесетіреміз әрқашан,

Айтыңдаршы балалар кімді мен жасырдым, (Фея)

Фея: Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Сендерді көргеніме өте қуаныштымын, Балалар бәріміз шеңбер болып қолдарымыздан ұстап бір-бірімізбен және қонақтармен «қайырлы таң» деп амандасайықшы. Және де мен сендермен танысқым келеді. Мына қоңырауды бір-біріңе беру арқылы өз есімдеріңді атап шығыңдаршы.

Балалар мен сендерді бүгін саяхатқа шығуға шақырамын. Қараңдаршы балалар мынау не? (карта). Балалар егер де біз бұл картаны дұрыстап қарап жазуын мұқият оқып шықсақ, онда біз бұр картаның көмегімен бірінші «Ертегі» аралына, кейін «Қуаныш» қаласына, содан барып «Олимпия» қаласына барады екенбіз. «Ертегі» аралында біз өзімізбен және ертегі кейіпкерлерпімен танысамыз, «Қуаныш қаласында» біз адамдардың «қара» және «ақ» қасиеттерімен танысамыз, ал «Олимпия» әлемінде біз әртүрлі спорттық ойындар мен жаттығулар жасаймыз. Сондай - ақ балалар біз ол жақтарға әртүрлі транспортпен барамыз. Олар ұшақ-кілемше, поез, кеме.

Жүргізуші: Шақырғаныңа рахмет. Балалар сендер саяхатқа шығуға дайынсыңдар ма?

Балалар; Дайынбыз.

Жүргізуші: Олай болса онда седерге «Қызықты жаттығу» жасауға ұсыныс жасаймын.

(жаттығу жасайды балалар)

  1. Гүлдер басын тербиді . жай тұрыс, негізгі тұрыс қолымыз төменде

Басымызды оңға, солға иеміз, алдыға артқа иеміз.

  1. Ағаштар өседі; - қолымыз төменде , аяқтын ұшымен тұрамыз, қолымызды жан - жаққа жоғары көтереміз. Бастапқы жағыдайға ораламыз

  2. Шыршалар тербеледі; - аяғымыз иық денгиімен бірдей , қолымыз белде оңға және солға иілеміз.

  3. Қолымыз берде аяғымыз иық денгиімен бірдей отырамыз қолымызды алға созамыз.

  4. Аршамен жерге жатып қолымыз жанымызда оңға айналып қарынмен жатамыз , солға айналып қарынмен жатамыз.

  5. Орнында тұрып екі аяқпен секіру.

Фея: олай болса жолға аттанайық, балалар сендер немен баратынымызды жұмбақтың шешімін тапқанда ғана біз жолға шығамыз.

Аспанда жүзеді, қанатын қақпайды,

Жерде де жүреді, бауырлап жатпайды. (ұшақ)

Олай болса біз қазір ұшақ-кілемшемен саяхатқа аттанамыз.

Ұшақ жасап қолымен

Өзім ұшып көремін,

Ормандардам ассам да,

Анама қайтып келемін.

Фея: Балалар міне біз де «Ертегі» аралына да келіп жеттік. Балалар мынау не?

Балалар: Сандық

Фея: Бұл сандықта ертегілер сақтаулы. Сендер оларды бір-бірден алып олардың қасиеттері туралы айтуларың керек. (Кейіпкерлер: Мыстан кемпір - сұлым, Бауырсақ - мейірімді, түлкі - қу, қоян - қорқақ, қасқыр - ашулы, аю - батыл, тышқан - қарапайым, бақа - мейірімді).

Жүргізуші: жарайсыңдар балалар, олай болса біз әрі қарай бойымызды жазып эстафеталық ойын ойнап көрейік.

  1. Мыстан кемпір: екі топқа бөлініп балалар сыпырғышты мініп алып жүгіру,

  2. Бауырсақ: допты жерден үзбей домалатып орынана әкелі.

  3. Бақа: фитбол добымен секіріп діктеген жерге барып қайтып келу.

Фея: Жарадыңдар балалар, ендігі кезек бізде «Қуаныш» қаласына баруымыз керек. Ал мен болсам келесі жұмбақты жасырамын, сол жұмбақты шешеу арқылы сендер біз қалаға қандай көлікпен баратынымызды тауып аласыңдар.

Бір-біріне қара үйлер тіркесіп

Қара тұлпар жүр әрі-бері көшіп (поезд)

Жүргізуші: Дұрыс балалар біз қалаға поездбен аттанамыз. Олай болса кеттік. Пу-пу чик-чик.

Фея: Балалар міне біз де қаламызға жетіп қалдық. Балалар қалай ойлайсыңдар біздің қаламыз неге «Қуаныш» қаласы деп аталады. Балалар қараңдаршы бізді қандай адамдар қарсы алып отыр. (қуаншыты, жабырқаулы қуыршақтар). Ал балалар мына қуаршақтың көңіл-күйі қандай? Жабырқаулы, көңіл-күйі жоқ. Балалар мына жақта зұлым сыйқыршы келіп барлық адамдарды сыйқырлап тастапты. Олардың бәрі енді жабырқаулы.

Жүргізуші: Балалар, енді біз бұл адамдарға көмектесулеріміз керек.

Фея: сұлым сыйқыршы адамдардың «ақ» және «қара» қасиеттерін құмыраға салып мықтап байлап тастапты. Біз енді адамдардық бұл қасиеттерін бөіл тастауымыз керек. Олай болса құмырадын араласқан қасиеттерді алып жақсыларын ақ ал жаман қасиеттерді қара добраға салайық. Қара добрабағы қасиеттерді буып алысқа лақтырып тастайық.

