«Мен қазақпын, биікпін, байтақ елмін»

Раздел Дошкольное образование
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Астана қаласы

№38 «Шаттық»балабақшасы

психолог Ертаева Кымбат Букетбаевна

Мен қазақпын, биікпін, байтақ елмін

Мақсаты: балаларға «қазақ елі», «Қазақстан -тәуелсіз мемлекет» түсініктерен терең және жан-жақты қалыптастыру,ана - тілі-ақыл ой дамуының негізі және барлық білімдердің қазынасы екендігін ұғындыру . Ана тілін анасындай қадірлеуге, кұрметтеуге тәрбиелеу.

Балалардың өзі тұрған жерінің, ұлтының , табиғатының ерекшігі түралы білімін тәжірибеден қолдана білуге үйрету, ойын жеткізе білуге үйрету. Отанды сүюге, саяси саналылықка тәрбиелеу, бойларына патриоттық сезім үялату. Ойлау. Ауызша сипаттауға арналған тапсырмалар.

Киял. Сия дақтарды нелерге ұксас екенің әңгімелеп беру.

Корнекілігі: Қазақстанның Байрағы , елтанбасы , Т. Әубәкиров, Мусабаевтың фотосуреттері, ребустер, А. Енсепов «Ғасырдан ғасыр»- күй, карыңдаштар.

Пәнаралық байланыс: тіл дамыту, қоршаған орта, бейнелеу, есеп .

Сабақтың барысы:

1.Балалар, біз қандай мемлекетте тұрамыз ? Қазақстан республикасында.

Біздін Отанымыздың Елордасы қай қала? Астана қаласы.

Бүкіл халықаралық көғамдастық таныған ел болу мақсатын жузеге асыру басты ісіміз - деген еді Елбасы Н. Ә. Назарбаев.

Қассиетті да қастерлі Тәуелсіздікті,сан ғасыр бүрын ата-бабаларымыз аңсап өтті. 1991 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан тәуелсіз Республиқа болып жарияланды. Тәуелсіз ел болу - улкен бақыт. Бугінгі күнге дейін біздің тәуелсіздігімізді әлемнің 120 мемлекеті таныды.

Мен Қазақпын, биікпін, байтак елмін!

Қайта тудым өмірге,қайта келдім,

Мен мың да бір тірілдім мәнгі өлмеске,

Айта бергім келеді, айта бергім.

«Біз қандай елміз, қандай жетістіктеріміз бар?-деген сүрақтарға жауап іздейікші. Елестету : «Қазақ елі- дегенде ойларынызға не келеді, естеріңізге не түседі?»

- Астана, Бәйтерек. Жарайсындар,рахмет. Орынымыздан тұрамыз.

Жайна Астана ,

Самға Бәйтерек

Арманым, ардагым

Болашағым, көрғаным

Астана.

Рахмет, орынымызға отырамыз.

2. Елестетеміз :«Қазақ елі «- дегенде ойларынызға не келеді,естерінізге не түседі?

  • Қазақстанның Байрагы, Елтанбасы - дұрыс айтасындар. Қазақстанның туында не бейнеленген?

  • Алтын күнмен дала қыраңы бейнеленген.

Қазақстанның байрағы көк -жасыл түсті .Ол түс - бірлістікті, ынтымақтастықты , бейбетшілік пен тыныштылықты ,тоқшылықты бейнелейді.Қазақтың ақыңы М. Әлимбаевтың тақпағы

«Қазақстанның Байрағы»

Зенгір аспан көгілдір,

Алтын күні төрінде,

Тамылжып төгіп нұр,

Шаттық сыйлар көңілге

Көк аспандай көгілдір

Қазақстанның байрағы.

Нұрын кұндей төгіп тұр,

Жылдарымыз жайдары.

Көк байоақтың бетінде,

Қыран бүркіт қанатты,

Сол қырандай еркендеп,

Бала оседі талапты.


Рахмет ,тамаша.

Елтанбада не бейнеленген?

