Краткосрочный план урока

Краткосрочный план урока составлен по разделу «Пищеварительная система».  План состоит из трех этапов: вызова, осмысления и рефлексий. В каждом этапе задания составлены с учетом уровней таксономий Блума. В целях развития  критического  мышления у учащихся использованы технологические приемы РКМ, как «Джигсо», «Кластер», «Диалог». Критическое мышление -это естественный способ взаимодействия с идеями и информацией. Необходимое умение не только овладеть информацией, но и критически ее оценить , осм...
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Павлодар қаласы, ПҚБАИ Бекітемін______________

2- топ Павлодар қаласының № 20 ЛМ

директоры: Г.Т. Топанова

Қазақ тілінде « »__________________

Тренер: Жунусова А.Р.

Тыңдаушы: Алдабергенова А.Б.

Пән: Биология. Сынып : 8

Мерзімі: 07.03.14 Сабақтың тақырыбы: Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер және қоректік заттар.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру. Сабақтың мақсаты:. Тағамдық өнімдер мен қоректік заттар, ферменттер түрлері туралы білім алады. Тағамдық өнімдер мен қоректік заттар, ферменттер туралы түсінік қалыптастырады.

Әдіс-тәсілі: «Джигсо», «Кластер», «Диалог», «Өзіңізді тексеріңіз: Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба?»

Көрнекіліктер: Интербелсенді тақта, флипчарт, маркер, бағалау парағы, А3, стикерлер.

Пәнаралық байланыс: Химия.

Күтілетін нәтиже: Тағамдық өнімдер мен қоректік заттар, ферменттер түрлері туралы білім алды. Тағамдық өнімдер мен қоректік заттарға, ферменттерге түсініктеме берді, айырмашылықтарын білді

Сілтеме: Биология: Адам. Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық /Е.Очкур, Л. Аманжолова, Р.Жұмабаева.- Алматы: «Мектеп» баспасы, 2012.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Блум таксоно

миясы бойынша тапсыр

ма деңгейі

Уақыт

Әдіс- тәсілі

Модуль

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

Сәлеметсіздер ме балалар! Алма,алмұрт, банан, жүзім жемістерін қалауыларың бойынша таңдаңдар.

-Енді жемістеріңе сәйкес 4 топқа бөлініңдер.Топ ережесін құруды ұсынады

Психологиялық ахуал тудыру мақсатында топтағы оқушыларға қолдарың ортаға созып бір біріне жақсы тілек білдірулерін ұсынды.

Қалаған жемістерін: алма алмұрт, банан, жүзімді таңдайды, топқа бөлінеді.

Топ ережесін құрады.

Топ мүшелері қолдарын ортаға созып бір біріне тілек білдіреді


Мотивация

лық бағыттаушы блок:

Білу








Түсіну





2мин





2мин





5 мин



«Джигсо»

8 мин

«Кумуллятивті әнгіме»

2 мин

ОүБжОБ

СТО












ТжДБо

ОЖТ


АКТ

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында: «Адам шаршағанда әлсірейді, күш жігері азаяды, оны толықтыру үшін не қажет?» деп сұрақ қояды

Қандай тағамдарды білесіңдер?

Ол тағамдардың құрамына қандай заттар кіреді?

Дұрыс, олай болса бүгін біздің өтетін тақырыбымыз «Тамақтанудың маңызы. Тағамдық өнімдер мен қоректік заттар».

Оқушыларды сабақтың мақсатына шығару үшін, « Бұл тақырып бойынша не білгілерің келеді?» деген сұрақ қояды

Оқушыларға жұмыс парағын таратады.

Өзін өзі бағалау және топты бағалау мақсатында тапсырмаларды бағалау критерийлерін жасауды ұсынады


Жаңа тақырыптың мазмұнын игеру мақсатында , жаңа ақпаратпен жұмыс жасау арқылы жұмысты ұйымдастырады

- Қазір оқулықтың 154 бетіндегі «Ас қорытудың маңызы» тақыры

бын ашыңдар

Тапсырма № 1 Топтарға тақырыптарды бөліп береді

Алма тобына- Ас қорыту, ферменттер

Алмұрт тобына-Тағамдық өнімдер

Банан тобына-Нәруыздар, көмірсулар, майлар,

Жүзім тобына -витаминдер, минералды тұздар, су.

Тақырыптың мазмұнын түсіну мақсатында «Джигсо» әдісімен жұмыс жасауды ұйымдастырады.

