Таңғы гимнастиканы практикалық сабақ

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың жоспары

Поурочный план

The plan of the lesson

Күні/ Дата/ Date: 14.12.15

Топ/ Группа/ Group: Т-41

Пән/ Предмет/ Subject: Дене тәрбие әдістемесі мен теориясы

Сабақтың тақырыбы/ Тема занятия/ Theme: Таңғы жаттығу денсаулық кепілі.

Сабақтың үлгісі/ Тип занятия/ Typeofthelesson:практикалық

Мақсаты/ Цели занятия/ Objectives:

білімдік / образовательная /educational: Мектепке дейінгі балалардың дене тәрбиесінде таңғы гимнастиканың мәнін ашу.

развивающая / developing:таңғы гимнастиканын өткізу және ұйымдастыру білімдерін дамыту.

тәрбиелік / воспитательная / bringing-u:мамандыққа қызығушылығын арттыру.

Көрнекі құралдар/ Оборудование/ Resourсеs: интерактивті тақта,ноутбуктар,кестелер,флипчарт

Сабақтың барысы/ План занятия/ Plan:

1.Ұйымдастыру сәт

2.Эпиграфпен жұмыс

3.Ұй тапсырманы сұрау

4.Флипчатрпен жұмыс «Таңғы гимнастиканың міндеттері»

5.Кестелермен жұмыс

6.Таңғы гимнастиканы өткізу

7.Рефлексия

8.Ұй тапсырма

1.Ұйымдастыру сәт (2 мин)

Приветствие: Студенттермен спортзалында шенбер бойынша тұрады.Құрметті студенттер сендер биыл соңғы курс,сондықтан сендер балабақшада күн тәртібін білесіндер.Балабақшада күн тәртібінің бір бөлігі неден басталады? Сәлеметсіз бе,балалар!Мен айтам сендерге Сәлеметсіз бе студенттер!

Амандасу "Сәлеметсіз бе!"

Студенттер кезектеп біріне қолдың саусақтарын тігізіп үлкен саусақтан бастап сөздер айтады:

* Тілеймін (үлкен саусақтарын қосады);

  • Үлкен (балан үйрек);

  • табыс (ортаңғы);

  • денсаулық (шылдыр шүмек);

  • бақыт (кішкентай бөбек);

  • Сәлеметсіз бе! (алақандарын бір-біріне тігізеді)

Амандасу.

- Қайырлы күнің көзі! (қолдарын көтеріп,түсіреді).

- Қайрлы күн, аспан! (сол қимылды көтереді).

- Қайрлы қүн қонақтарға !(қолдарын жан-жаққа апарып түсіреді).

ІІ. Эпиграфпен жұмыс(2 мин.)

«Бүгінгі танда мектепке дейнгі тәрбиедегі ең басты бала -денсаулығы .Салауатты өмір сүру дағдыларын қалыптастыру,физикалық жаттығуларды орындауды тұрақты талаптарды қалыптастыруға арқылы бала денсаулығын нығайту қажет».

Сендер болашақты тәрбиешілер физикалық жаттығулармен қашан және қайда біз жасаймыз.

Құрметті студенттер бүгін сендерді бағалайтын пресс кызмет назар аударыныз Молдабаева А.У,Рахпанова Б.Г.

Бүгін практикалық сабақ.Біз алдыңғы өткен дәріс сабақта практикалық сабақтың жоспарын дәптерлеріңізге жазған болатынсыңдар.Сол бойынша дайындалып келген шығарсыңдар.

Бүгінгі тақырыбпен жоспарымыз тақтада назар аударыныз,дәптерлерінізді ашып қараныздар осы жоспармен сәйкес болу керек,сабақ барысында дәптерлермен қолдануға болады.

Тақырыбы: Таңғы жаттығу денсаулық кепілі.

