Вплив живої природи на неживу. Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту

Вивчаючи природу, люди навчилися використовувати для своїх потреб воду, землі, повітря. Дізналися, з яких рослин можна виробляти борошно, з яких – олію, а з яких цукор, крупи. Стали краще обробляти землю, правильно доглядати сільськогосподарські рослини, щоб отримувати високі врожаї. Поліпшуючи догляд за тваринами, почали одержувати від них більше молока, м’яса, вовни та інших продуктівВивчаючи природу, люди навчилися використовувати для своїх потреб воду, землі, повітря. Дізналися, з яких ро...
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.5 клас 30/03 - 05/04

Тема : Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.

Мета:

  • розкрити поняття «ґрунт», з'ясувати склад ґрунту та його основні властивості, процеси утворення;

  • ознайомити учнів з різноманітністю впливу живої природи на неживу;

  • визначити місце живої природи та ґрунтів у житті людини як джерела більшості продуктів харчування та середовища живлення для багатьох рослин;

  • пояснити проміжне місце ґрунту між царствами живої та неживої природи;

  • розвивати вміння складати схеми, робити висновки, аналізувати, порівнювати, працювати з малюнками;

  • виховувати увагу, дбайливе ставлення до ґрунтів.

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Бесіда.

  • Як трав'янисті рослини лісу пристосувалися до умов існування в затінку під кронами дерев? Для чого створюють заповідники?

  • Чому в екосистемі степу дуже мало дерев?

  • Що відносять до неживої природи?

  • IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Перегляд мультфільму «Шишкина Школа Природоведение Живая и неживая природа».

youtube.com/watch?v=iCVpAWH7IEc

Сьогодні ми не просто похвалимо природу, а й поміркуємо: що б ми хотіли дізнатися про вплив живої природи на живу.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Вивчаючи природу, люди навчилися використовувати для своїх потреб воду, землі, повітря. Дізналися, з яких рослин можна виробляти борошно, з яких - олію, а з яких цукор, крупи. Стали краще обробляти землю, правильно доглядати сільськогосподарські рослини, щоб отримувати високі врожаї. Поліпшуючи догляд за тваринами, почали одержувати від них більше молока, м'яса, вовни та інших продуктів.

Вода - регулюючий фактор розподілу рослин, різні рослини потребують неоднакову кількість води.Береза за вегетацію вбирає і транспірує 7тис л води, старий бук - 9 тис л, стеблина кукурудзи 200л.

Повітря - це не тільки джерело вуглекислого газу і кисню, а й середовище життя, яке завдяки вітру перебуває у постійному русі.Ґрунт - є середовищем існування для рослин і тварини. Вони беруть з нього воду і мінеральні речовини для живлення. Одні рослини живуть на багатих поживними речовинами ґрунтах, інші, навпаки - на дуже бідних (верес, росичка).

  • 1см родючого ґрунту природа нагромаджує за 250-300р, якщо їй ніхто не заважає.

  • - Гниє в лісі: папір - 2-3 роки, консервна банка - 50, поліетиленовий пакет - 200, скло - понад 1000р.

  • - Гниє в ґрунті: целюлоза - 6 місяців, папір натуральний - від 60 днів до 1,5 року, синтетичний папір - до 40 років, пластикові пляшки - 180-300р.

  • Від промисловості в атмосферу надходить понад 10млрд. т вуглекислого газу за рік.

  • - За рік з атмосфери поглинається понад 10млрд т кисню.

  • - Автотранспорт створює 66,6 % забруднення від загального забруднення. Один автомобіль за 10км пробігу спалює річну норму кисню для однієї людини і 8-9кг бензину. За 1 рік один автомобіль залишає в повітрі 1кг резинового пилу.

  • «Боїнг»при перельоті з Парижа до Нью-Йорка спалює 34 800кг кисню

Вплив рослинного угруповання на вологість:

Будь яке угруповання впливає на вологість грунту та повітря. Вологість в ялинкових лісах більша ніж у сосновому лісі, а в листяному ще нижча. Пояснюється це тим,що у лісі на поверхні грунту міститься велика кількість залишків рослин,які всмоктують вологу і цим стабілізують випаровування води з поверхні грунту,та крони дерев теж затримують вологу. (дивись таблицю в зошиті)

Вплив на температуру та освітленнсть :

Температура повітря всередині рослинного угруповання нижча,ніж на відкритому місці.

Це залежить від багатьох чинників: від видового складу, віку, ярусності. Густий покрів перешкоджає проникненю тепла до поверхні грунту.

Освітленість залежить від ярусності а облистяності угруповання.У сосновому лісі світла більше ніж у листяному.

Рослині збагачують повітря киснем.

Грунт.

Грунт утворився з гірськіх порід,що виходять на поверхню, під впливом вітру,вологи,зміни температури. В утворенні грунту беруть участь рослини та тварини.

