- Преподавателю
- Дошкольное образование
- Сауат ашу және жазу У дыбысы мен әріпі
Сауат ашу және жазу У дыбысы мен әріпі
Раздел | Дошкольное образование |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Исмадыллаева А.К. |
Дата | 28.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастыру оқу-іс әрекет түрі:Сауат ашу
Тақырыбы: Уу дыбысы және әрпі
Мақсаты: У әрпін таныстыру, У әрпі бар сөзді оқуға, жазуға үйрету.Сөздік қорларын дамытып, көркем жазуға баулу. Достыққа, еңбекті суюге, әсемдікке тәрбиелеу.
Әдіс тәсіл: көрсету,түсінік беру,ойын,сұрақ-жауап
Әрекет кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Баланың іс-әрекеті
Мотивациялық қозғаушы
Ұйымдастыру кезеңі
Өткен сабақты қайталау
Жаңа тақырыппен таныстыру.
Балалардың назарын аудару.
Іздену ұйымдастыру-
шы
- Балалар, біз өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
- Лас, лақ, бала, тал (буынға бөле отырып Л-дыбысын анықтау, кеспе әріптермен жазу).
Осы сөздермен сөйлем құрау.
III. Сергіту сәті:
IV. Жаңа сабақ:
- Мына суреттерден не көріп тұрмыз?
- Тау, ту, уық, науа, ау, су.
Бәрінің атауында қандай дыбыс кездеседі?
- Ендеше, бүгін біз у дыбысымен танысамыз.
- Кане, бәріміз айтайық - у
У - әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру.
У - әрпі қандай затқа ұқсайды?
У - әрпін ауада жазу.
Кеспе әріптермен у дыбысы бар сөздерді тақтаға жазу.
А-уа, ay, тау, на-уа.
Осы сөздерге дыбыстық талдау жасау.
Тордағы әріптерден сөз құрау.
У дыбысын орны□, т □лар.
- Балалар, ендеше у дыбысына байланысты мынадай өлең жаттайық:
Уық деген немене,
Уыз жегің келе ме?
Уыс-уыс уаққа,
Ақшаны уат
Балалар кеспе әріптерге, тақтадағы сөздерге назар аударады.
Сөздер құрайды, дыбыстарды талдайды.
Сергіту сәтін жасайды.
Рефлексті
коррекциялау
V. Сабақты қорытындылау.
"Кім жылдам" ойыны.
1) Допты біріне-бірі лақтыра отырып, у дыбысы бар сөзді айтады.
2) Көзді жұма отырып, у дыбысын кім жаза алады?
3) Тіл ұстарту. Жаңылтпаш, өлең жаттау.
4) Ермексаздан у дыбысын жасау.
VI. Оқушыны бағалау. Ауызша бағалап, сабақты аяқтау.
«Кім жылдам» ойыны ойналады.
Білуі керек: У у дыбысы мен әріптер
Болуы керек: кеспе әріптер, суреттер
Баланың қолынан келуі: тапсырмаларды орындау.