Үй құстары ашық сабақ

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Үй құстары. Әтеш, тауық, балапан.

Мақсаты: Үй құстарының тіршіліктері туралы түсініктерін кеңейту. Үй құстарының пайдасы туралы мағлұмат беру. Құстарға деген сүйіспеншілікке, қамқорлыққа тәрбиелеу. Құстар және олардың пайдасы туралы әңгімелеу. Құстар- жан-жануарлардың ең көп және маңызды тобы. Олар мекен ету орнына қарай үй және дала құстары болып бөлінеді. Үй құстарына: әтеш, тауық, қаз, үйрек, күркетауық жатады. Тауық баласы: шөже, қаз баласы: ақүрпек, үйрек баласы: шүрегей және күркетауық балапаны. Үй құстарын үйде күтіп баптайды. Олардың еті, сорпасы, жұмыртқасының адам ағзасына өте пайдалы. Мамық жүнінен жастық, көрпеше, күртешелер тігіледі. Адамдар үй құстарына жем, су беріп, қора дайындап, қамқорлық жасайды.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, дидактикалық ойын.

Көрнекіліктер: Әтеш, балапан, тауықтың суреттері, жұмыртқа, үнтаспа.

Сабақтың барысы:

Іс-әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балаларджың іс-әрекеті

Мативациялық қозғаушылық

Тәрбиеші: - Балалар, қолымыздан ұстап «Қуаныш шеңберін» құрып, бір-бірімізге жылуымызды білдірейік.

Тиіспе, балапан, тауыққа,

Тентектікті қойыңдар.

Араздық жоқ араңда,

Тату-тәтті болыңдар.

Тәрбиеші: - Балалар, бір-біріміздің тату екенімізді білдірдік.

Шеңберге жиналып Р.Өтегеновтың "Құстар" өлеңін хормен айтады.

Қоныңдар, құстар қоныңдар,
Бәріңе төрден орын бар,
Қанатты барлық достарға,
Балалар қамқор болыңдар!

,

Тәрбиеші: - Өте жақсы балалар, енді орнымызға отырайық. Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

Балалар: - Күз мезгілі

Тәрбиеші: - Күз мезгілінде қандай табиғат құбылыстары болады?

Балалар: - Күн суытады, жаңбыр жауады, жапырақтар сарғайып жерге түседі.

Тәрбиеші: - Ендеше, күз туралы кім тақпақ біледі?

Тәрбиеші: - Балалар, тыңдаңдаршы, бір нәрсе тырсылдап жатыр. Қане, қайтадан тыңдайықшы. Мәссаған, мына жұмыртқаның үлкенін - ай, өзінің түсі аппақ екен, ал көлемі сопақшаға ұқсайды екен. (Балалар жұмыртқаға таңдана қарайды)

Тәрбиеші: - Балалар, жұмыртқа жарылып жатыр екен. Бұдан не шығатынын білесіңдер ме?

Тәрбиеші: - Балапан шығатынын білесіңдер. Балапан не істеп тұр?

Тәрбиеші: - Балапан, сен неге жылап тұрсың? Біз саған көмектесеміз, айтшы балапан.

Балапан: - Мен мамамнан адасып кеттім. Сіздер соны тауып бере аласыңдар ма, балалар?

Тәрбиеші: - Әрине, балапан. Біз саған көмектесеміз. Балалар, бәріміз балапанның мамасын шақырайықшы.

Тауық: - Балалар, не болды, менің жұмыртқаларымды таптыңдар ма? Сендерге көп рахмет.

Тәрбиеші: - Тауық, біз балалар болып сіздің жұмыртқаңызды таптық. Оны ұстайын деп едік, ол жарылып жатыр екен. Біз оның жарылуын күттік. Содан міне, сіздің балаңызды аман-есен тапты балалар.

Тауық: - Рахмет, балалар! Менің балапанымның қарны аш еді, сендер балапаныма жем, тары тауып беріңдерші.

Тәрбиеші: - Тауық бізде жем де, тары да бар. Бірақ менің тапсырмаларымды орындасаң ғана беремін.

Тауық: - Ендеше, балалар, сендер маған көмектесіңдерші.

1 - тапсырма: Жұмбақ шешу.

Басында айдары бар,

Иегінде сақалы бар.

(Әтеш) Жұмбақ шешу:
. Ақ сарайын талқандап,
Шықты біреу талтаңдап.

2. Күн бата қонақтап қалқыған,
Таң ата жерден жем аңдыған.

