Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік

  Сыныбы: 7б Пән атауы: биология Сабақтың тақырыбы: Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік Сабақтың мақсаты: Кебісше жайлы толық мағлұмат алу. Міндеттері: - Кірпікшелілер класы туралы, маңызы жайлы түсіну. - АКТ-ны пайдалана білуге үйрету. -қоршаған ортаға саналы көзқарасты қалыптастыру Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Жас ерекшеліктеріне қарайоқыту,АКТ, ОүБ. Стратегиялық іс әрекет:  «Блум таксономиясы»,«Жұптық әңгіме»,«Жұптас – ойлан - бөліс»,«Венн диаграммас... Уақыт өлшемі Жоспар мазмұны Мұғалім іс-әрекеті Оқушылардың іс- әрекеті Ресурстар 3 мин І. Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.     Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. Түрлі-түсті фигуралар арқылы 3 топқа бөлу   Оқушылар 3 топқа бөлінеді.     Түрлі-түсті  (көк, қызыл, жасыл) фигуралар       6 мин Үй тапсырмасын сұрау Ой қозғау. 3 топқа тапсырмалар беріледі. І топқа: «Кілтті сөздер» ІІ топқа: Венн диаграмасы (амеба мен эвгленаны салыстыру) ІІІ топқа: Пластилиннен эвглена құрылысын құрастырып айту Оқушылар бірлесе отырып, тапсырмаларды қағаз бетіне түсіреді   Қағаздар, маркерлер, пластилин 3мин Қызығушылықты ояту Өткен сабақпен байланыстыра отырып, видео-ролик көрсетіледі Жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады Интербелсенді тақта 3 мин Сергіту сәті «Макарено» әуені Оқушылар интербелсенді тақтадан қарай отырып, билейді   3мин Негізгі бөлім Сабақтың тақырыбы: Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады Түрлі-түсті маркерлер 15 мин               3 мин                 Үйге тапсырма Мұғалім жаңа сабақты меңгерту мақсатында 3 топқа: І топқа: Түсіну Мәтінді оқи отырып, кебісшенің суреті бойынша сұрақтарға жауап беру ІІ топқа: Талдау «Семантикалық карта» ІІІ топқа: Жинақтау Сызбанұсқаларды толтырып, қорытады     §40. Кірпікшелілер класы. 3 класс бойынша тест құрып келу Оқушылар алдымен жеке ойланып, топта талқылап, соңында қорытынды ойды қорғайды                       Күнделіктеріне жазу Суреттер, қағаз, маркерлер             3 мин Бағалау.   Сабақ барысында тапсырмаларды бағалаумен қатар,  мұғалім тарапынан әрдайым көрініс тауып отырдады. Әр  топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді. Бағалау парақшалары. № Блум жүйесі Бағалау Тапсырмалар   1 Білу Түсіну қолдану талдау синтез бағалау   2               3                   2 мин Рефлексия. Түрлі-түсті стикерлер беріледі (көк, сары, жасыл)  - Барлығын түсіндім - Менің сұрақтарым бар - Түсінген жоқпын Оқушылар стикерлерге Берілген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады. Түрлі-түсті стикерлер, маркерлер                                   Сабақты бағалау: 19 қыркүйек Сабақ қалай өтті? Не сәтті өтті? Бұл сабақ Блум токсаномиясы арқылы құрылды. Балалар шағын топтарда жұптаса,  топтаса отырып  «Klaster» әдісі арқылы білімдерін ортаға салды , ойларын білдірді. Оқушылардан үй жұмысын әр оқушыдан жеке рефлективті орындауын ұсындым. Оқушылардың диалог арқылы сыни тұрғыдан  ойлауын дамыту үшін «ВЕНН» диаграммасы арқылы амеба мен эвглена екеуінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыра отырып, өз ойларын е...
Раздел Биология
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндікКірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндікКірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндікКірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндікКірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндікМерзімі: 19.09.2013

Уақыты: 14.50-15.35

Сыныбы: 7б

Пән атауы: биология

Сабақтың тақырыбы: Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік

Сабақтың мақсаты: Кебісше жайлы толық мағлұмат алу.

Міндеттері: - Кірпікшелілер класы туралы, маңызы жайлы түсіну.

- АКТ-ны пайдалана білуге үйрету.

