Урок на тему «Клітинний цикл. Мітоз»

Поданий матеріал висвітлює бачення автором сучасного уроку біології та представляє приклади методики проведення уроків біології за сучасними технологіями. Є новаційним в плані поєднання методики особистісно-зорієнтованого уроку та використання комп’ютерної підтримки. Допоможе учителям біології в оволодінні методами та прийомами інформаційно-комунікативних технологій. Стане в пригоді, як учителям біології так і викладачам інших предметів, що прагнуть проводити уроки на сучасному рівні з вик...
Раздел Биология
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Клітинний цикл. Мітоз. 10 клас.

Девіз уроку: «Пізнай життя клітини, відкрий таємниці здоров'я!

Мета: дати поняття про клітинний цикл та основні способи поділу клітин, ознайомити з фазами мітозу. Продовжити формування практичних умінь і навичок при виконанні лабораторної роботи;

розвивати інформаційні компетенції, вміння аналізувати і синтезувати отримані знання;

виховувати матеріалістичне світобачення, цілеспрямованість та організованість в праці.

Завдання уроку:

  • використовуючи навчальну комп'ютерну програму, організувати самостійне вивчення матеріалу теми, поточний самооціночний контроль знань;

  • закріпити отримані знання шляхом перегляду відеофрагменту;

  • поглибити знання та вміння учнів під час роботи в мережі Інтернет, забезпечити взаємодопомогу у дослідженні учнями процесів мітозу та проведенні підсумкового контролю знань ( тестування на сайті);

  • закріпити звання, вміння і навички шляхом виконання лабораторної роботи на тему «Мітоз».

Місце проведення: комп'ютерний клас, мережа Інтернет.

Обладнання: комп'ютери, навчальна комп'ютерна програма ЗАТ «Транспорті системи» Версія1, мультимедійний проектор, відеофрагмент «Мітоз», електронна презентація вчителя, девіз уроку, картки завдань для роботи в Інтернет мережі та бліц -інтерв'ю.

Тип уроку: засвоєння нових знань ( за особистісно-зорієнтованими технологіями).

Форма уроку: урок з комп'ютерною підтримкою.

Хід уроку.

І. Організаційний етап (1 хв.).

Інструктаж з техніки безпеки при роботі з комп'ютером.

Корекція постави учнів.

Створення сприятливої психологічної атмосфери (пробудження інтересу до роботи з використанням інформаційних технологій, самостійного мислення та дій, запрошення до співпраці.)

Уявіть себе на березі моря. Літо, час відпочинку. Шум моря та крики чайок навіюють спогади про школу. Так, пора вертатися до трудових буднів. Адже «праця і тільки праця основа всебічного розвитку особистості»-говорив відомий педагог Сухомлинський. Тож я запрошую вас до інтелектуальної співпраці, праці ХХІ століття на основі комп'ютерних та мультимедійних технологій.

ІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв.).

Учитель: Яка біологічна наука нами опановується? Чи оперуєте ви цитологічними термінами і поняттями?

Бліц-інтерв'ю. Учень-консультант в ролі журналіста опитує респондентів-учнів класу:

  1. Як називаються організми, що мають клітинне ядро? (Еукаріоти)

  2. Назва організмі безядерних? (Прокаріоти).

  3. Приклади прокаріотів. (Бактерії, синьо-зелені водорості).

  4. Постійні компоненти клітини? ( Органели).

  5. Головна органела клітини, носій спадковості клітини? (Ядро).

  6. Три частини ядра? (Оболонка, хроматин, матрикс).

  7. Структура ядра, що відповідає за збереження та передачу спадкової інформації? (Хромосома).

  8. Назва частин хромосом, сполучених між собою в місті первинної перетяжки? ( Хроматиди).

  9. Місце кріплення ниток веретена поділу? (Центромера)

ІІІ. Формулювання теми, очікуваних результатів, проектування навчальної діяльності (4хв.)

1. Учитель: озвучує девіз уроку: «Пізнай життя клітини, відкрий таємниці здоров'я!» Якою буде тема нашого уроку?

2. Учитель оголошує тему уроку. Про що піде мова на уроці? Ваші очікування?

3. Учні: висловлюють свої очікування (метод «Мікрофон»: не маєш що сказати, передай іншому, не критикуй, не обговорюй):

  • Вивчити життя клітини.

