Ашық сабақ. Тақырыбы: «Үй жануарлары және жабайы аңдар»

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мектепалды даярлық тобы.

Білім беру саласы: Қатынас, шығармашылық

Оқу іс-әрекеті: Тіл дамыту.

Тақырыбы: «Үй жануарлары және жабайы аңдар»

Сабақтың мақсаты: Үй жануарлары және жабайы жануарлар туралы балалардың білімін бекіту. Аңдар бағындағы аңдардың өмірімен таныстыру. Жануарлардың төлдерін айыра білу және атау. Жұмбақты шешіп, өлеңді, тақпақты айтуға үйрету.

Көрнекілік: Аңдар бағы, жабайы және үй жануарларының суретті, үй жануарлары мен аңдар бейнесіндегі ойыншықтар. Көктемгі табиғат құстың, судың дыбыстары жазылған ұнтаспа.

Сөздік қоры: Жұмбақ, тақпақ, өлең, жануарлардың және төлдердің атауы.

Билингвалды компанент: Үй жануарлары-домашние животные, жабайы аңдар-дикие животные

Сабақтың барысы:

Шаттық шеңбер:

Армысың, Алтын күн!

Армысың, Көк аспан!

Армысың, Жан досым!

Жылуына жылу қос

Міне менің қолым

Тәрбиеші: Балалар бүгін бізде ерекше сабақ. Бізге бүгін қонаққа көп тәрбиеші апайлар келді. Кәне балалар бұрылып амандасайық Орнымызға отырып жайғасып сабағымызды бастайық.

Тәрбиеші: Балалар жылдың қай мезгілі?

Балалар: Көктем мезгілі.

Тәрбиеші: Көктемнің қай айы?

Балалар: Сәуір айы.

Тәрбиеші: Дұрыс. Бүгін сәуірдің 20-жұлдызы.

Көктемнің келгеннін қалай білеміз? Ұнтаспаны жібіреміз.

Мынау ненің дауысы?

Балалар: Құстың дауысы.

Тәрбиеші: Иә құстың дауысы. Құстарда көктем келгеніне қуанып ән салады. Судың дауысы. Көктемде өзен- көлдер ериді. Тіршілік атаулы тіріліп, аңдар ұйқысынан оянады. Күн жылынады.

Балалар: Ағаштар бұршік атады, адамдар егін егеді, тал отырғызады, құстар жылы жақтан ұшып келеді.

Тәрбиеші: Бүгін біздер саяхаттаймыз.

Мынау не балалар?

Балалар: Батбырауық.

Тәрбиеші: Иә балалар бұл батбырауық. Біз батбырауықты алып саяхатқа шығамыз.

Әуенмен балалар тәрбиешінің артынан ереді.

Әуен біткенде үйдің қасына келіп тоқтайды. Балалар біздің бірінші аялдаймамыз. Міне қызық бұл үйде кім тұрады екен.

Қалай білеміз?

Балалар: Есікті қағамыз.

Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар. Қазір есікті қағып кім бар екеннін білеміз.

Балалар: Есікті қағып сұрайды?

- Сәламатсыз ба бұнда кім тұрады.

Үйдің ішінен дауыс естіледі.

Жұмбақ айтады.

Өзі жап-жас, мұрты бар,

Ет пен сүтке ұмтылар.

Тастамайды жылы үйде,

Түкті тонын шұп-шұбар.

Тәрбиеші: Жұмбақтың шешуін таптыңдарма?

Бұл кім?

Балалар: Мысық.

Тәрбиеші: Балалар айтыңдаршы мысық, үй жануары ма әлде жабай аң ба ?

Балалар: Үй жануары.

Тәрбиеші: Неге мысық үй жануары деп ойлайсыңдар?

Балалар: Үйде тұрады.

Тәрбиеші: Дұрыс. Ал енді қандай үй жануарларын білесіңдер?

Балалар: Түйе, сиыр, қой, ешкі, жылқы, ит.

Тәрбиеші: Мына суретте үй құстары бейнеленген. Қандай үй құстарын білесіңдер? Оның баласын қалай айтамыз.

Балалар: Әтеш, тауық, балапан.

Тәрбиеші: Олай-былай жүгіріп,

Ала мысық ойнамай,

Аша алмаса есікті

Дыбыстайды ол қалай?

Балалар мысық қалай дыбыстайды ?

Балалар: Ми-яу, ми-яу.