Жоспар:

1.Балабақшадағы таңғы гимнастиканың мәні және міндетті

2.Балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес таңғы гимнастиканың мазмұны

3.Әр түрлі жас топта таңғы гимнастиканы өткізу әдістемесі

Әдебиеттер таныстырып кетейік:Осокина Т.И.,Хухлаева Д.В. , А.В.Кенеман таңғы жаттығу туралы о үйлестерін қосқан.Отбасы балабақша журналы таңғы жаттығулар туралы мәлімет берілген.

ІІІ. Балардың тәрбие және сауықтыру құндылы құралы бұл таңғы гимнастика.(3 мин)

Балалардың жүйелі түрде таңғы гимнастиканы жасаған эмоциялары көтерінкі болады,жұмыс кабілеті көтеріледі.

Сөйтіп таңертеңгі жаттығу жасау алдында мүлде ерекше міндеттер қойылмайды, атап айтқанда: бала организмін «ояту», оны әрекетшіл қалыпқа келтіру, жан-жақтылыққа, бірақ бұлшық ет жүйесіне жайлап ықпал ететіндей, организмнің жүрек, тынысы және басқа функцияларының қызметін белсендіру, ішкі органдар мен сезім органдарының жұмысын стимулдау, тұлғаның дұрыс, жүрістің жақсы қалыптасуына ықпал ету, табанның қисайып кетпеуін болдырмау. Егер балалар күн сайын таңертең дене жаттығуын жасауға дағдыланса және мүдделі болса, ертеңгілік жаттығу сонысымен құнды. Осындай пайдалы әдет адамда өмір бойында сақталады.

Мектепке дейінгі мекемелерде таңғы гимнастика күн тәртібі бйынша таңғы астың алдында өтеді.балалардың әр түрлі белсендігінен кейін.Таңғы гимнастиканың мақсаты балалардың ұжымың ұйымдастыру және бірлесіп әрекет жасау.Тәрбиелік маңызы таңғы гимнастиканың ұйымдастыру сәтті күн тәртібінде,балаларды тәртіпке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.Кәзір сендер сынарымен жұмыс жасаймыз.

Флипчартпен жұмыс «Таңғы гимнастиканың міндеттері»(10 мин)

1. Баланың ақзасын «оятып» көтерінкі көніл күй құру

2.Күнделікті физикалық жаттығуларды жасауға әдеттіндіруге тәрбиелеу

3.Физикалық қасиеттерін дамыту

4.Барлық топтардың бұлшық еттерін дамыту

5.Ән ырғағымен жаттығу бастап және ақтап дағдыларын тәрбиелеу

6.Баланың қөзғалыс аппаратын нығайту

7.Жалпақ табанды алдын ала алу жаттығулар

8.Ұжыммен бірлесіп жұмыс жасауға жаттықтыру

9.Қимылдардың білім дағдыларын бекіту

10.Өздігімен ұйымдастырып жасауға тәрбиелеу

11.Дене тәрбиесінің терминологиясын игеру

12.Ақзасының барлық жүйесін әрекеттендіру

13.Дұрыс мүсінді қалыптастыру

14.Шыңықтыру қабілеттерін қалыптастыру

15.Табиғаттағы реалистік елестеу құбылыстарды қалыптастыру

16 Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру

17. Балалардың ауызша тілді дұрыс калыптастыру

18.Интеллектуалдық дамуын қалыптастыру

19.Математикалық терминологиясын игеру

20 .Жүру тұрысын қалыптастыру

21. Жағымды ахуал орнату

22.Танымдық ұрдісін дамыту

23. Балалардың қиялын дамыту

24.Сөздің дыбыстық мәдениетін қалыптастыру

25.Музыкаға шығармашылық қарым-қатынасын дамыту

26. Артикуляциялық жаттығуларды қалыптастыру

27.Тілдің техникасын жетілдіруын қалыптастыру

28.Мәтінен мәнерлеп оқу тәсілдерін іріктеп алу

29Шығармаларды қөркем орындауға балаларды белсенді ету

30.Ішкі құрылыстардың жұмыстарды жақсарту

IV.Таңғы гимнастиканың мазмұны (5 мин.)

