Урок з природознавства, 5 клас. . Молекули. Рух молекул

Раздел Биология
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема. Молекули. Рух молекул.

Мета: - навчальна: ознайомити учнів з поняттям «дифузія», пояснити рух молекул та явища дифузії, їхнє значення в природі та житті людини;

- розвивальна: розвивати спостережливість, творчість, бажання досліджувати, формувати наукову картину світу, навички проводити досліди;

- виховна: виховувати почуття відповідальності за колективну справу, товариськість, толерантність.

Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.

Обладнання: Інтернет-презентація за темою, зразки речовин (цукор, вугілля, вода, кам'яна сіль, фарба для малювання) моделі атомів та молекул, рисунки, зошити, підручник.

Очікувані результати: учні зрозуміють сутність і на власні очі побачать процес дифузії, особливості дифузії в газах та рідинах, зможуть пояснити причину цього процесу та його значення.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда:

- З чого складаються тіла?

- Як називається наука, що вивчає властивості та перетворення речовин?

- Які існують властивості речовин?

- В яких станах існують речовини в природі?

3. Допишіть визначення:

1) Речовини в газоподібному агрегатному стані не мають сталої _________ та легко _______ об'єм.

2) Речовини в рідкому агрегатному стані не мають сталої_________, але мають постійний об'єм.

3) Тверді тіла мають сталу форму та __________.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель.

Твердий, рідкий, газоподібний -

Чим різні, ну а чим подібні

Три стани різних речовин -

Чи то метали, чи бензин?


Візьмем, наприклад, звичну воду:

На сонці в жарку погоду

Чи на вогні під час кипіння

Молекули, немов на крилах,

Відірвані від рідини

Парують в синій вишині.


Сама ж вода в рідкому стані

Об'єм свій завжди зберігає,

А форму має геть мінливу

Посудини, в яку налили,

Бо всі молекули рухомі

І тісно зв'язані при тому.


Тому вода така текуча,

Хоч замерзає неминуче,

І при температурі нуль

Молекули, немов патруль,

Всі вишиковуються стрімко,

Ледь коливаються і чітко

Будують поверхи в ажурі

Природної архітектури.


Ось так з'являються сніжинки

А рух молекул - без зупинки.


  • Саме про молекули сьогодні на уроці піде мова та про їх рух.

(Повідомлення теми уроку)


ІV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Наукове вивчення будови речовини почалося з одного випадкового відкриття, яке згодом назвали на честь дослідника. Англійський учений - ботанік Роберт Броун у 1827 р. спостерігав з допомогою мікроскопа спори рослин, розмішаних у краплині води. Частинки рухались у воді в хаотичному порядку. Довгі спостереження і дослідження переконали вченого, що причиною цього руху є рух молекул - дуже малих частинок, з яких складається вода і взагалі всі речовини.

Молекули перебувають у постійному безладному русі. Броун також установив, що при підвищенні температури рідини частинки починають рухатися значно швидше, тобто швидкість руху молекул зростає, і їхні удари на інші частинки стають частішими й сильнішими. Таке відкриття отримало назву «броунівського руху». Воно мало дуже важливе значення для вивчення будови речовини, бо показало, що тіла дійсно складаються з окремих часток - молекул і що молекули перебувають у безперервному та хаотичному русі.


Словникова робота. Молекула - це найменша частинка речовини, що визначає її властивості. Всі молекули однієї речовини однакові за розмірами, складом і властивостями.

Дослідницька робота. Порівняння цукру-рафінаду та цукрової пудри (смак, колір,розчинність).

Розгляд малюнків розташування молекул однієї речовини в різних станах.

Перегляд відеоматеріалу про різні стани речовини.


Учитель. Ми зрозуміли, що молекули реально існують і рухаються. Вони рухаються, як в твердих тілах так і в рідинах. Хаотично рухаючись, молекули однієї речовини заповнюють проміжки між найменшими складовими частинками іншої речовини. Це явище називається - дифузія.(Робота з підручником,

  • виписати визначення;

  • прочитати дослід та прокоментувати його.)

Проведення досліду з йодом та чаєм.

Висновки про дифузію:

  • молекули рухаються;

  • швидше дифузія відбувається в газах;

  • на дифузію впливає температура.

V. Узагальнення та закріплення знань

1. Робота з підручником ст..37, питання №1-6

VІ. Підсумки

Вправа «Мікрофон»

VІІ. Домашнє завдання: опрацювати §8.


© 2010-2022