- Преподавателю
- Дошкольное образование
- Көркем әдебиеті ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
Көркем әдебиеті ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
Раздел | Дошкольное образование |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Калиева Г.К. |
Дата | 27.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Білім беру саласы:Қатынас.
Бөлімі: Көркем әдебиеті.
Сабақтың тақырыбы: «Қасқыр мен жеті лақ» орыс халық ертегісі
Мақсаты: «Қасқыр мен жети лақ» ертегісінің естеріне түсіру,тіл байлықтарын молайту,ертегінің мазмұнын дауыс ырғағын келтіре айтуға жаттықтыру,қиын кезде достарына көмектесе білуге тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: ертегі кітабы,фланелеграф,персонаж суреттері.
Әдіс - тәсілдер: түсіндіру, әңгімелеу,сұрақ-жауап.
Сөздік жұмыс: тоғай,қасқыр,лақ.
Билингвальды компонент: ешкі-коза,қасқыр-волк,аю-медведь,лақ-козленок.
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Ертегі еліне барамыз,
Досымызды табамыз.
Сәлемет пе! Міне, мен!
Доспын енді сенімен.
Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс мезгілі неше айдан тұрады? /айларды орысша атайық/
Тәрбиеші: Балалар,мынау нелер?
Балалар: Ертегі кітаптар
Тәрбиеші:Балалар,ертегісіз қызық болмайды.Адамдар ертегілерді балалар үшін ойлап тапқан,өз елін,өз жерін сүйіп,батыл,шыншыл,мейірімді және ақылды болсын, бір-біріне қиын кездерде достарына көмектессе депойлап тапқан.
-Сендер ертегілерді жақсы көресіңдер ме?
Балалар: ия
/Сырттан мыстан кіріп келеді, қолында бір құшақ кітаптары бар/
Ғажайып сәт: Ертегілер әуенімен топқа мыстан кемпір келеді.
Мыстан:Мен қайда келдім?бермеймін,менікі.
Тәрбиеші:балалар,біріншіден әжей не істеуді ұмытып кетті?
Балалар:амандасуды.
Тәрбиеші:бәріміз бірге- Саламатсыз ба!-Әжей тоқтаңыз,Сіз «Балдырған» тобына келдіңіз,қолыңыздағы не?
Мыстан:Саламатсыз ба! Мынау ма? Білмейм, бір балалардан алып кеттім ха-ха-ха!
Тәрбиеші: Әжей олай істеуге болмайды,көруге болады ма?
Мыстан:(қобалжып бергісі келмей)жарайды,сүйкімді балалар екенсіңдер,бірге қарайықшы,мен сіздерді жеп қоймаймын.
Тәрбиеші:Канекей балалар, қандай ертегі кейіпкері екенін айтып берейік.
(Фланелеграфпен жұмыс)
1)-Мен әжеден қаштым,мен атадан қаштым-бұл әнді не айтады? (бауырсақ)
үйден қашуға, көшеде бөгде адамдарға сенуге,еріп кетуге болады ма?
2)- Тартады -тартады - бұл қай ертегі?(шалқан) достыққа, бірлікке үйретеді
3) -Мен тықырлауық тышқан,
-мен бақылдауық бақа- бұл қай ертегі? (үйшік) ауыз біршілікке,достарына көмектесуге
4) -Мама,кетпеші біз су әкелдік (Көкек) үлкен адамдарды тыңдауға,сыйлауға.
5) -сен құйрығыңды суға салып отырсаң балық өзі құйрығыңа түседі(«Түлкі мен қасқыр»)
түлкі сияқты айлакер болғанша бірге бөліп жеуге
-Жарайсыңдар балалар,әжей де ертегімен танысты.
-Қазір біздер «Қасқыр мен 7 лақ» ертегісін тыңдап тамашалайық.Бәріміз ыңғайланып отырайық,жарайсыңдар зейін салып тыңдаңыздар.
(Бейнетаспадан тамашалау)
Сергіту
Балдырғанбыз арай жүз,
Бұл-бұл жанып қараймыз.
Ертегілер біздерде
Көп болғанын қалаймыз
Қыздырынып күнге біз,
Ән саламыз күнде біз.
Мыстан:Мынау ертегіде ешкі қайда барады, лақтары балабақшаға бара ма? Ешкі және лақтар қайндай жануарлар? Ал қасқыр мен аю,қоян қайда мекендейді?
Балалар: -Ешкі мен лақтар үй жануарлары, қасқыр мен аю,қоян олар аңдар,орманда мекендейді
Тәрбиеші: Балалар,ертегіні үстел үсті қуыршақтары арқылы мазмұнын ашу.
Оған бізге неше лақ,тағы қандай кейіпкерлер керек?( ешкі-коза,қасқыр-волк,аю-медведь,
лақ-козленок)
-Ешкі мен лақтар қайда тұрады?
-Ешкі тоғайға не үшін барады?
-Ешкі тоғайға кеткенде не келді?
-Лақтар қасқырға есікті неге ашпады?
Ешкі қандай дауыспен ән айтады,ал қасқыр ше?
Аю ұста не істеді дауысын жеңішке болу үшін?
Неше лақ тығылып қалды?
Мыстан:Ал балалар сіздерге көп рахмет, маған ертегі ұнады көп рахмет,Сау болыңыздар!
«Көп және біреу»
Ойынның мақсаты: көп және біреу қатынастарын білуге үйрету; заттардың тең, тең емес топтарын салыстыру.
Ойынның құрал-жабдықтары: көп және бір зат бейнеленген суреттер.
Ойынның мазмұны: балалар берілген суреттерді қарастырады. Көп зат және бір зат бейнеленген суреттерді бөліп, екі жаққа қояды.
1)Лақтар көп пе? Қасқыр ма?
2) Ешкі көп пе лақтар ма?
Аз қимылды ойын «Волк и козлята»
1,2,3,4,5 негде козликам скакать.
Всюду ходит волк,волк.
Он зубами щелк,щелк!
А мы спрячемся в кусты,
Ты волчище поищи.
Тәрбиеші:Балалар,бүгін бізге қонаққа кім келді?
Балалар:(мыстан әжей)
Тәрбиеші:-Біздер қандай ертегінің мазмұнымен таныстырдық?
Балалар:«Қасқыр мен 7 лақ»
Сабақты аяқтау. Жақсы қатысқан балаларды мадақтау.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: ертегінің мазмұны мен жан-жануарлардың атауларын.
Игереді: мейірімділік,қайрымдылық қасиеттерін
Меңгереді: шығарманы зейі қойып тыңдауды.
Бекітемін:_________
«Достық» балабақшасының
меңгерушісі Ералимова Ш.У.
03 ақпан 2016ж.
«Балдырған» тобы
Ашық ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
Білім беру саласы : Қатынас
Бөлімі: Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Қасқыр мен жеті лақ»
Өткізген тәрбиеші: Калиева Г.К.
2016 жыл