• Преподавателю
  • Биология
  • Поурочный план по биологий на казакском языке на тему Тіршіліктің жасушалық емес формалары-вирустар, фагтар (9 к

Поурочный план по биологий на казакском языке на тему Тіршіліктің жасушалық емес формалары-вирустар, фагтар (9 к

  Биология   Тақырыбы Тіршіліктің жасушалық емес формалары – вирустар, фагтар. Мақсаты -        Тіршіліктің қарапайым формасы – вирустардың құрылыс ерекшеліктері мен бактериофагтардың тіршілігі туралы түсінік қалыптастыру. -        Оқушылардың вирусты инфекциялардың таралуы және олармен күресу шаралары туралы білімдерін тереңдетіп, танымдық және шығармашылық қабілеттерін дамыту. Сілтеме 1.     Оқулық 2.     «Сын тұрғысынан ойлау білім үрдісінде» 3.     Интернет материалдары Оқу нәтижелері -        Вирус туралы түсінік қалыптасады. -        Вируспен зақымдану процесі туралы біледі. -        Сабақ барысында оқушыларды өз беттерінше білім алу дағдылары қалыптасады. -        Логикалық ойлау мен шығармашылық қабілеттері дамиды. Әдіс-тәсілдер Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер: -        Топтастыру технологиясы, СТО: сұрақ-жауап, миға шабуыл, кубизм, Венн диаграммасы. -        Бағалау: формативті бағалау, жиынтық бағалау. -        Қорытынды: Рефлексия.  
Раздел Биология
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Маңғыстау облысы Қарақия ауданы Жетібай селосы №8 орта мектебі

Биология пәні мұғалімі Дуйсебекова Айнур Хибадуллаевна



Биология

9-сынып

Тақырыбы

Тіршіліктің жасушалық емес формалары - вирустар, фагтар.

Мақсаты

  • Тіршіліктің қарапайым формасы - вирустардың құрылыс ерекшеліктері мен бактериофагтардың тіршілігі туралы түсінік қалыптастыру.

  • Оқушылардың вирусты инфекциялардың таралуы және олармен күресу шаралары туралы білімдерін тереңдетіп, танымдық және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сілтеме

  1. Оқулық

  2. «Сын тұрғысынан ойлау білім үрдісінде»

  3. Интернет материалдары

Оқу нәтижелері

  • Вирус туралы түсінік қалыптасады.

  • Вируспен зақымдану процесі туралы біледі.

  • Сабақ барысында оқушыларды өз беттерінше білім алу дағдылары қалыптасады.

  • Логикалық ойлау мен шығармашылық қабілеттері дамиды.

Әдіс-тәсілдер

Оқыту мен оқудағы жаңа әдістер:

  • Топтастыру технологиясы, СТО: сұрақ-жауап, миға шабуыл, кубизм, Венн диаграммасы.

  • Бағалау: формативті бағалау, жиынтық бағалау.

  • Қорытынды: Рефлексия.


Негізгі ресурстар

АКТ, стикер, карточкалар, маркер, плакаттар, презентация.

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру

Түрлі-түсті карточкалар арқылы үш топқа бөлу.

  • Карточкалар арқылы топқа «Эрелль», «Ивановский», «Туорт» бөлінеді.

  • Топ басшысын сайлайды.

  • Топ ережесімен танысады.

Үй тапсырмасын сұрау

«Ой қозғау», «Қаламсап» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау

Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді:

  • Жер бетінде тіршілік қашан басталды?

  • «Палеонтология» ғылымы нені зерттейді?

  • Тіршіліктің даму тарихы қандай заманға бөлінеді?

  • К.Линнеей кім?

  • Жүйелеу деген не?

  • Жіктеу деген не?

І. Қызығушылықты ояту

І.Білу «Миға шабуыл»

Проблемалық сұрақ қою арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашамын.

«Вирус және бактериофаг» тақырыбын слайд суреттерін пайдалану арқылы ашады.

ІІ.Мағынаны ашу

ІІ. Түсіну, Кубизм стратегиясы.

Кубтың 6 жағы бар:

Суреттеңіз

Салыстырыңыз

Елестетіңіз

Қолданыңыз

Зерттеңіз

Дәлелдеңіз

Суреттеңіз тапсырмасында вирустың анықтамасын, құрылысын жазады.

Салыстырыңыз тапсырмасында қарапайым және күрделі вирустардың құрам бөліктерінің айырмашылығы мен ұқсастықтарын салыстырады.

Елестетіңіз тапсырмасында вирустың ағзаны зақымдау процесі туралы қорғайды.

Қолданыңыз тапсырмасында бактериофаг туралы айтылады.

Зерттеңіз тапсырмасында вирустық аурулар, олармен күресі шаралары туралы қорғайды.

Дәлелдеңіз тапсырмасында вирустар мен фагтар туралы алған білімдерін қорытады.

ІІІ. Қолдану

Биологиялық диктант.

ІV. Талдау

Кесте толтыру

Сәйкестігін тап

V. Жинақтау

Синквейн арқылы қорыту

1. Зат есім

2. Сын есім

3. Етістік

4. Мағыналы сөйлем

5. Синоним

БҮҮ кестесінің 3 бөлімін толтырады.

VІ. Бағалау

Формативті бағалау: топтық, өзара, жеке бағалау.

Бағалау парағын қарап, оқушыларды бағалаймын.

Жиынтық бағалау

Үйге тапсырма

Тіршіліктің жасушалық емес формалары - вирустар, фагтар.

Үй тапсырмасын білу, күнделіктеріне жазып алу.

Рефлексия

1.Бүгінгі сабақта қандай жаңа тың мәселелер туралы білдіңіз?

2.Сен үшін ең пайдалы болғаны не?

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазып, «Білім ағашына» ілу.


© 2010-2022