Жүргізуші: Балалар қараңдаршы мына «Қуаныш» қаласының тұрғындарына. Олардың көңіл күйлері қандай?

Фея: Балалар енді біз ары қарай жолға аттануымыз керек. Тағы жұмбақ жасырамын, тапқан көлікпен біз ары қара кетеміз.

Адам істеп шығарған бір жануар,
Құрғақ жерде жаны жоқ,суда болар,
Жаз болса күні-түні су ішінде,
Бұл не еткен жануар табыңыздар.Қайық

Балалар біз қазір саяахатқа аттанамыз. Қайыққа мініп орындарыңды табыңдар.

Жүргізуші: Енді көз алдарыңа сендер мұхитта жүзіп бара жатқандай етіп елестетіңдер. Біздің қайығымыз теңселіп жүзіп барады. Сол қалпында біз жаттығу жасап көрейік. Дененің барлық салмағын оң аяққа салып оң жаққа еңкейіңдер. Енді дәл солай сол жаққа.

Фея: балалар біз міне Олимпия еліне де жетіп қалдық. Бұл елдің адамдары тек қана спортпен айналысып, спорттық ойындарды ойнайды екен. Олар билегенді, демалғанды және ән айтқанды жақсы көреді.

Жүргізуші: Балалар табыңдаршы бұл елдің адамдары қандай спорт түрлерін жақсы көреді екен. Сендер мына слайдқа қарап спорт түрлерін анықтаңдар, атаңдар.

Ал енді балалар екі топқа бөлініп «Спорт түрлері» атты ойын ойнайық.

1. Ат жарыс.

2. Теңге алу.

3. Асық ату.

Фея: Балалар міне менің қолымда сыйқырлы дорба бар. Оның ішінде спортқа байланысты заттар бар. Сол заттарды бір-бірден алып аттарын атап шығу керек.

Жарайсыңдар балалар. Біз барлық мақсаттаған жерлерге барып тапсырмаларды орындадық. Сол үшін балалар мен сендерге сыйлық бергім келіп тұр. Ол сыйлық алқалар деп аталады.

Балалар енді біздің өзіміздің балабақшаға да оралатын кезіміз келді. Олай болса орындарыңыа отырып, ыңғайлыныңдаршы. Экранға қарап менің сөзімді тыңдаңдыр. Денелеріңді бос ұстаңдар.

Біздің қолымыз демалады,

Аяғымыз да демалады,

Мойнымызды бос ұстап,

Денемізді демалтамыз,

Ернімізді ашамыз,

Терең дем аламыз,

Күннің көзі бізді жылытады,

Қолымыз да жып-жылы

Керіліп бір алайық

Қайта қалыпқа келейік. Біз еш шаршамадық, көңіліміз де өте жақсы, қуаныштымыз.

Керемет өте жақсы балалар орнымыздан тұрып қолдарымызды жұдырыққа түйіп, созлып бойымызды жазайық.

Балалар сау болыңдар бүгін мен сенднрмен өте жақсы дем алдым. Келесі кездескенше.

Жүргізуші. Балалар бүгінгі саяхатымызды қорыындылайықшы. Бүгін біз қайда бардық? Не көрдік?

Жақсы балалар олай болса бір-бірімізге қарап күлімсіреп қонақтармен қоштасып топқа оралайық. Сау болыңдар балалар.



ҰОІ өзіндік анализі

Мақсаты: Ересектермен және өз қатарластарымен өзара тұлғааралық қарым-қатынас дағдысын, физикалық дене бұлшықеттерін қалыптастыру.

Міндеттері:

  • Ойын арқылы балалардың психикалық, физикалық және адамгершілік негіздерін қалыптастыру;

  • Өзінің «Мен» әлемінне деген жағымды қатынасты қалыптастыру, балада жанашырылқ, эмпатия қасиеттерін дамыту.

  • Негізгі қимылдарды орындау дағдыларын қалыптастыру;

  • Психобұлшықет кедергілерін жеңуге, босаңсу ережелеріне үйрету.

Балалар сабақ барысында қимылды қозғалыстармен қоса психикалық жай-күйлерін қалыпсатыратын жаттығулар мен ойындар, карточка арқылы мінез-құлықты анықтау, сонымен қатар не жаман, не жақсы қасиеттерді анықтау жұмыстарын жасады. Берілген тапсырмалар толығымен орындалып отырды. Балалар сабақ барысында өздерін жайлы сезініп аралас сабақ болғандықтан да спорттық ойындарды ойнау оларға жағымды әсер беріп, өз тобы үшін жанашырлық сезімдерін де қалыптастыра түсті. Берілген тапсырмалар жас ерекшелігіне сай берілді. Спорттық ойында да патриоттық сезімдерін ояту мақсатымен ұлттық ойындар ойнатылды. Балалар асқан қызығушылықпен ҰОІ қатысып білімдерін жетілдіріп, білгендерін көрсете білді. Өз тарапымыздан жіберілген қателіктерге келетін болсақ уақыттың тиімді пайдаланбауы байқалды. Бала саны көп алынғандықтан да әр бала тапсырманы орындап аяқтағанша уақыттың біраз бөлігі үнемделмеді. Сонымен қатар өткізілген орынның тарлығы да ҰОІ үлкен кедергі келтіріп, әсер етті.

Жалпы сабақ өз ойымыздан шықты. Мақсатымызға жеттік деп есептеймін. Алдағы уақытта да басқа мамандармен аралас сабақ өткізуді жоспарлап отырмыз.

© 2010-2022