Біз сендермен міндеттерді және таңғы гимнастиканың мазмұның қарастырайық.

Болашақты тәрбиешілерге ен маңызды әр баланың жас ерешеліктеріне байланысты

балалардың уақытты, жаттығулардың саны,мөлшері.Сендердің алдарында кестелер жатыр әр бір жас ерекшеліктеріне байланысты толтырамыз.Тақтаға назар аударыныз

дұрыс жауаптар.

Жас ерекшелігі

Уақытты

Жаттығулардың саны

Мөлшері

1кіші топ

3-4 мин

3-4

4

2кіші топ

5-6 мин

4-5

5-6

Ортаңғы топ

6-7 мин

5-6

5-6

Ересек топ

8-10 мин

7-8

6-7

Мектеп алды тобы

10-12 мин

8-10

8-9

Мөлшерін жас ерекшелік топтарда біз аңықтадық,таңгы гимнастиканың құрылымын неден тұрады?

Студенттер әр бөлігін айтады,сендердің алдарында жас ерекшеліктеріне байланысты

таңғы гимнастиканың кешендері бар. Мұқият қарап қателерді табындар.( 7 мин).

Әр кезенде осындай талаптар сақталды ма?

Кіріспе бөлім

  • құру (колонна, қатар, шенбер)

  • қатардағы жаттығулар (бұрылу ,жартылай бұрылу,оңға солға айналу)

  • қайта құру (бір колоннада екіге,екі қатардан төрт қатарға,шенбер)

  • жүру кезектеп әр түрлі жаттығулармен тірек аппаратарын нығайту,тізу мүсінді қалыптастыру (аяқтың үшімен,қолдың әр түрлі жағдайы,тізені жоғары көтеріп әр түрлі жүру ).

Негізгі бөлім

  • жалпы дамыту жаттығулар кешенің орындау (жаттығулар орындалады қолмен иық бұлшық еттерінің тыныс алу бұлшық еттерін дамыту, дұрыс сымбаның құрылғанына әсер ету,дене бұлшық еттеріне жаттығулар,аяқтың бұлшық еттеріне,табандардың

  • Қорытынды бөлім

  • Тыныс алу жаттығулар

Жұмыстарды аты-жөнің жазып пресс қызметкерлерге тапсырындар,олар сендерді бағалайды.

V.Казіргі кезде әр түрлі және нәтижелі таңғы гимнастика кенінен жоғары денгейге қолданады.(30 мин) Сендер өткен мектепке дейінгі мекемелерде машықтамада болындар өздігімен таңғы гимнастиканы өткіздіндер.Бүгін практикалық сабақта біз сендермен жалғастырамыз әр түрлі жастағы балалармен таңғы гимнастиканы үзіндісін өткізу.Сендер үйде барлығын таңғы жаттығудың кешенің жазып келдіндер,үш топқа бөлініп,әр бір жас ерекшілігі бойынша жүргіземіз.

Шушанова Махабат 2 кіші топқа,ортаңғы топ балаларымен Жакеева Мейрамгүл, ересек топта Нуржанова Үміт өткізеді. Жаттығуды бағалау критериясы бойынша талдаймыз.

Қонақтарды және студенттерді зертханаға өтуге ұсынамын,студенттер үш тілде таңғы гимнастиканы әр топ өткізеді,талдайды,сұрақтар қояды.

Таңғы гимнастиканы талдау картасы

Тәрбиеші

Жаттығудың түрі:

Сұрақтар

2 кіші топ

Ортаңғы топ

Ересек топ

1.

Жаттығудың дұрыс көрсету

2.

Терминологиямен қолдану

3.

Қалыпты жағдай қолдану

4.

Жаттығудың түсіндіру нақтылығы

5.

Санаумен сәйкес бірге жаттығуларды орындау

6.

Жаттығудың орындау сапасына тәрбиеші көніл аударды ма?


VІ.Рефлексия «Фешбоун»(3 мин.)