-Алтын жүлдыз, киіз үйдің шаңырағы, ертегі-аныздардағы иір мүйізді қанатты екі сүнқар бейнеленген.

Дұрыс ,жақсы.

Султан Қалиевтың «Елтанбасы елімнің»

Неткен әйбат әдемі,

Түнығындай көгілдір,

Ортада аспан әлемі,

Күт, береке - шанырақ,

Орын алған ол төрден.

Қанатты қос арғамақ,

Екі жақтан көмкерген.

Талай - талай тер тамған.

Білім өз қолында,

Еркіндігім - Елтанбам.

3.Елестетеміз: » Қазақ ел» дегенде ойларынызға не келеді, естерінізге не түседі?Көзімізді жүмып , ойланамыз.

  • Ақ орда, жана қала, жас қала, әсемді үйлер, ғарышкерлер зымранмен үшқан .Қазақтан шыққан түңгыш үшқыші кім?

  • Тоқтар Әубәкмров, Талғат Мусабаев.(фотосуреттерің көрсету).

Т.Әубәкиров Халықаралық экипаждың кұрамында» Союз» кемесімен сегіз тәулік ғарышқа үшты. Талғат ғарышқа ұшу мерзімі 125 тәулікке созылды.

Ж. Смаковтың тақпағы « Мен ғарышкер боламын»

Аспан, аспан арайлым

Саған жиіқараймын.

Сені көзбен шоламын

Мен ғарышкер боламын,

Ғарышкер мен де боламын

Боламын десем боламын.

Көк аспанда желбіресің көк байрағым, жаса маңғы қазағымның жігіттері.

Ақ Орда да кім жұмыс істейді?

- Біздің президентіміз Нүрсултан Әбішұлы Назарбаев.

4.Біз қандай үлтпыз? Қандай халықпыз? -деген сүраққа жауап іздейікші.

-Әрбір азамат өз үлтын сүюге тиіс, өз үлтына деген терең сүйіспеншілігі болу тиіс, өз үлтын күрметтеп білуге тиіс, мақтаныш сезім болу керек.

Сондықтан , сіздер өз үлтынызды қадірлейтін, күрметтейтін, тарихи білетін үлтжанды азамат болып осулерініз керек.

5.Қазақтын музықалық аспаптарын атандаршы.

-домбра, қобыз.

Домбыра сенде мін барма?

Мінсіз болсаң - тіл барма?

Тіл жоқ деуге бола ма?

Тілден артық үн бар ма?

Домбыраның күші мол.

Көмейінде күй барда.

Домбырада ойңалатын музықалық шығарманы атандаршы.

-күй, дұрыс.Музыка үзіліс, тындаймыз А. Енсепов «Ғасырдан ғасыр»күйі қысқаша

6.Балалар,жарайсындар, сендер жақсы жұмыс істедіндер, шаршаған шығарсындар, сергіп алындар. Орынымыздан түрамыз.

Орынымыздан тұрайық

Күс болып қанат қағайық,

Астананың төрінде

Бәйтерекке ұқсайық.

7.Әр үлттың өзінің тілі бар - ол ана тілі. Ана тілінде адам алғашқы «ана», «әке», «отан» -деген сөздерді айтып үйренеді.

«Ана тілі»- дегенде ойларына не келеді, балалар, өздерінің ойлард» айтындаршы?

Балалар -ананың даусы, бесік жыры, ананың ертегілері ,өз үйым, балабақшам,әліппе.

Психолог - «Туған тілім -тіршілігімнің айғағы» - дейді біздің халық.

Алия тіл туралы тақпак оқып береді.

Тілім барда айтылар сыр ойдағы

Оссе тілім мен де осемін,

Ошсе тілім ,мен де ошемін.

Әр адам өз ана тілін кұрметтесе ,ол ешқашан да жойылмайды ,да жоғалмайды.

8Тіл туралы мақал-мәтел айтайық ,балалар.

1.Тіл тас жарады, тас жармаса ,бас жарады.

