Урок по биологии на тему Ухо и слуховое анализатор (8 класс)

Раздел Биология
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Биология

Сыныбы: 8 сынып

Сабақтың тақырыбы: «Есту мүшесі және есту анализаторы»

Сабақтың тақырыбы:

Есту мүшесі және есту анализаторы.

Сабақтың мақсаты

- Есту мүшесі және есту анализаторы, сыртқы, ортаңғы және ішкі құлақтың құрылысы және қызметі туралы түсінік беру;

-Білімдерін тереңдете отырып ойлау қабілетін дамыту. шығармашылық қабілеттерін арттыру Ойларын салыстыруға,анализдеуге, жалпылауға және қорытындылауға үйрету.

-Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға, тапсырылған жұмысты жылдам орындауға, алған білімдерін іс- жүзінде қолдана білуге тәрбиелеу. Салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.

Міндеттері

-Есту анализаторының бөліктері, есту орталықтары туралы білімдерін дамыту;
-Есту гигиенасы, есту мүшелерінің аурулары, олардың алдын алу шаралары туралы түсініктерін қалыптастыру;
Оқыту нәтижелері -Есту анализаторының бөліктері, есту орталықтары туралы білімдер дамиды;
-Есту гигиенасы, есту мүшелерінің аурулары, олардың алдын алу шаралары туралы түсініктері қалыптасады;

Күтілетін нәтиже

-Есту анализаторының бөліктері, есту орталықтары туралы білімдер дамиды;
-Есту гигиенасы, есту мүшелерінің аурулары, олардың алдын алу шаралары туралы түсініктері қалыптасады;

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Модульдері:

АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау)

Әдіс тәсілдер:

Миға шабуыл, постер, сергіту сәті, сұрақ-жауап, бағалау;

Пәнаралық байланыс:

Химия, қазақ тілі, орыс тілі,

Сабақтың жүру барысы

Сабақ кезеңдері

Тапсыр- малар

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру 2(мин)

Психоло-гиялық ахуал

Бір-бірімізге жақсы лебіздер айтайық.

-Аспанымыз ашықболсын!

-Еліміз тыныш болсын!

- Тату-тәтті өмір сүрейік..

Оқушыларды фигуралар бойынша топтарға бөлу.

Оқушылар бір-біріне тілек айтып, топтарға бөлінеді.

Білім

3-8(мин)

Сұрақ- жауап


«Миға шабуыл»

АКТ,

СТО

1. Көз гигиенасы қалай жүргізеді?

2. Көздің құрлысы?

3. Жасбезі дегеніміз не, қызметі?

4. Көз алмасында қанша қабық

бар?

-Оқушылар бұл суреттен ең алғаш нені көрдік?
(Оқушыларға сұрақ қоя отырып пікірлерін тыңдау)
-Оқушылар иттің, мысықтың, сиырдың дауысын салайықшы. Ал, мына дыбыстар ненің дыбыстары:
-мысықтың
-желдің
-құстың

-иттің үргені т.б.
-Ал, оқушылар осы дыбыстарды біз қалай ажырата алдық?
-Әрине құлағымыз арқылы

Үй тапсырмасын тексеру:

«Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы
І топ ІІ топқа,
ІІ топ ІІІ топқа,
ІІІ топ І топқа сұрақ әзірлейді.

Интер белсенді тақтадағы суретке қарап бірінші не байқағанын айтады;

Қалған топ бұл үй жануар- ларының дыбысын ажыратады.

Түсіну

9-19(мин)

Биология оқулығы

АКТ


Адам есту мүшесі арқылы коршаған ортадан әр түрлі дыбыстарды қабылдап талдайды. Есту мүшесі дыбыстарды анықтап ажыратуға көмектеседі. Адамдармен сөз арқылы қарым-қатынас жасайды.

Еңбек майданында да есту мүшесінің алатын орны ерекше. Есту мүшесі дыбыс пен тепе-теңдікті сезеді.


Урок по биологии на тему Ухо и слуховое анализатор (8 класс)


Құрылысы: есту мүшесі - құлақ.

Құлақ 3 бөлімнен тұрады:

сыртқы,

ортаңғы,

ішкі құлақ.

Қолдану

20-27(мин)

АКТ, Оқулық пен жұмыс

1-тапсырма «Топта талқыла» әдісі

( постер қорғау)

Сергіту сәті:

І топ сыртқы құлақ
ІІ топ ортаңғы құлақ
ІІІ топ ішкі құлақ - тапсырмаларын қорғайды

Қимылдар жасайды;

Талдау

28-35(мин)

Видео көрс-лім

Сөздік жұмыс


Дарынды оқушымен жұмыс


Құлақ гигиенасы:

Мектеп миірбикесінің кеңесі;

2-тапсырма

«Мюнстенберг» әдісі

Карточка арқылы биологиялық диктант беру

Оқушылар құлақты күту гигиенасын смайликтер арқылы көрсетеді;

Вншқұлақшедықалқанынемоежарғағыдплпбалғашықзхцчтөсмдхщпрүзеңгіжвтмншытырманс
вхтұлулыденежтпр

И. П. Павлов анықтауы бойынша, кез келген анализатор негізгі үш:
рецепторлар, жүйке жолдары және ми орталығы буынынан тұрады.
Сезімтал мүшелер - көру, есту, иіс сезу, сипап сезу, дәм сезу рецепторлары.

36-40(мин)

Жинақтау


Тізбек құрастыру

3-тапсырма
Дыбыс толқынының таралу жолы:

Дыбыс толқыны -» дабыл жарғағының тербелісі -» есту сүйекшелерінің тербелісі -» ұлуденедегі сұйықтықтың тербелісі -» есту рецепторының тітіркенуі -» жүйке қозу толқынының пайда болуы.

Бекіту

41-43(мин)

Графика- лық диктант




Сұрақ- жауап


Мысал:

4-тапсырма:

Өтілген тақырыптарды тексеру.

«иә» - «жоқ»- белгісімен көрсетеді.




Топ басшыларына сұрақ:


«Үш ұйғарым» әдісі

1.Сезім мүшелерінің шеткі бөлімдері -рецептор

2.Анализатор деген ұғымды енгізген ғалым- Сеченов

3. Адам көзбен сыртқы ақпарат тардың -80-90%-дан астамын алады

4.Нұрлы қабықтың дәл ортасы- ндағы тесік-қарашық

5.Көздің қосымша мүшесі-сары дақ

6.Есту мүшесі -құлақ

7.Төс, балғашық, үзеңгі есту сүйек шелері ортаңғы құлақта орналасқан.

8.Қатты айғай немесе жарылыс дыбыс жарғағына еш зиян келтір- мейді

9. « А» дәрумені жетіспесе көз ауырады.

-Есту түтігі дегеніміз не?

-Дыбыс тербелістері есту мүшелеріне қалай беріледі?

-Вестулбиа дегеніміз не?

1.Дабыл жарғағы сыртқы құлақты ортаңғы құлақтан бөліп тұрады.
2.Адам жұтынғанда ортаңғы құлақ қуысындағы қысым теңестіріледі.
3. Есту мүшесіне ішімдік пайдалы.

Бағалау

44-45(мин)


Бағалау бетшесі

Бағалау шкаласы бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды

бағалай

Кері байланыс

Үйге тапсырма

Бүгінгі сабақтан не алдыңдар? Сіздерге не ұнады?

Есту мүшесінің гигиенасы (реферат, видиокөрсетілім, түрлі ақпараттар)

Қорытынды жасау

білемін

білдім

Білгім келеді






© 2010-2022