- Преподавателю
- Дополнительное образование
- Қоршаған ортамен таныстыру «Жемістер»
Қоршаған ортамен таныстыру «Жемістер»
Раздел | Дополнительное образование |
Класс | 13 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тлеубаева Г.-. |
Дата | 04.03.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қоршаған ортамен таныстыру
Сабақтың тақырыбы: «Жемістер»
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділігі: Балалардың жемістер туралы, оның бақта өсетіні туралы түсінігін кеңейту.Олардың аталуы, құрамындағы кездесетін дәрумендері, оның адам денсаулығына маңызы жөніндегі білімдерін тереңдету.
-
Түзете - дамытушылығы: Балалардың тілін дамытып, ой-өрісін кеңейту, сөздік қорын молайту.
-
Тәрбиелігі: Балаларға табиғатты аялауға, әсемдікті көре білуге, сезінуге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер: Сұрақ - жауап, көрсету, түсіндіру
Көрнекіліктер: суреттер, муляж, слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
1) Баланы психологиялық жағынан сабаққа дайындау
2) Баланың ынтасын, іскерлігін арттыру
- Сәлеметсің бе! Қане,екеуміз қол ұстасып, дөңгелене тұрайық.
Күндей жарық, айдай арайлы,
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі күнді бастайық.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Күз
ІІІ. Жаңа сабақ
- Аспай піскен,
Қайнамай түскен.
Не?- деп ойлайсыңдар? (Жеміс)
-Күз мезгілінде нелер піседі?
-Алма, алмұрт, жүзім, қара өрік т.б.
-Жарайсың!
Өрік, алма, шие, алма
Жидек жүзім піседі
Бұл қай кезде болады? (күз)
Алма, алмұрт, шие, жүзім, өрік - жемістер.
Жемістер бақтарда өседі.
- Суретте бейнеленген жемістерді ата.
-
Алманың түсі қандай?
-
- Пішіні қандай?
-
-Алма қайда өседі?
-
-Ағашта
-
- Жарайсың!
- Жүзім - бұл жеміс.
-Құрма - бұл да - жеміс. Ол дөңгелек пішінді, құрма өте пайдалы. Дәмі тәтті.
Қимылды ойын: «Жемістер»
Мақсаты: Балалар жемістердің аттарын атап, оларды сипаттауға үйрету.
Шарты:
- Мен баққа бардым алма көп екен. Алмұрт жоқ екен. (қасындағы балаға қарайды)
- Мен баққа бардым алмұрт көп екен, шие жоқ екен.
Жаттау:
Мен шиемін, шиемін (бастарын қорғайды)
Күннің көзін сүйемін (киеді)
Қышқыл шырын менде бар (қолдарын жаяды)
Төмен басты иемін (басын иеді)
ІҮ. Сергіту сәті:
Ал, балалар тұрыңдар!
Өнімдерді жинаңдар.
Мыны қатар - жемістер,
Мына қатар - көкөніс.
Түгел жинап алыңдар
Мол өнімді алтын күз.
Ү. Бекіту:
1. Дидактикалық ойыны: «Не жоғалды?»
Тақтаға бірнеше жемістер суреті ілінеді.
Тақтаға қарайық не көріп тұрсың? Жемістер.
-
Дидактикалық ойын: «Заттың атын ата»
Шарты: Қоржынға салынған жемістерді қолдарына алып,дәмінің қатты, дәмді, тәтті, ащы - қышқыл зат екенін ажыратып атау және пішіндерін, түстерін ажыратып айту.
Мысалы: алма - тәтті, пішіні - домалақ, түсі - қызыл, жасыл т.б.
ҮІ. Қорытынды
Жемістер - алма, жүзім, өрік, шабдалы, анар, құрма т.б.
Жемістер бақта өседі.
ҮІІ. Бағалау Балаларды жеке - жеке мадақтау