«Дымбілмес бізде қонақта Көркем әдебиет

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

КМҚК «Дәншік» балабақшасы





Көркем әдебиет

Тақырыбы;

«Дымбілмес бізде

қонақта...»



«Балбөбек» 2- сәбилер тобы

3-тоқсан



Тәрбиеші-педагог ;

Кезенбаева Лаура Жомартқызы.

Самар ауылы 2014 жыл

Тақырыбы; «Дымбілмес бізде қонақта...»

Мақсаты; Балалардың көркем әдебиет сабағы бойынша үшінші тоқсандағы білімдерін қорытындылау,ертегілер еліне,өлең тақпақтарына саяхат жасай отырып,білімдерін бекіту,сабақ барысында сөздік қорларын молайтып,байланыстырып сөйлеуге дағдыландыру,бірлікке,ұйымшылдыққа,достыққа,ең-бекке тәрбиелеу.

Көрнекілігі; ертегі кейіпкерлерінің атрибуттары,хрестоматия,суреттері.

Қолданған әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап,көрсету, түсіндіру,ойын-жаттығулар,диалог,көркем сөздер.

Қос тілдік компанент; ертегі-сказка,шалқан-репка,дедушка- ата, мысық-кошка.

Аймақтық компанент: мысық,тышқан,шалқан,ит т/б





Тәрбиешінің әректі

Іс-әрекет кезеңі

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушы





Іздену- ұйымдастыру



































Рефлексифті коррекциялаушы





Шаттық шеңбері:

Армысың алтын күн!

Армысың жер-ана!

Армысың достарым,

Армысың сен және мен!

Кіріспе әңгіме.

-Балалар,бүгін бізде ерекше сабақ болады. Менің сендерге жасыратын жұмбағым бар,сендер оны дұрыс әрі жылдам табуға тырысыңдар.

«Күн жылынып,көк шықты,бұл қай кезде болады?» - қанеки кімнің ойы жүйрік? Өте жақсы,көктем мезгілі.Ал енді тағы біреу «Сап-сары домалақ,нұрын шашқан әдемі-ақ» иа жақсы күн балалар,сендер өз ойларыңның жүйрік екенін көрсеттіңдер.

1Есік қағылып,Дымбілмес келеді.

Оу, сәлеметсіңдер ме,балалар!Сендердің маған көмектерің керек болып тұр.Менің досым маған бір сумканы беріпеді,бірақ та мен еш ұқпадым,мында бір суреттер мен жазулар бар,онда не жазылғанын,қандай сурет,кітап екенін білмей-ақ қойдым.Соны маған түсіндіріп беріңдерші.

  • Балалар,көмек көрсетеміз бе?қанеки Дымбілмес сен маған сумкаңды беріп,өзің төрге шығып отыр.

  • Жарайды мен ендеше жайғасайын.

Тәрбиеші сумканың ішіндегі ертегі атрибуттарын,кітаптарды алып көрсетеді. Балалар біз Дымбілмеске барлығын түсіндіріп берейікші,

  • қазір қай мезгіл? (көктем)

  • Көктемде қандай мейрамдар болады?

  • Ана туралы кім тақпақ біледі?

  • Көктем туралы ше?

  • Дымбілмес,сенің досың барма?(жоқ)

  • Біз достық туралы да тақпақтар мен мақалдар білеміз. (3-4 баладан сұрау)

Жақсы балалар,енді Дымбілместің қоржынында не бар екенін көрйік. Тәрбиеші сөмкеден бауырсақ ертегісінің хрестоматиясын көрсетеді,оны балалардан сұрап талқылап естеріне түсіреді:

  • Мынау қай ертегі?

  • Бауырсақты кім пысырды?

  • Ол қайда қашып кетті?

  • Сендерге ертегі ұнады ма?

2) үйшік ертегісін талқылау

3) жұмыртқа алып шығады,мынау - Қай ертегіде кездеседі?

-Ал балалар,мынау қай ертегі?

- шалқанды кім өсірді?

- ол қалай өсті?оны кімдер жұлды?

-кімдер көмекке келді?

- Жақсы,балалар сендер көп көмек көрсетіп,мағлұмат бердіңдер.Енді біз бойымызды сергітіп демалып алайық. Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық,

Қолымызды соғайық

Оңға бір бұрылып,

Солға бір бұрылып

Бір отырып,бір тұрып

Біз демалып алайық!

Тәрбиеші:

- Жақсы демалдыңдар ма? Ой,балалар біз енді Дымбілмеске шалқан ертегісін сахналап берейік.

Балалар ертегіні сахналайды

-ой рахмет балалар,сен көп ертегі тақпақтар біледі екенсіңдер, мен сендерге құр қол келген жоқпын,тәттілер ала келдім,мен енді үйіме қайтайын, ,сауболыңдар!

Сабақты қорытындылау.

-Балалар бүгін бізге кім қонаққа келді?

-Ол бізге не алып келді?

-біз қандай ертегілерді сахналадық?

-сендер бүгін сабаққа тамаша қатыстыңдар,сендерге көп-көп рахмет,осымен сабағымыз да аяқталды.

Ендеше бүгінгі сабағымызды мына бір өлең жолдарымен аяқтайық.

Жақсы бала еңбекшіл,

Ер азамат болады.

Қиындықты жеңсе кім,

Құшағы гүлге толады.

Қайырымды осындай,

Болайықшы досым-ай!


Балалар шеңбер бойына тұрып орындайды.





Зейін қойып тыңдайды.













Көктем

Әдемі айтады

Еркебұлан айтады







Шұбар тауық

Шалқан







Балалар сұраққа толықтай жауап береді.





Өлеңді бірігіп орындайды.

Күтілетін нәтиже; Сабақ ойдағыдай өтті.

Біледі; Ертегінің,әңгіменің,тақпақтарды біледі

Игерді: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасау

Меңгерді: Ертегі желісімен кейіпкерлердің рөліне енеді.



© 2010-2022