3. Басы тарақ, құйрығы орақ.

4. Кеудесі қайқаңдап,
Жүреді байпаңдап.

2 - тапсырма: Жаңылтпаш.

Үйір - үйір балапан,

Үйірге кім үйретті?

Үйір - үйір балапан,

Үйірге өзім үйреттім.

3 - Төрт топқа тапсырма беріледі.
1- топ. Геометриялық пішіндерден балапан құрастырып жапсыру.
2- топ. Балапан сөзін құрастырып жазу, буынға бөлу, дыбыстық талдау жасау.

3- топ. Суреттен құстардың балапандарын тауып, сызықпен қосу.

4 - тапсырма: Үй құстарын атап беріңдер?

(қаз, тауық, әтеш, үйрек)

5 - тапсырма: Әтеш туралы кім жаңылтпаш біледі?

Әтеш әнге басады,

Әтеш ұйқы ашады.

Тауық: - Балалар, сендер маған көп көмектестіңдер. Рахмет, енді мен сендермен қоштасайын. (Тауық балапанын алып кетіп қалады)

Балалар үнтаспадан дыбысталған дыбыстарды ненің дауысы екенін айтады.
Қайталап айтады.


Тәрбиеші: - Балалар, бәріміз орнымыздан тұрып бойымызды сергітейік.

Тауық тары жинапты,

Оны ешкімге қимапты.

Бөтекесін толтырып,

Қамбасына құймапты.

Қыста тауық қақылдап,

Тары іздеп жүр тақылдап.

Дидактикалық ойын: «Анасын тап»

Шарты: Балаларға үй құстарымен олардың балапандарының суретін үлестіріп беру. Балалар анасын балапанымен жұптастырады.

Тәрбиеші: -Балалар, сонымен сендер қандай үй құстарын білесіңдер?

Балалар: - Қаз, тауық, үйрек.

Тәрбиеші: - Неліктен бұл құстарды «Үй құстары» дейміз?

Тәрбиеші: - Үй құстарының адамға қандай пайдасы бар?

Тәрбиеші: - Өте жақсы, дұрыс айтасыңдар! Балалар, аулада тауықтар мен әтештер жайылып жүр екен, олардың балапандары қайда екен? Қане, балапандарды жем жеуге шақырайық. (Топтық жұмыс. Балапандарды жапсыру)

түзету кезеңі 10. Қандай үй құстарын білесіңдер?
Әтеш қалай дауыстайды?
Үй құстарының сыртқы құрлысын ата?
Үй құстары немен қоректенеді?
Үй құстарының адамдарға қандай пайдасы бар?
Құстың қауырсынынан не жасайды?
Жұмыртқадан не пісіруге болады? Сонымен, балалар бүгінгі тіл дамыту оқу іс-әрекетінде немен таныстық?
Үй құстарын атап өтейік?

Үй құстарының қандай пайдасы бар?
Қандай қамқор көрсетеміз?

Бүгінгі оқу іс-әрекетіне барлығымыз өте жақсы қатыстық.
Мадақтау (жұлдызшалар тарату)





















Балалар: Қыт-қыт-қыт! Қыт-қыт-қыт!

Балалар: - Балапан шығады

Балалар: - Жылап тұр.













Балалар: Жарайды, көмектесейік.







Балалар өздеріне таныс тақпақтарды айтады.





Суретке қарап сөйлем құрастыру.









Балалар: - Үйде мекендегендіктен үй құстары дейміз.

Балалар: - Үй құстарының еті, сорпасы, жұмыртқасы адам ағзасына өте пайдалы.

Дефектологтың іс - әрекеті
Тілдік қимылдық жаттығу.
Ауыл маңы саз - саз - саз,
Жайылады қаз - қаз - қаз
Жем шашсаң мәз - мәз - мәз
Тоймай қалса қаз - қаз - қаз
Шашқан дәннің аз - аз - аз.

Күтілетін нәтиже:
Білу керек: Балалар үй құстары туралы олардың пайдасын және қажеттілігін біледі.
Меңгеру керек: Жаңа сөздерді сөйлем құрастыруды, әріптерден сөз құрап дыбыстық талдау жасауды жаңылтпаштарды меңгереді
Үйрену керек: Үй құстарына қамқорлық көрсетуді үйренеді.

Оқу іс- әрекеті барысында балалардың жинаған жұмыртқа пішіндер санымен топтардың белсенді әрекеттерін мадақтау.



© 2010-2022