Тәрбиеші: Қалған үй жануарлары қалай дыбыстайтынын сұрайды?

Балалар: Ит: АФ-аф,

Сиыр: му-у, му-у,

Түйе: Бө-бө,

Қой: Ма-ма,

Тәрбиеші: Д/о. «Төлін тап.»

Суреттегі үй жануарларының төлдерін орналастыру және атау.

Балалар: Сиыр-бұзау,

Ешкі-лақ,

Қой-қозы,

Түйе-бота,

Жылқы-құлын деп төлдерін орналастырды.

Тәрбиеші: Балалар бәріміз ортаға келіп ойын ойнайық.

Сергіту сәті:

Әтешке қарап ән салып,

Әнші болған балапан.

Әтеш болып шақырып,

Соқшы қане алақан.

Тәрбиеші: Балалар саяхаттымызды әрі қарай бастаймыз. Батпырауықты қолымызға ұстап әуенмен жүреміз. Міне балалар екінші аялдамызға аялдаймыз. Біз қайда келдік?

Балалар: Аңдар бағы.

Тәрбиеші: Қараңдаршы балалар аңдар бағы. Бұнда аңдарды әдемі жабдықталған торларда ағайлар мен апайлар жем-шөп беріп күтіп бағады. Сендер сияқты балабақша мен мектеп оқушылар ата-аналарымен келіп тамашалайды.

Қандай аңдарды көріп тұрсыңдар?

Балалар: Жабайы аңдар.

Қандай жабайы аңдарды білесіңдер?

Балалар: Қасқыр, арыстан, жолбарыс, аю, түлкі.

Тәрбиеші: Неліктен оларды жабайы аңдар дейміз?

Балалар: Орманда тұрады.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар. Сол орман аңдарын біз көріп қызықтасын деп, аңдар бағында әдемі торларда күтіп бапталады. Қараңдаршы осы аңдардың кішкентай балалары торларынан шығып кетіпті. Қане балалар аңдардың балаларын тауып торларына кіргізейік.

Балалар: Түлкі-мыршай,

Аю-қонжық,

Қасқыр-бөлтірік,

Қоян-көжек.

Тәрбиеші: Осымен саяхатымызды аяқтаймыз. Балабақшамызға қайтамыз.

Балалар батпырауықты қолдарына ұстап балабақшаға қайтады. Әуенмен жүреді.

Қорытынды:

Балабақшаға келдік. Балалар мына жануарлар бейнесіндегі ойыншықтар араласып кетіпті. Осы ойыншықтарды ретімен орналастырайық.

Балалар: Ойыншықтарды екі топқа бөліп қора мен орманға жинайды.

Тәрбиеші: Балалардан саяхатқа қайда баратындары туралы сұрайды?

Балалар: Үйге, аңдар бағына барғандарын айтады.

Тәрбиеші: Онан не көрдіңдер?

Балалар: Үй жануарлары мен жабайы аңдарды көрдік.

Тәрбиеші: Неліктен біздер үй жануарлары және жабайы аңдар деп айтамыз.

Балалар: Үйде, қорада, орманда тұрады.

Тәрбиеші: Жарайсыңдар. Көктем мезгілінде төрт түлік төлдеп біздің ата - әжелеріміз жайлауға шығады. Сүт көбейеді, әжелеріміз құрт, ірімшік, айран жасайды. Сүт тағамдарының денсаулыққа пайдасы көп.

Есік қағылады.

Әже: Балаларға құрт пен бауырсақты алып келеді.

Тәрбиеші: Балалардан кім келгенін сұрайды?.

Балалар: Әже келді.

Әже: Сәламатсыздарма балалар, мен сендерге жайлаудан құр келген жоқпын. Сендерге құрт жасап, бауырсақ пісіріп әкелдім.

Тәрбиеші: Рахмет әже. Біздің балаларда сізге арнап ән айтып береді. Қане балалар ортаға шығып «Қошақаным әнін» айтайық.

Балалар: «Қошақаным әнін» әуенге қосылып айтады.

Тәрбиеші: Осымен сабағымыз аяқталады.



















«Гүлдәурен» ясли бақшасы.



Ашық сабақ

Тақырыбы: Үй жануарлары және жабайы аңдар.

№1 «Құлыншақ тобы»





Дайындаған: Тажиева М

Құлсары қаласы 2011ж.

© 2010-2022