-қоршаған ортаға саналы көзқарасты қалыптастыру

Қолданылатын модульдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,Жас ерекшеліктеріне қарайоқыту,АКТ, ОүБ.

Стратегиялық іс әрекет: «Блум таксономиясы»,«Жұптық әңгіме»,«Жұптас - ойлан - бөліс»,«Венн диаграммасы»,«Кlaster» әдісі,

«Топтық бағалау».

Уақыт өлшемі

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылардың

іс- әрекеті

Ресурстар

3 мин

І. Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Түрлі-түсті фигуралар арқылы 3 топқа бөлу

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

Түрлі-түсті (көк, қызыл, жасыл) фигуралар

6 мин

Үй тапсырмасын сұрау

Ой қозғау.

3 топқа тапсырмалар беріледі.

І топқа: «Кілтті сөздер»

ІІ топқа: Венн диаграмасы

(амеба мен эвгленаны салыстыру)

ІІІ топқа: Пластилиннен эвглена құрылысын құрастырып айту

Оқушылар бірлесе отырып, тапсырмаларды қағаз бетіне түсіреді

Қағаздар, маркерлер, пластилин

3мин

Қызығушылықты ояту

Өткен сабақпен байланыстыра отырып, видео-ролик көрсетіледі

Жауап бере отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады

Интербелсенді тақта

3 мин

Сергіту сәті

«Макарено» әуені

Оқушылар интербелсенді тақтадан қарай отырып, билейді

3мин

Негізгі бөлім

Сабақтың тақырыбы:

Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік

Кірпікшелі кебісше-күрделі құрылысты қарапайым жәндік

Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады

Түрлі-түсті маркерлер

15 мин



3 мин





Үйге тапсырма

Мұғалім жаңа сабақты меңгерту мақсатында

3 топқа:

І топқа: Түсіну

Мәтінді оқи отырып, кебісшенің суреті бойынша сұрақтарға жауап беру

ІІ топқа: Талдау

«Семантикалық карта»

ІІІ топқа: Жинақтау

Сызбанұсқаларды толтырып, қорытады

§40. Кірпікшелілер класы.

3 класс бойынша тест құрып келу

Оқушылар алдымен жеке ойланып, топта талқылап, соңында қорытынды ойды қорғайды



Күнделіктеріне жазу

Суреттер, қағаз, маркерлер





3 мин

Бағалау.


Сабақ барысында тапсырмаларды бағалаумен қатар, мұғалім

тарапынан әрдайым көрініс тауып отырдады.

Әр топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.

Бағалау парақшалары.

Блум жүйесі

Бағалау

Тапсырмалар


1

Білу

Түсіну

қолдану

талдау

синтез

бағалау


2








3








2 мин

Рефлексия.

Түрлі-түсті стикерлер беріледі (көк, сары, жасыл)

- Барлығын түсіндім

- Менің сұрақтарым бар

- Түсінген жоқпын

Оқушылар стикерлерге

Берілген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.

Түрлі-түсті стикерлер, маркерлер





Сабақты бағалау: 19 қыркүйек

Сабақ қалай өтті?

Не сәтті өтті?

Бұл сабақ Блум токсаномиясы арқылы құрылды. Балалар шағын топтарда жұптаса, топтаса отырып «Klaster» әдісі арқылы білімдерін ортаға салды , ойларын білдірді. Оқушылардан үй жұмысын әр оқушыдан жеке рефлективті орындауын ұсындым. Оқушылардың диалог арқылы сыни тұрғыдан ойлауын дамыту үшін «ВЕНН» диаграммасы арқылы амеба мен эвглена екеуінің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыра отырып, өз ойларын еркін жеткізе білді. Бұл сабақта жұптық, топтық жұмыстар жүргізілді. Ой қозғау кезінде Назерке деген оқушы пластилиннен эвгленаның құрылысын жасап, оны толық айта білді. Сабақ түрткі, сынама, қайта бағыттау сұрақтары бойынша бекітілді. Оқушылар бағаланды.

Не сәтсіз өтті?

Бұл сабақ Блум таксономиясы арқылы құрылған. Түсіну бөліміндегі «Кірпікшелілердің кейбір қасиеттері» деген тапсырмада оқушылар қиналып , жауаптары солғын болды (Мысалы: қылаулатқыш, тітіркенгіштік)

Қандай күшті жақтарға сүйендіңіз?

