- Преподавателю
- Дошкольное образование
- Урок на тему Сөйлем құрастыру
Урок на тему Сөйлем құрастыру
Раздел | Дошкольное образование |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Апалитова А.Ш. |
Дата | 13.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем құрастыру.
Сабақтың мақсаты:
1. Сөйлем туралы түсінік беру.
2. Жаттығулар орындату арқылы сөйлем туралы ұғымын кеңейту, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Сөздік корын молайтуға, таза жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, үлестірмелі карточкалар, дидактикалық ойындар, ребус.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын өздеріне аудару.
II. Өткен сабақгы пысықгау.
Үй тапсырмасы сұралады, жаттығулар тексеріледі.
III. Жаңа сабақ туралы түсінік беру.
- Мысалы: құс, орындық - бұлар сөздер екен, сөйлем болу үшін бір аяқталған ойды білдіру қажет екен. Бір сөзден сөйлем құралмайды. Ендеше балалар, осы сөздерден сөйлем құрап көрейік.
- "Құс" деген сөзге тоқталайық. "Құс" десем сендер бірдеңе түсіндіндер ме? Ол сөйлем бе?
- Құс балапан шығарады. Бұл сөйлем бе? Балалар сөйлем екенін бірден біледі.
- Аяқталған ойды білдіріп тұр екен. Сөйлем үш сөзден құралып тұр. Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысты.
Сергіту сәті.
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп-үлкен боп өседі. (Қимылдармен орындау қажет).
Үлестірмелі кима қағаздармен жұмыс жүргізіледі.
Ойын: "Кім шапшаң сөйлем құрайды?".
Суреттерді көрсетеді (тауык, көбелек, машина, тарақ, кітап т.б.).
Мысалы: Тауық балапандарымен жайылып жүр.
Балалар құраған сөйлемдерін талдайды, неше сөзден құралғанын айтады.
- Схема өтілген тақырып бойынша жұмыс жүргіземіз. Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысты.
Дидактикалық ойындар жүргізіледі. Сөзжұмбақ. Тігінен: сөзден құралған.
Көлденеңінен:
1. Күннің түсі. 2.Буыннан құрайтын
3. Кедей сөзінің антонимі
4. Кір су. 5.Аяқ киім. 6.Тышқанның жауы.
Сабақты қорытындылау.