Топтардың жұмысын сырттай бақылайды

Сергіту сәті «Австралиялық жаңбыр»

Тамақ ішу қажет деп жауап береді балалар

Фронталды жауап береді



Мақсат қояды:

-Тамақтанудың маңызын білу

-Тағамдық өнімдер мен қоректік

заттардың түрлерімен танысу

Мұғаліммен бірге бағалау критерийлерін жасайды




Мәтінмен жұмыс істейді,

жұппен, топпен



Бір топ мүшелері сағат тілімен келесі топқа барады.Спикерді

тыңдайды.

Сергіту жаттығуларын жасайды










«Бағдаршам» формативті өзін өзі бағалау.

Бағалау парағына белгілейді



Операция

лық орындау

шы блок:

Қолдану

Талдау

«Клас

тер»

3 мин


8 мин



Кластер қорғау барысын

да ИнБ тақтада жұмыс қатар жүреді

ОБжК, ТжДБо ОЖТ

ОүБжОБ

Тапсырма №2

Оқушылардың алған білімдерін бекіту және жүйелеу мақсатында:

Алма тобына- «Тағамдық өнімдер»,

Алмұрт тобына «Қоректік заттар»

Банан тобына «Ферменттер»

Жүзім тобына «Ас қорыту»

туралы кластер құрастыруды ұсынады

-Енді жасаған кластерларыңды

әр топтан спикер (ауысады) тақтаға қорғауға шықсын.

Спикерлердің өздеріне деген сенімділігін сезіндіру және арттыру мақсатында

«Әрине» - деп қодау көрсетіп отырады

Сабақ барысында енжар әрекетті оқушылардың қызығушылығын ояту үшін интербелсенді тақтамен жұмыс жасауға тақтаға шақырады

Кластер жасайды

Топпен



Спикер тақтаға шығып қорғайды



Интербелсенді тақтада флипчартпен жұмыс жасайды

Формативті

өзін өзі бағалау

«Бармақ»

Бағалау парағына белгілейді

Формативті бағалау топпен «Бармақ»


Формативті бағалау топпен

Рефлексия

лық бағалау блогы:

Синтез

деу


Бағалау








Қорытын

ды


«Өзіңізді тексеріңіз: Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба?»

4+3 мин







4 мин


ОЖЕСОжО

АКТ

СТО

ОүБжОБ

ОЖТ


Оқушылардың сабақ барысында жасаған жұмыстарының нәтижесін және түсінбеген сұрақтарын анықтау мақсатында «Өзіңізді тексеріңіз: Бұл мәлімет шындық па немесе жалған ба?» деген тапсырманы орындауларын талап етеді

Тапсырма № 3

  1. Ет, нан, сүт, май тағамдық өнімдер

  2. Органикалық заттар: нәруыз, май, тұз, көмірсулар

  3. Авитаминоз- витаминдердің артық болуы

  4. Көмірсулардың тәуліктік қажеттілігі 400-500г.

  5. Нәруыздар еттің, балықтың, жұмыртқаның құрамында болады

  6. Майлар өсімдіктер мен, жануарларда да болады.

  7. Қоректік заттарға: Май, нан, витамин, тұз жатады

  8. Ферменттер қоректік заттарды ыдыратады

Тапсырманы тексеріп болғаннан кейін, дұрыс жауап берген оқушылардың көмегімен қатемен жұмыс жүргізеді

Топтың жұмысын бағалауды ұсынады


Сабақ соңындағы оқушылардың көңіл күйлері мен тақырыпты қалай меңгергенін анықтау үшін смайликтермен көрсетуді ұсынады


Дәптерлеріне жауап береді

Жеке жұмыс


Тапсырманың жауаптарын дәптерлеріне жазып, ИнБ тақтада берілген дұрыс жауаптармен өздерін тексереді





Қателерін түзетеді. Ин Б тақтадағы жұмысты тексереді.


Белсенді қатысқан оқушыларды бағалайды, өздерінің


Смайликтермен түстерімен әр кім өз көңіл күйін көрсетеді



Бағалау критеийлері арқылы өзін өзі бағалайды

Бағалау парағына белгілейді







Формативті бағалау

«Смайлик» өзін өзі бағалау

Үйге тапсырма беру

1мин

ТжДБо

42 тақырып оқу, негізгі ұғымдарды өз сөзіңмен түсіндіру. Сұрақтарға жауап беру

  1. Ферменттердің ас қорыту процесіне қандай қатысы бар? Мысалдармен түсіндір

  2. Тағамдық өнімдер мен қоректік заттардың айырмашылығы неде?

Күнделікке тапсырманы жазып алады





© 2010-2022