Конспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестер

Раздел Биология
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін:

Қырықжапырақ тәріздестер

Күні: 28,01,2016

Сыныбы: 6 пән мұғалімі Смет Гүлжамал

Сабақтың тақырыбы:

Қырықжапырақ тәріздестер

Мақсаты:

Плаун, қырықбуын, қырықжапырақтектестердің құрылысы мен көбеюін табиғаттағы маңызын қорытындылау.2.Ойлау, есте сақтау, қабылдау қабілеттерін дамыту.

3. Шапшаңдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.Топтық жұмыс арқылы бірлесіп білім алуға жағдай жасау.Оқушылардың тіл байлығын дамыту, адамгершілікке тәрбиелеу.

Оқу нәтижелері:

Оқушылар қырықжапырақтың маңызын , құрылысын зерттеп білудің маңыздылығын түйсінеді;

Курстың мақсаты мен бағдарлама құрылымымен танысады;

Өз бетімен және топтық жұмыс арқылы сыни ойлауға дағдыланады.

Шығармашылық ізденіске талпынады.

Әдіс-тәсілдер:

диалогтық оқыту, әдісі бойынша топтық жұмыс, сыни ойлау, жеке шығармашылық жұмыс, мәтінмен, ақпарат құралдарымен жұмыс.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру:

Оқушылардың қатысын тексеру.

1. Шаттық шеңбері. «Амандасу» тренингі. 1 минут

2. Топқа бөлу.

І топ:

ІІ топ:

ІІІ топ.

Оқушылар таңдаған суреттер бойынша топқа бірігеді.

1.Үй тапсырмасын сұрау

"Алтын қақпа" ойыны кім жылдам?

. "Тас қақпа" ойыны

Сұрақ -жауап 1-топ

Өсімдіктің вегетативті мүшесі

Жапырағы мен бүршігі бар бұтақтанбаған жас сабақты

Өркеннің негізгі орталық бөлімі

Сабақпен жапырақтың өсетін жуандау жерін ..

Гүлді өсімдіктер өркеннің түріне қарай....... Оларды ата

Қазақстанда өсімдіктердің қанша түрі кездеседі

Өсімдіктер қалай жүйеленеді

Түр дегеніміз

Жыныссыз көбею дегеніміз не

Төменгі сатыдағы өсімдіктердің жоғарғы сатыдағы өсімдіктерден қандай айырмашылығы бар

2- топқа

Сабақтың әр буынында бір жапырақ болса

Жарты ай немесе бүйрек пішінді бір-бірімен жанасқан жасушаны

Жапырақтың ортаңғы жұмсақ бөліміндегі жасушалар пішініне қарай

Өткіз шоқтардың жапырақ тақтасына орналасуын

Жүйкелену бөлінеді............ Оларды ата

Балдырлар қайда тіршілік етеді

Таллом деп нені айтамыз

Хроматофор дегеніміз не

Спирогира ,улотрикс не себепті көпжасушалы балдырларға жатады

Балдырлар қалай көбейеді

3-топқа

1.ХІХ ғасырдың соңы -ХХ ғасырдың басында өмір сүрген орыс ғалымы

2. Жердің атмосферасында көмірқышқыл газы ауа көлемінің ... құрайды

3. Ауадағы оттегінің көлемі атмосфераның ..... құрайды

4.Бір өсімдіктің бүршігін екіншісі өсімдікке ұластыру

5. Суы аз топырақта ,ауасы құрғақ жерлерде өсетіндерді... деп атаймыз

6.Хлорелла балдырының хломидоманада балдырынан

қандай айырмашылығы бар

7.Хлорококк балдыры қалай көбейеді

8.Жасыл балдырлардың маңызы қандай

9.Қоңыр балдырлар қалай өседі

10.Балдырлардың табиғаттағы маңызы қандай

"Алтын қақпа" ойыны кім жылдам?

. "Күміс қақпа" ойыны терминдермен

1-топ

1.Хроматофор2.Хламидоманада 3.Жасыл балдыр4.Хлорелла5.Спирогира 6.Таллом

7.Қоңыр балдыр8.Ламинария 9.Саргассум 10. Порфира

2-топ

1. Теңіз орамжапырағы 2.Кладофора 3.Диатом 4.Агар-агар5.Бриология 6.Ризоид

7.Мүк8.Көкек мүгі9.Ақ мүк10.Сфагнум

3-топ

1.Шымтезек 2.Бірүйлі 3.Карбол қышқылы 4.Ұрықтану 5.Фотосинтез 6.Тамыр қызметі

7.Мүктәріздестер 8.Турбинария9.Қызыл балдырлар10.Балдыр құрылыс

Конспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестерКонспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестерКонспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестер

Жаңа тақырып бойынша іскерлік білік- дағдыларын дамыту:

Дәрісті мұқият тыңдайды.

