Ашық сабақ Селекция негіздері (9-сынып)

Сабақтың тақырыбы: Селекция негіздері. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға селекция негіздері туралы түсінік беру, селекция маңыздылығын айқындау. Жұмыс нәтижесі:Селекцияның заңдылықтарын және мәдени өсімдіктердің шығу орталықтарын тани білуі. Сындарлы ойлау дағдыларының артуы және пәдік мүмкіншіліктерінің кеңеюі. Негізгі идеясы: Селекция, мәдени өсімдіктердің шығу орталықтары туралы білім көзінің қалыптасуы. Қолданылған әдістері мен тәсілдері: Сұрақ қою, әңгімелесу; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқ...
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Селекция негіздері.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға селекция негіздері туралы түсінік беру, селекция маңыздылығын айқындау.

Жұмыс нәтижесі: Селекцияның заңдылықтарын және мәдени өсімдіктердің шығу орталықтарын тани білуі. Сындарлы ойлау дағдыларының артуы және пәдік мүмкіншіліктерінің кеңеюі.

Негізгі идеясы: Селекция, мәдени өсімдіктердің шығу орталықтары туралы білім көзінің қалыптасуы.

Қолданылған әдістері мен тәсілдері:

Сұрақ қою, әңгімелесу; Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау: «екі жұлдыз, бір тілек», қол шапалақтау; АКТ-ны қолдану: таныстырылым жасау. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс.

Ресурстар: компьютер, интерактивті тақта, флипчарт қағаздары, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар.

Сабақтың өтілетін уақыты: 45 минут.

Сабақ жоспары:

І Ұйымдастыру: 1.Сәлемдесу. 2 .Топқа бөлу.

Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша

Рефлексия.

Үйге тапсырма: 1. Тақырыпты оқу. 2. Қазақстан сұрыптаушыларының жетістіктері туралы баяндама жасау.

Блум таксономиясы бойынша сабақ барысы:

І Білу кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру. 1. Эссе «Туыстық некенің жағымсыздығы».

2. «Иә» және «жоқ» тестілеуі:

1.Мутациялық өзгерістердің қалыптасуына себеп болатын қоршаған ортаның жағдайлары мутагендік факторлар деп аталады.

2. Физикалық мутагендік факторларға түрлі қышқылдар, спирттер, никотинді жатқызуға болады.

3. Тұқым қуаламайтын өзгергіштікті модификациялық өзгергіштік деп атайды.

4. Тұқым қуалайтын өзгергіштікті генотиптік өзгергіштікті деп атайды.

5. Генетиканың негізін қалаған Т. Морган.

ІІ Түсіну кезеңі. Жаңа сабақты меңгерту. Оқулық бойынша топтық жұмыс\ мәтінмен жұмыс, түртіп алу.

Оқулықпен жұмыс (жеке, топта талқылау).

ІІІ Қолдану кезеңі. Анықтама бюросы.
1. Селекция ғылымы нені зерттейді?
2. Мәдени өсімдіктердің орталығын анықтаған ғалым?
3. Мәдени өсімдіктердің неше орталығы бар?
4. Өсімдіктер селекциясында қолданылатын қандай әдістерді білесіндер?
5. Будандастырудың кандай жолдары бар?
6. Гетерозис құбылысын қалай түсінесіңдер?

IV Талдау кезеңі. «Суреттер сыры»

2 топқа мәдени өсімдіктер суреттері және карта беріледі. Оқушылар картаға мәдени өсімдіктерді шығу орталықтарына сай орналастырады.

V Жинақтау кезеңі. Кестемен жұмыс.

Будандастыру

жолдары

Қысқаша

сипаттамасы

Нәтижелері

Селекциядағы

маңызы

жағымды

жағымсыз

Туыстық будандастыру



Туыстық емес будандастыру


Әріден будандастыру


VI Бағалау кезеңі. Ойларын жинақтауға баулу.

Рефлексия:

  • Не білдім?

  • Не үйрендім?

  • Не меңгердім?.

Үйге тапсырма §40-41 оқу.

Қосымша ақпарат көздерінен Қазақстан сұрыптаушыларының жетістіктері туралы баяндама жасау.

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Сыныптасыңды бағалау

Мұғалімнің бағалауы







1


2


3


4


5


6




Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Сыныптасыңды бағалау

Мұғалімнің бағалауы







1


2


3


4


5


6




Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні

Сыныптасыңды бағалау

Мұғалімнің бағалауы







1


2


3


4


5


6




Бекітемін: Қаралды

Оқу ісінің орынбасары: Ә\бірлестік жет.

_________Г. Мукушева _________ Д. Искакова

« » ___________ « » ___________


Көкшетау қаласы, (қазақ тілінде оқытылатын) дарынды балаларға арналған № 3 облыстық мамандандырылған мектеп-интернаты



Сабақ жоспары

Тақырыбы: Селекция негіздері.







Өткізген: Аубакирова К.Р.

Пән: Биология

Сынып: 9









2014-2015 оқу жылы





© 2010-2022