Балықтың суретін басына тақырыбты жазу,денесіне сабақта алған білімдерін жазу, құйрығын нәтижесін жазып шығару.

VІІ.Үй тапсырма: Әр түрлі жас ерекшелігіне байланысты жалпы дамыту жаттығулар заттармен дайындап әкелу.

VІІІ.Әдебиет/ Литература/ Literature:

1.Физическое воспитание и развитие дошкольников С.О.Филиппова 2007

2.Методика физического воспитания в дошкольных учреждениях Д.В.Хухлаева стр.126-131

3.Теория и методика физического воспитания А.В.Кенеман,Д.В.Хухлаева

4.Физическая культура в детском саду Т.И.Осокина










Жас ерекшелігі

Жаттығудың саны

Мөлшері

Уақытты

1кіші топ


2кіші топ


Ортаңғы топ


Ересек топ


Мектеп алды тобы


Жас ерекшелігі

Жаттығудын саны

Мөлшері

Уақыты

1кіші топ


2кіші топ


Ортаңғы топ


Ересек топ


Мектеп алды тобы


Жас ерекшелігі

Жаттығудын саны

Мөлшері

Уақыты

1 кіші топ


2кіші топ


Ортаңғы топ


Ересек топ

Мектеп алды тобы


Студенттердің аты-жөні

баға

1

Бақытжан Таңшолпан

4

2

Кындыкпаева Динара

4

3

Есламханова Алтын

4

4

Жамантаева Токжан

4

5

Жакеева Мейрмгуль

5

6

Иргалиева Асель

4

7

Искакова Айдана

4

8

Куанышпаева Айжамал

4

9

Кубенова Гүлназ

5

10

Кургамбекова Марьям

4

11

Нуржанова Асем

4

12

Нуржанова Үміт

5

13

Рақымжан Гүлсезім

4

14

Сакенова Айгуль

4

15

Сартаева Гульнар

4

16

Сейдахметова Асемгуль

4

17

Тоқбаева Қанағат

4

18

Тургунбаева Гаухар

4

19

Умбетова Алмагуль

4

20

Умуралинова Ажаркуль

4

21

Шушанова Махабат

5





Студенттердің аты-жөні


1

Бақытжан Таңшолпан


2

Кындыкпаева Динара


3

Есламханова Алтын


4

Жамантаева Токжан


5

Жакеева Мейрмгуль


6

Иргалиева Асель


7

Искакова Айдана


8

Куанышпаева Айжамал


9

Кубенова Гүлназ


10

Кургамбекова Марьям


11

Нуржанова Асем


12

Нуржанова Үміт


13

Рақымжан Гүлсезім


14

Сакенова Айгуль


15

Сартаева Гульнар


16

Сейдахметова Асемгуль


17

Тоқбаева Қанағат


18

Тургунбаева Гаухар


19

Умбетова Алмагуль


20

Умуралинова Ажаркуль


21

Шушанова Махабат









Таңғы гимнастиканы талдау картасы

Тәрбиеші

Жаттығудың түрі:

Сұрақтар

2 кіші топ

Ортаңғы топ

Ересек топ

1.

Жаттығудың дұрыс көрсету


2.

Терминологиямен қолдану


3.

Қалыпты жағдай қолдану


4.

Жаттығудың түсіндіру нақтылығы


5.

Санаумен сәйкес бірге жаттығуларды орындау


6.

Жаттығудың орындау сапасына тәрбиеші көніл аударды ма?


Таңғы гимнастиканы талдау картасы

Тәрбиеші

Жаттығудың түрі:

Сұрақтар

2 кіші топ

Ортаңғы топ

Ересек топ

1.

Жаттығудың дұрыс көрсету


2.

Терминологиямен қолдану


3.

Қалыпты жағдай қолдану


4.

Жаттығудың түсіндіру нақтылығы


5.

Санаумен сәйкес бірге жаттығуларды орындау


6.

Жаттығудың орындау сапасына тәрбиеші көніл аударды ма?




© 2010-2022