Мәліметтерді талдауға қатысады.

тақырыптық презентациялар

«Алтын сандық» тапсырмасы

28,01,2016жыл

Жаңа сабақ:

Қырықжапырақтәріздес өсімдіктер

Шоқпарбас плаун

Ол қарағайлы ормандарда жиi кездеседi. Төселiп өсетiн сабағынан жоғары қарай ұсақ жапырақтары бар, өркендерi, төмен қарай қосалқы тамырлары жетiледi. Күзге қарай жоғары бағытталып, тiк өсетiн өркендерiнiң ұшында екiден (сиректеу 3-5-тен) спора түзетiн масақтары дамиды

Қырықжапырақтәріздес өсімдіктер бөлімі

Жалпы сипаттамасы. Папоротник тәрiздiлер жоғарғы сатыдағы споралы өсiмдiктердiң iшiндегi ең ерте пайда болған тобы. Ертедегi жойылып кеткен үлкен ағаш тәрiздi түрлерi ылғалды тропикалық орман болып өскен.

Плаунның сабағының iшкi құрылысы өте қарапайым. Сабақтың сыртын жұқа қабық жауып тұрады. Оның астында жақсы жетiлген қабық қабаты болады. Қабықтың сыртқы қабатында тiрек ұлпасы бар. Сабақтың ортанғы бөлiгiн шеңберлi шоқ алып жатады

Папоротник тәрiздiлер тең споралы және әр түрлi споралы өсiмдiктер. Қазақстанда кездесетiндерi көпжылдық шөптесiн өсiмдiктер. Олардың кең тараған өкiлдерiнiң бiрi еркек усасыр папоротнигi.

Ол ылғалды көлеңкелi жерлерде, орман шетiнде және сайлар мен жыраларда өседi. Тамырсабақтарынан төмен қарай қосалқы тамырлары, ал жоғары қарай жапырақтары өседi. Бiзде өсетiн шөптесiн папоротниктердiң жер үстi сабағы дамымаған. Бiрақ олардың жер асты тамырсабағы жақсы жетiлген. Папоротниктердiң тамырсабағы түрi өзгерген қысқарған сабақ дейдi. Еркек усасыр папоротнигiнiң

жапырақтары өте баяу өседi

Конспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестерКонспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестерКонспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестерКонспект сабақ Қырықжапырақ тәріздестер

«Бірін-бірі оқыту» әдісі

1.Қазіргі кезде қырықжапырақ тәріздестердің қанша түрі бар?

2.Қырықжапырақ тәріздестердің құрылысы қандай:

3.Қырықжапырақтар қайда өседі

4.Усасыр қырықжапырағында неге түрлі жапырақ болады?

5.Қырықжапырақ споралары қайда жетіледі?

6.Плаундар қандай жолдармен көбейеді?

7.Қырықжапырақтың қандай маңызы бар?

8.Плаунды неге жылысқы деп атайды?

9.Қырықжапырақтың маңызы қандай?

10.Плаундардың пайдасы

11.Плаундар қай дәуірде дамыған

12.Тең споралы плаун тәріздестердің кең тараған өкілі

13.Қазіргі кезде плаунның қанша түрі белгілі

Венн диаграммасы плаун мен қырықжапырақтың ұқсастығы айырмашылы

Терминдермен жұмыс

1.Қырықжапырақ

2.Лиана

3.Жылысқы

4.Шоқпарбас плаун

5.Хецистортерис пумила

Рефлексия

1.Бүгінгі сабақта не білдік?

2.Жұппен жұмыс жасау тиімді орындалды ма?

3.Әсіресе, сабақтың қай кезеңдері ұнады?

4.Бүгінгі сабаққа беретін бағаң?

Үйге тапсырма

Қырықжапырақ тәріздестер ,

тест ,терминдер

Операциялық-орындаушылық кезең

Оқушыларға топ бойынша үй жұмыстарын қорғауға мүмкіндік береді.

Жеке жұмысқа арналған тапсырма :

сұрақтар бойынша тест тапсырмалары беріледі

.

Тест тапсырмаларына жауап береді.

Бірін-бірі тексереді

Оқушылардың презентац иялары, фотосуреттер.

Тест тапсырмалары

Рефлексиялық-бағалау кезеңі:

Кері байланыс: Алған білімім болашақта қажет .

Алған білімімді жинақтап, қорытамын, електен өткіземін.

Алған білімімді қажет етпеймін.

Оқушылар рефлексия

Үйге тапсырма беру:

Келесі сабаққа қажетті дайындап келуді тапсыру. :

Интернет және қосымша әдебиеттер көмегімен суреттер, мәліметтер жинайды. Презентациялар дайындайды.

Мультимедиялық құрылғы


© 2010-2022