Поурочный план по самопознании

Раздел Дополнительное образование
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«Өзін-өзі тану» пәнімен интеграцияланған биология сабағының жоспары

Мектеп Қарашоқы орта мектебі. Мерзімі

Мұғалім Шабденова Бейбіткүл Бишалқызы

Манбаева Алия Дюсенказыевна

Сынып 6 Оқушы саны 16

Тақырыбы Өсімдіктердің тыныс алуы. Құндылық қиянат жасамау.

Қасиеттер кеңпейілділік, бірлік, қамқорлық .

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға өсімдіктердің тыныс алуы туралы түсінік беру, жалпыадамзаттық құндылықтардың мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері:

-Оқушыларға оттегінің сіңірілуі, көмірқышқыл газының бөлінуі туралы түсіндіру;

-Оқушыларға оттегінің сіңірілуі мен көмірқышқыл газының бөлінуі туралы айта отырып, өсімдіктер дүниесін дұрыс бағалау, кеңпейілділік, бірлік дағдыларын дамыту.

-Оқушыларды айналадағы өсімдіктерге қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Ресурстар: (материалдар, көздері)

Сабақтың барысы:

Сыртқы интеграция(Өзін-өзі тану сабағының әдістемелік тәсілдерін қолдану)

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, 5 Т-ны еске түсүру.

Тыныштық сәті«Орманға ойша серуен»

Ескерту

Әдістемелік нұсқаулық

Үй тапсырмасын тексеру

- Тұқымның өнуіне қажетті жағдайларды ата?

-Су тұқымның өнуіне не үшін қажет?

-Тұқымның өнуіне неліктен ауа қажет?

Ішкі интеграция

(жалпыадамзаттық құндылықтарды сабақ мазмұнына интеграциялау)

Дәйексөз

«Адам табиғатқа тәуелді болса , табиғатта оған тәуелді"

А. Франс

-Дәйексөзді қалай түсінесіңдер?

-Адам табиғатқа тәуелді дегеніміз не?

Өсімдіктер тыныс алу кезінде көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөліп шығарады. Өсідіктерге арнайы тыныс алу мүшелері болмайды. Яғни табиғаттағы зат айналымы сияқты адамгершілік қасиеттерді бойына сіңірген балада жаманшылықтан арылады.

Өсімдік мүшелерінде жиналған заттардың біраз бөлігі жасушаларды, мүшелерді құруға, тыныс алуға жұмсалады, тыныс алуда негізгі рөлді органикалық заттар атқарады. Жасушалар оттегін сіңіріп, органикалық заттарды ыдыратып, тотықтырады. Адамдар өз бойларына адамгершілік қасиеттерді сіңіріп, жағымсыз қасиеттерді жойып отырады. Біз өз бойымызға жинаған жалпыаадамзаттық құндылықтар арқылы өз ойымызды, іс- әректтерімізді жақсылыққа қарай бағыттаймыз. Сол адамгершілік қасиеттерді өсімдіктерді баптау кезінде бере білсек өсімдік жайқалып өседі. Біз өсімдіктерге қиянат жасамай, кеңпейілділікпен өсіріп баптап, айналамызды көгалдандырсақ ол бізге таза ауа сыйлайды. Оттегін көп бөледі. Сол арқылы адамдардың денсаулығы сау, көңілі көтеріңкі табиғат пен адам арасында тығыз қарым- қатынас орнайды. «Жақсы адам жан-жағына нұрын шашады», - деген сөздер бекер айтылмайды.

«Атаңа не істесең, алдыңа сол келеді». Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

«Таза болса табиғат, аман болар адамзат» тақырыбында эссе жазу.

Үй тапсырмасы 26 сабақты оқып келу.

Сабақтың қорытынды сәті.

Баяу музыка ойнатылады, балалар бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық. Рахмет, сау болыныздар.

6 сынып биология










© 2010-2022