  • Як розмножується клітина?

  • Що таке мітоз?

  • Чому із поділом клітини пов'язують її «хвороби»?

  • Яке значення поділу?..

4. Колективне складання плану навчальної діяльності на основі очікування, запис на дошці:

  1. Етапи життя клітини.

  2. Поділ клітини та його способи.

  3. Мітоз- основний спосіб поділу у еукаріотів.

  4. Біологічне значення мітозу.


ІV. Подача нового матеріалу (30 хв.).

Учитель: пропонуються способи фіксації навчального матеріалу (на вибір учнів): план-конспект, тези, опорні схеми.,

Вступне слово вчителя. Навчальна комп'ютерна програма допоможе вам дізнатися про етапи життя прокарітичної то еукаріотичної клітини. Зверніть увагу на періодичність поділу клітин, періоди інтерфази та відсотки її тривалості.

  1. Етапи життя клітини. Робота учнів з навчальною програмою (8 хв.)

Учитель: допомагає учням при роботі, залучає консультанта допомогти бажаючим у поточній перевірці знань по тестам програми. По ходу роботи нагадує про фіксацію отриманої інформації.

Учні: самостійно працюють з навчальною програмою.

  1. Способи поділу клітини.(4 хв.)

Учитель: електронна презентація за матеріалами підручника та додаткової літератури ( Сало Т.О. «Загальна біологія», навчальний посібник с57).

Учні: фіксують навчальний матеріал.

Фізхвилинка: вправа для зняття втоми очей.

  1. Мітоз- основний спосіб поділу у еукаріотів( 10 хв.).

Учитель: залучає учнів до роботи в мережі Інтернет на сайті дистанційного навчання вчителя біології Козленка Олександра Григоровича. kozlenkoa.narod.ru. Завдання:

  • В розділі «Уроки: біологія + комп'ютер» відшукати матеріал про Клітинний цикл, поділ клітини.

  • Переглянути матеріали про фази поділу, відеофрагменти.

  • За бажанням ознайомитися із дослідженням життєвого циклу клітин кореня.

  • Підготуватися до обговорення отриманої інформації

Учні: отримують завдання, розпочинають пошуково-дослідницьку діяльність в мережі Інтернет.

Учитель: бесіда по опрацьованому матеріалу:

  1. Яка фаза мітозу найкоротша?

  2. В якій фазі утворюється екваторіальна пластинка?

  3. Де відбувається цитокінез?

Ознайомлює учнів із мнемотехнікою запам'ятовування послідовності фаз: ПМАТ, кінець шахової партії-слово МАТ і буква П на початку.

Учитель: організовує взаємоперевірку знань учнів фаз мітозу за тестами сайту, залучає консультанта до контролю тестової перевірки знань учнів.

Учні: проходять тестову перевірку отриманих знань.

4. Виконання лабораторної роботи №5 на тему «Мітоз»

(з використанням навчальної програми)(8хв.).

  1. Ознайомлення із матеріалами, обладнанням.

  2. Дослідження мікрографії фаз мітозу клітин зони поділу корінця рослини.

  3. Оформлення результатів дослідження в зошиті.

V. Поціновування учнями отриманих знань та коментар оцінювання вчителем (3 хв.)

  • Зауваження до роботи з навчальною програмою (програма проходить апробацію).

  • Оцінювання презентації вчителя.

  • Участь в бліц -інтерв'ю.

  • Робота на сайті (рефлексія).

  • Цінування успіху роботи консультантом (хто найкраще справився), оцінювання вчителем.

VІ. Обговорення очікуваних результатів. (2 хв.)

(метод «Ланцюжок»: висловлювання за бажаннями).

Чи справдилися ваші очікування?

Я дізнався про?..

Мене зацікавило?..

VІІ. Домашнє завдання (2хв.): §17, запитання 1,2,6 с. 81 за підручником Кучеренко М. Є та ін. «Загальна біологія» 10кл., конспект.

Завдання на вибір: 1) дати порівняльну характеристику мітозу і мейозу;

2) повідомлення на тему « Каріотип людини» (випереджувальне) ;

3) кросворд на тему «Поділ клітини».

4) завдання рубрики «Поміркуйте» с.81.


© 2010-2022