- Преподавателю
- Биология
- Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Синонимдер
Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Синонимдер
Раздел | Биология |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Карбозова Л.С. |
Дата | 25.12.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Синонимдер
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға синонимдер туралы мағлұмат беру.
2.Дамытушылық: оқушыларды іздендіре отырып, оқу еңбегңнің түрлері мен тәсілдерін үйрету арқылы оқушы бойындағы іскерлік пен дағдыны дамыта түсу.
3.Тәрбиелік: оқушыларды жеке және топпен ұжымдық жұмыс істеуге баулу.Өзара көмекке, ынтымақтастыққа ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру, дамыта оқыту, іскерлік ойындар, Венн диаграмма.
Сабақтың көрнекілігі: кесте, лексикалық ойын, сөзжұмбақ, үлестірмелі карточка.
Пән аралық байланыс: әдебиет, орыс тілі
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, үй тапсырмасын сұрау.
Өткен тақырып бойынша сұрақтар:
1.Омоним дегеніміз не?
2.Омоним қай сөз табына жатады?
3.Қандай сұраққа жауап береді?
Жаңа сабақ:
1.Сабақты сөзжұмбақтың шешуінен бастаймыз.
-
1.
а
с
2.
и
н
е
м
ә
т
і
н
4.
о
ю
5.
н
а
н
6.
и
т
7.
н
а
м
ы
с
1.пища
2.иголка
3.текст
4.орнамент
5.хлеб
6.собака
7.честь
Сонымен бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз «Синонимдер»
2.Кестемен жұмыс.
Сөздер тобының мағыналық қатарлары
Сөздер лескика-семантикалық мағынасы бойынша
Мағыналары бірдей сөздер синонимдер деп аталады.
Мысалы: оқушы-шәкірт
мұғалім-ұстаз
Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздер антонимдер деп аталады.
Биік-аласа
Үлкен-кіші
Жазылуы бірдей, бірақ мағынасы басқа сөздер омонимдер деп аталады.
Ат-лошадь
Ат-имя, ат-стреляй
3.Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырма. 47 бет.Мына синоним сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазыңдар.
Әдемі - сұлу- көркем /красивый/
Апта-жұма-жеті күн /неделя/
Аспан-көк-әуе /небо/
Кір-лас /грязный/
Адам-кісі /человек/
4.Екі қатарға синоним сөздердің орнын жүйесіз орналастырамыз, оқушылар сәйкестігін стрелка арқылы көрсету керек. /сәйкестендір/
Ауру ержүрек
Адам дұшпан
Қас ажарлы
Батыр дәу
Көркем кісі
Үлкен науқас
5.Оқулықпен жұмыс. 2-тапсырма
Сөздерді оқып, орысшаға аударыңдар.
6. «Қарлы кесек» ойын.
Мақсаты: омоним, синоним, антонимдерді бекіту.
Жүргізуші допты лақтырып синоним, не антоним сөздерді атайды.Осы сөздерге бірінші ойыншы допты қағып алып мағынасын айтады.Сосын ол допты қайтарады, келесі екінші ойыншыға береді.
Мысалы: шаш - 1рассыпай, 2волосы /омоним/
Бас - 1наступи, 2голова
Аш - 1голодный, 2открой
Іш -1пей, 2живот
Бет -1лицо, 2 страница
Батыс - шығыс /антоним/
Аяқ-бас
Аш-жап
Тәтті-ащы
Үлкен-кіші
Жуан-жіңішке
Аңсау-сағыну /синоним/
Жуа- пияз
Жуан-толық
Халық -ел-жұрт
Кәрі-қарт-егде
Осы сөздермен сөйлем құрастыру, ойын дамытуға дағдыландырады.
7.Венн диаграмма Салыстыру
8.Карточкамен жұмыс.
№1
Синоним сөздерді теріп жазыңдар.
Зат, кіші, нәрсе, күш, бұйым, ақ, сұлу, биік, әдемі.
№2
Берілген сөздерге синоним, антоним табыңдар, омонимді түсіндіріңдер.
Ас - ..., кең - ..., аула - :
1.
2.
9.Оқулықпен жұмыс.
3 - тапсырма.Синоним сөздерді пайдаланып, сөйлем құраңдар.
Жақсы, тәртіпті, тез, жылдам, ас, тамақ, тағам, мейрам, мереке, той.
10.Бекіту. Топтастыру
Ұғымы бірдей
Мағынасы бір-біріне жақын дыбысталуы әр түрлі
Жазылуы әр түрлі Бір ғана сөз табына қатысты.
11.Үйге: синоним сөздерді пайдаланып сөйлем құру.