Грунт має певну структуру. Він складається з твердої, рідкої ,газаподібної та живої частин.

Складання опорної схеми

Склад ґрунту

тверда частина рідка частина газоподібна жива органічна

глина, пісок вода з частина частина частина

гравій розчиненими повітря гумус мінералами

Величезна роль в утворенні ґрунтів належить бактеріям, водоростям, мохам, лишайникам, які оселяються на гірських породах. У процесі життя вони виділяють речовини, що руйнують гірські породи, вони подрібнюються, розрихлюються, при цьому утворюється галька, гравій, щебінь, пісок - це не ґрунт, а материнська порода. Відмираючи, тіла мохів, лишайників, водоростей, перероблені бактеріями, утворюють тонкий шар ґрунту - перегній, який перемішується і з'єднується з дрібними частинками гірських порід, що дає можливість рослинам і тваринам заселити безжиттєву раніше ділянку. Чим більше живих організмів з'являється, тим швидше ідуть процеси утворення грунтів, тим швидше формується родючий шар - перегній, або гумус.

Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.

Властивості ґрунтів

1. Родючість

2. Водопроникність

3. Повітропроникність

Д/з.

Питання до уроку:

  1. Що таке рослинне угруповання?

  2. Як впливає рослинне угруповання на вологість, освітленність, температуру?

  3. Як довесті що рослини відтворюють кісень?

Приготувати приказоки та прислів'я про ґрунт, землю.

Біла земля не вродить і проса.

Добре ґрунт угноїш - урожай потроїш.

Глибше орати - більше хліба мати.

Як почав орати, то в сопілку не грати.

Без господаря земля - кругла сирота.

Без догляду земля занепадає.

Більше землю вдобряй - матимеш урожай.

Без добрив збирайтесь лише на врожай бур'янів.

Буде земля, то й корову купите.

Візьмешся за землю - втрапиш на золото.



Практична робота.

Дослідження складу ґрунту.

Мета:

Повторити поняття «ґрунт», з'ясувати склад ґрунту та його основні властивості (у ході виконання практичної роботи).

Обладнання: лабораторна електроплитка, ґрунт (3 порції), металева сковорідка, лист або коробочка з низькими бортиками для прожарювання ґрунту, склянка, вода, паличка для перемішування або чайна ложка, скельце,лакмусовий папірець.

Основні поняття:, ґрунт, гумус (перегній), торф, ґрунти-чорноземи, піщані, глинисті, каштанові, підзолисті й солончакові

Хід уроку:

Для того щоб наочно довести, що в ґрунті наявні всі ці складові, проведемо кілька дослідів.

Визначаємо тип ґрунту.:

Візьміть трохи землі в руку і спробуйте сформувати з неї кульку. Якщо:

  • кулька скочується, і руки залишилися чистими - це рихлий, піщаний ґрунт;

  • кулька не скочується, і руки всі в піску - це піщаний ґрунт;

  • кулька скочується, і з неї навіть виходить зробити шнур - це суглинки (якщо випадуть опади, калюжі на городі будуть триматися кілька годин;

  • якщо з цього шнура ви можете ще й кільце зліпити - це глина (після дощу на ній вода може стояти цілодобово).

До речі, нечорноземні ґрунти зазвичай завжди підвищеної кислотності - це болотні, сірі лісові і підзолисті. Але завдяки вапнуванню глинясті ґрунти стають більш структурованими, а піщані - зв'язаними.

Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.

чернозем підзолісті (коричневий)

Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.

пісщана суглінок

Дослід 1. Виявлення у ґрунті рослинних та тваринних залишків (перегною).

Ґрунт прожарюється на вогні. Під час прожарювання над ґрунтом з'являється дим. Це згорають залишки відмерлих рослин та тварин, що доводить їх наявність у ґрунті.

Яка з порцій темніша й чому? (Темніший - не прожарений ґрунт, темного кольору йому надають органічні речовини: перегній, або гумус.)

Дослід 2. Виявлення у ґрунті повітря.

Грудочка ґрунту поміщається у склянку зі звичайною водою. З грудочки почи-нають виділятись пухирці, які піднімаються на поверхню води. Ці пухирці - повітря, яке міститься в ґрунті.

Що витіснило повітря із ґрунту? (вода.)

Дослід 3. Виявлення у ґрунті води.

Грудочка ґрунту нагрівається на вогні. Під час нагрівання над ґрунтом тримаємо дзеркало або прозоре скло. Через деякий час на склі (дзеркалі) з'являться крапельки води. Звідки вони могли взятись?

Про наявність якої речовини в ґрунті свідчить цей дослід? (Води.)

Дослід 4. Виявлення у ґрунті піску та глини.

Грудочка ґрунту поміщається у склянку зі звичайною водою і перемішується. Через деякий час на дні склянки з'являється осад жовтуватого кольору.