Шағын топтар жұмыс жасағанда бір - бірлеріне бөгет жасамас үшін үш рет шапалақтау арқылы назарларын аудардым.

Нені дамыта аласыз?

Топта пікірталас жасауға дағдыландыру;

Өз ойларын еркін жеткізуге үйрету.




Мерзімі: 26.09.2013

Уақыты: 14.50-15.35

Сыныбы: 7б

Пән атауы: биология

Сабақтың тақырыбы: Ауру қоздырғыш қарапайымдар

Сабақтың мақсаты: Ауру қоздыратын паразиттердің түрлерімен танысу

Міндеттері:- Трипанасома, лямблия, құртамыш, безгек паразитін қарастыра отырып, тіршілік әрекеттерімен танысу

- Есте сақтау қабілеттерін дамыту.

- «Ауырып ем іздегенше, ауырмайтын жол ізде» мақалының мәнін ашу арқылы оқушылардың денсаулықтарын сақтауға тәрбиелеу

Қолданылатын модулдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, ОүБ.

Стратегиялық іс- әрекет: «Ой шақыру», «Жеке бағалау».

Уақыт өлшемі

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Ресурстар

3 мин

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Сергіту сәті

Сергіту сәтін өткізу

  1. Саусақтарын біріктіру

  2. Уқалау

  3. Алақанды қыздыру

Топ ережесі

8 мин

Үй тапсырмасын қайталау.

Шағын топтарға бөлу

Оқушыларға тәтті (конфета) бере отырып, 3 түрлі түс (жасыл, сұр, қызғылт) бойынша топтарға бөлу

І топ-амебалар

ІІтоп-эвгленалар

ІІІ топ-кебісшелер

Оқушылар ұнаған тәттілерін алып, топтарға бөлінеді

Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды бірлесе отырып орындайды және қорғайды

Құмсағатты пайдалану

3 мин

3 мин

Тұсаукесер Қызығушылықты ояту

Негізгі бөлім

Ауру қоздырғыш паразиттер туралы видео-ролик көрсетеді

Сабақтың тақырыбы:Ауру қоздырғыш қарапайымдар

Оқушылар видео-ролик қарай отырып, ойларын ортаға салады

Мақсатқа идея қосады

Интербелсенді тақта

12 мин

3 топқа тапсырма беріледі.

І топ: Трипанасома мен қантышқақ амеба

ІІ топ: Лейшмания мен безгек паразиті

ІІІ топ: Лямблия мен құртамыш

Оқушылар ақылдаса отырып, ойларын қорғайды

маркерлер

2 мин

Ой жинақтау

Кокцидоз ауруына мысал ретінде видео

Оқушылар ойларын түйіндейді

10 мин

Қорытындылау

І. Тест тапсырмасы

ІІ.Биологиялық диктант

ІІІ.Тез ойлан!

Оқушылар берілген тапсырмаларды шапшаңдықпен орындайды

дәптер, қалам

3 мин

Үйге тапсырма

§40. Эссе жазу

Күнделіктеріне жазып алу

күнделік

2 мин

Бағалау

Толтырған парақтарын тексеру

Оқушылар орындаған тапсырмаларды тексеру

Бағалау парағы

Маршрут карта

Бағалау

Тапсырмалар

1 кез

2

кез

3

кез

теория

қорытын

суреті

1


2






Сабақты бағалау: 26 қыркүйек

Сабақ қалай өтті?

Не сәтті өтті?

Бұл сабақ Маршрут картасы арқылы құрылды. Сабақты бастамас бұрын үй тапсырмасын қайталап, оқушыларды шағын топтарға қарапайымдылардың суреттері арқылы бөлініп, үй тапсырмасы сұралды.Оқушылар тапсырманы шапшаң, тез орындады. Белсенді оқушылардың бірі Асылан өз ойын ашық айта білді.Оқушыларпаразиттерді жеке қарастырып, келесі топтарға түсінікті жеткізе білді. Оқушылар бағаланды.

Не сәтсіз өтті?

Бұл сабақта оқушылар аурулардың аттарын айтуға қиналып, шатастырды.

Нені дамыта аласыз?

- Өзара белсенділікті

- Өзін-өзі реттей білуін.




© 2010-2022