Сабақтың тақырыбы: Сиқырылы сандар

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Сиқырылы сандар

№ 35 орта мектебі



















Ақтөбе 2015 ж

Күні: 27. 10. 15 ж

Білім беру саласы: «Таным.»

Тақырыбы: «Сиқырлы сандар» (ашық сабақ)

Бөлімі: Математика.

Мақсаты: Балалардың қарапайым математикалық дағдыларын қалыптыстыра отырып,сандар жайлы түсініктерін терендету,геометриялық пішіндерді тануға,тура және кері жаңылмай санауға ынталандырып, тапсырмалар арқылы ықпал ету,санның реттік таңбасының орнын есте сақтауға үйрету; баланың логикалық ойлау қабілетін, танымын дамыту,зейінін, тез ойлауын,шапшан есептеуге қызығушылықтарын ояту; бір-біріне деген достық қарым-қатынасқа,досының куанышын сезіне білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.

Көрнекіліктер - құралдар: Баурсақ,қоян, қасқыр, аю, түлкі суреттері,сандар, геометриялық пішіндер,шаршылар.

Әдіс -тәсілдер: Сұрақ -жауап, сергіту сәті, ойын -тапсырмалар.

Шаттық шенбері: Қайырлы таң, күн!

Үлкенге де сіз!

Кішіге де сіз!

Бәріне де, ізетпен,

Біздер сәлем береміз!

Ұйымдастыру бөлімі:

Тәрбиеші:

-Бүгін, бізге көп қонақтар келіп отыр!

-Балалар, бүгін бізде «Сиқырлы сандар» деген ашық сабақ өтеді.

Алған білімдерімізді тиянақтап,қайталап еске түсіреміз.

-Балалар,сендер қандай ертегілерді білесіндер?

Балалар: «Бауырсақ», «Шалқан», «Үш аю», «Үйшік» и т.д.

Тәрбиеші: «Бауырсақ» ертегінен қандай жабайы жануарларды білесіндер?

Балалар: Қоян, Қасқыр, Аю ,Түлкі.

Тәрбиеші: - «Бауырсақ» ертегінен бізге қонаққа бауырсақ келіп отыр.

Бауырсақ алдынан қоян шығады.

Қоян: - Бауырсақ, бауырсақ мен сені жимің.

Бауырсақ: Өленің айтады.

Қоян: -Менің тапсырманы орындасан,мен сені жемеймін.

Қоянның тапсырмасы: Уакытты бағдарла.

Ұйқымыздан оянамыз

Бетімізді жуамыз

Анамызға ереміз

Балабақшаға келеміз. (Таңертеңгі мезгіл)

Серуеннен қайтамыз

Тамақ ішіп аламыз

Біз тәртіпті баламыз

Тәтті ұйқыға батамыз. (Түс мезгілі)

Серуенде жүреміз

Анамызды күтеміз

Апай «Сау болыңыз»,-деп

Үйімізге кетеміз. (Кеш)

Үйлерде шам жанады,

Маңай тастай қараңғы.

Ертегіні тыңдап алып

Тәтті ұйқыға батамыз. (Түн)

Тәрбиеші: -Бауырсаққа қасқыр кездеседі.

Қасқыр: -Тапсырманы орындасаң мен сені жемеймін.

Қасқырдың тапсырмасы:

Ойын:«Адасқан сандар» (Жоқ санды атау) 1.3.5.7.9.10

Ойын: «Кел санайық». (Тура және кері санау). 10;9;8;7;6;5;4;3;2;1.

Тәрбиеші: - Бауырсаққа аю кездеседі.

Аюдың тапсырмасы:

«Кім жылдам?» (Геометриялық пішіндерді атап,түстерін ажырату).

Атына сай балалар,үшбұрышы, үш жағы бар. (үшбұрыш).

-Дұрыс айтасындар,үшбұрыш қандай заттарға ұқсайды екен?

(үйдің шатырына,тұмарға,шыршаға).

Келесі жұмбақ: Төрт қабырғасы бар,бүл қай пішін? (төртбұрыш).

-Дұрыс айтасындар,төртбұрыш қандай заттарға ұқсайды?

(терезеге, есікке, тақтаға).

Келесі жұмбақ: Допқа өзі ұқсайтын,ерекше бірін пішін бар,атын оның атаңдар (шеңбер).

-Дұрыс айтасындар,шеңбер қандай заттарға ұқсайды? (допқа, алмаға,күнге).

Сергіту сәті: Оң қолымда бес саусақ,

Сол қолымда бес саусақ,

Бесті беске қосқанда,

Болады екен оң саусақ.

Тәрбиеші: - Бауырсаққа түлкі кездеседі.

Түлкінің тапсырмасы:

«Сиқырлы сурет».(Суретті санап жазу,сан таңбасын қою .)

-Балалар, сендер түлкінің тапсырмасын жақсы орындадыңдар,сондықтан түлкі бауырсақты жеген жоқ.Біз бауырсаққа үлкен көмек көрсеттік.

Қорытынды:

- Балалар,сандар туралы тақпақтар,санамақтар білесіңдер ме?

(Балалардын тақпағы, санамақтары).

Күтілетін нәтиже:

Баланың білуі:

Сандарды тура және кері санау,салыстыра білу, пішіндер туралы.

Баланың меңгеруі:

Сандарды ажыратуды ,санамақтарды жатқа айтуды меңгерді.

Баланың жасай алуы:

Сандарды тура және кері санай білді,берілген жеке тапсырмаларды өз бетінше орындай алады.



© 2010-2022