2.Тауып сөйлесен -күміссің

Таппай сөйлесен - мыссын.

3. Тіл - кылыштан өткір.

4.Тіл тікенді де алады.

Рахмет , жақсы.

9« Туған жер « -деген сөзге өздерініздің ойларынызды білдірініздер.

Балалар -туған қала, туған аулым, жанында жүрген әке - ана, ата -әже, туыстарым, достарым, қаланың даңғылдары.

Психолог - қалалның даңғылдарын атап берендерші

Абылай,Абай,Республика, Кенесары даңғылдары.

Психолог - қандай өзен Астананың ортасынан өтеді?

-Есіл.

Психолог - қазақстанның қандай қалаларын білесіндер?

-Шымкент, Тараз, Алматы, Костанай, Павлодар және т.б.

Психолог -Астанадагы балалар ойын - сауық орталықтарын атандар

-Думан, Бәйтерек, Мега - центр, цирк, парктер т. б.

10.Суретте қанша күс тығылып отыр?Осы тапсырманы орындаймыз. Балалардың жұмысы. Рахмет ,жақсы.

11.Сия дақтары нелерге үқсас екнің әңгімелеп беру. Бейнелерді белгілі бір затқа ұқсатып аяқта. Балалардың жұмысы. Жауаптары.

Саусақтарға арналған гимнастика»Қоян».

12.Дойын «Сөз -ойла -тез ойла».

Мағынасы қарама -қарсы сөздерді айт

Ауыр -жеңіл, алыс - жақын, ащы - түщы, үлкен - кіщі, арық - семіз, ыстық - суық, аш - ток, үзын -қысқа және т.б.

Мағынала сөздерді айтып бер.

Тез - жылдам, шапшан, ләзде, сәтте.

Сүлу - корікті, әдемі, коркем, әсем және т.б.

13. Қандай тыим сөздерді білесіңдер

-қолынды тобене қойма, отпен ойнама, көкті жүлма, босаганы керме,сүтті токпе, аяғынды тартпа,танғы асты тастама, тарақтама қолынды және т.б.

Бағдаулетпен Милананы тындайық

«Танғы асты тастама»

Танғы асты тастама

Жатпасаң да жастана

Үйде тіпті асхана,

Дәмін тигіз ерінге,

Танғы асты тастама.

Онсыз жолың болмайды,
Атың ақсап сорлайды.

Қанша асығыс болсан да,

Дәм аттаған оңбайды.

« Тарақтама қолыңды «

Жұртқа беріп жоныңды,

Сөйлемеуің орынды.

Тақылдатып таңдайды ,

Тарақтама қолынды.

14.Балалар, қазір ребустерді шешеміз :

- к тулкі ( кулкі )

алма ( калма)

- Өрақ, таға, ат, нан. (Отан)

Сағат, алма, бақа, алмурт, қалам. (Сабақ)

15.Ойлау . Ауызша сипаттауға арналған тапсырмалар.

Барлығын бір сөзбен қалай атауға болады:

а)раушан,түймедақ, бәйшешеқ, қызғалдақ -гулдер.

б)Ақ қайын ,емен, қарағай, тереқ, шырша-ағаштар

в)алма, алмурт, апелсин, лимон-жемістер

г)кияр, қазынақ, қырықкабат, сәбіз-көконістер.

16.Аталған сөздер қатарында артық сөздерді тап :

а) Айгул, Айша, Айна, Асан, Анар, Арай.

б)Әмір, Әшірбек, Әмірбек, Әсем, Әсет, Әлиби.

в)орыңдық, үстел, сандық, төсек, диван.

г)койлек, камзол, етік, тон, кеудеше, жемпір.

д) сыир, қой, ешкі, жылқы, түйе, піл .

Жақсы сендердің жауаптарын ,тамаша.

Мен, менің өлкем, менің Отаным, менің әлемім , - деген парасатты , киелі ой әрқашан жандарына серік болсын дегім келеді.

Сабақ аяқталды, сау болыныз.












© 2010-2022