Який висновок можна зробити про склад ґрунту на підставі проведеного досліду? (у ньому містяться гірські породи, в першу чергу - глина й пісок.)

Вплив живої природи на неживу . Утворення грунту. Роль организмів в утворенні грунту.

Дослід 5. Визначити кислотність грунтів.

Розвесті частки грунту у воді , змочити отриманим розчином папірець. Зясувати кислотність розчину.

Дана класифікація заснована на величині цього показника:
Ph менше 4,5 сильнокисла;
Ph від 4,6 до 5,0 кисла;
Ph від 5,1 до 5,5 слабокисла;
Ph від 5,6 до 6,4 близька до нейтральної;
Ph від 6,5 до 7,3 нейтральна;
Ph від 7,4 до 8,0 слаболужна;
Ph від 8,1 до 8,5 лужна;
Ph менше 8,6 сильнолужна.

Визначаємо кислотність ґрунту на око.
Це скоріше народний метод визначення кислотного середовища родючого шару ґрунту. Він ґрунтується на тому, які рослини найкраще ростуть на ділянці. Тут можна придивитися як культурним рослинам так і не зовсім культурним. Якщо у вас на межі ділянки відмінно росте кінський щавель або ревінь, то напевно ґрунт буде мати сильнокислу реакцію. Відмінне зростання кукурудзи, картоплі, суниці свідчить про середньокисле середовища, що наближається до нейтрального.

Троянди та лілії люблять проростати на ґрунтах із слабокислою реакцією до нейтральної. Нейтральні ґрунти люблять томати, кабачки, капуста, огірки. Добре на нейтральних субстратах росте виноград, хризантеми, крокуси. А ось буряк, артишоки, цибуля, петрушка або селера прекрасно себе почувають на слабколужних ґрунтах.

У загальній складності, вапнування ґрунту проводиться при рН > 6.0.

Наше завдання - допомогти тепличним рослинам добре засвоювати поживні речовини, а тому кислий ґрунт ми будемо вапнувати. Важливо зробити це правильно!

Піщаним ґрунтам завжди не вистачає магнію, а тому інших варіантів, як доломітове борошно, для них навіть не розглядайте. Для всіх інших типів ґрунтів можна обійтися навіть крейдою, або найдешевшим способом вапнування - гашеною содою, по одному кілограму на 10 квадратних метрів.

Отже, доломітове борошно хороше тим, що в ньому міститься кальцій і магній. Вносити його потрібно буде по 2 - 3 кілограми на кожні десять квадратних метрів. Половина норми борошна повинна йти на перекопування, а другу розсипаємо по всій поверхні землі і залишаємо так до весни.

Також для цієї мети цілком підходять мергель, мелений вапняк і навіть цементний пил.

Якщо можливості нейтралізувати кислотність ґрунту відразу немає, тоді використовують попіл. Його потрібно додавати під корінь тим рослинам, які найболючіше відносяться до кислотності - це капуста, цибуля, часник, селера, шпинат і буряк.

Взагалі попіл для вапнування ґрунту - самий простий варіант. У ньому багато фосфору, калію, заліза і кальцію, від нього поліпшується ґрунтова структура, створюються максимально сприятливі умови для життєдіяльності мікроорганізмів. У деревному попелі - 36% кальцію. Також в піщаних і супіщаних ґрунтах є гострий недолік бору, а попіл повністю задовольнить цю потребу.

Вносити попіл потрібно по 1-1,5 відра на кожні десять квадратних метрів землі у теплиці. Перед використанням його важливо охолодити під укриттям на вулиці, а потім залишити в хліві. І ні в якому разі не можна залишати попіл під відкритим небом. А щоб заощадити на його кількості, підсипати попіл можна прямо в лунки при посадці овочів.

Порада: влітку попелом припудрюйте самі рослини - це допомагає захистити їх від попелиці, комах-шкідників і навіть деяких захворювань.

До речі, ми говоримо про попіл деревний і рослинний, інший роздобути складніше, але він більш цінний. Ось чому, спалюючи на городі бадилля томатів, гарбузів, огірків і гілки після обрізання фруктових дерев, забирайте і зберігайте залишений від них попіл. Підходить для цих цілей і суха кропива, осока і навіть очерет. Головна перевага рослинного попелу в тому, що в ньому немає радіонуклідів - а у старих дерев він, на жаль є.

Порада: на свіжо-вапнованій землі поки не вирощуйте: цибулю, огірки, буряк, капусту.

Закріплення теми:

мультфільм про "Професія" дощового черв'яка youtube.com/watch?v=DlkVYQhS

Дидактична гра «Хто у ґрунті живе?».

Учням пропонується обрати серед зображень тварин тих, для кого ґрунт є домівкою (середовищем існування). (Роздавальний матеріал.)







© 2010-2022